Bilim

Zekilik Mi Çalışkanlık Mı?

Günümüzde çok fazla kez tartışma konusu haline gelmiş ve aynı zamanda da binlerce münazarada konu başlığı olarak yer almış bir soru, Başarılı olmak için zeki olmak mı gerekir yoksa çok çalışkan biri olmak mı? Tabii ki de herkesin bu konu üzerinde farklı tezleri bulunmaktadır. O zaman gelin birlikte bu işin aslını öğrenelim.

Zeka Nedir? Zeka ne değildir? Bunu Bilmeden Başlayamayız!

Zeka denilen şey aslında bir bireyin düşünebilme, akıl yürütebilme, nesnel olan gerçekleri algılayabilme, yargılayabilme ve sonuç çıkarabilme gibi yeteneklerin çoğunu kapsayan bir  terimdir. Bu zeka kelimesi de aynı zamanda kelime anlamı olarak anlak, dirayet, zeyreklik ve son olarak da feraset olarak da bilinmektedir.  Bu zeka kavramının birden fazla anlamı çıkarılabilmektedir. Yine bunlardan bir tanesi karşılaşılmış olan yeni sorunları kavrayıp bu sorunlara yönelik yeni çözümler bulabilme amacı güden ve zihnin de tüm bu öğeleri amacına uygun bir vaziyette kullanılabilme yeteneği ya da kullanabilme gücü olarak da tasvir edilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Peki Zekilik Mi Çalışkanlık Mı?

Çok çalışmak başarıyı getirmekte büyük bir önem taşısa bile zeka çok büyük bir nimettir. Çünkü zeka olmadan hiçbir şey tamamen yürütülemez yani bir yerde takılır kalır. Çünkü çalışmanın yeterli olmadığı bütün durumlarda zeka devreye girmektedir. Evet başarı kavramı zeka ile doğru orantılıdır. Ancak şu da unutulmamalıdır ki ne kadar büyük bir kapasiteye sahip olup hayatınızı çalışmaya adasanız da eğer zeka yok ise bu durum hiçbir işe yaramayacaktır. Tüm bunlara örnek vermek gerekirse eğer şu örneği verebiliriz:

Bir adam saatlerce çalışarak kazandığı maaş ile başka bir adamın zekasını kullanarak sadece 2 ya da 3 saat çalışarak kazandığı para arasında dağlar kadar fark vardır. Tabii ki de bu durumda en çok kazanan taraf da zekasını kullanmış olan taraf olacaktır. Bu durumda da ne kadar çok çalışırsanız çalışın önemli olan esas şey ise tabii ki de zeka olacaktır. Bir başka durumda da eğer işinizde hiç beklenmedik bir sıkıntı ile karşılaştığınızda bu durumu çok çalışan kişi değil de kıvrak zekaya sahip olan x-zeki bir birey anında farklı çözümler oluşturarak durumu kurtaracaktır. Bu kurtarma işlemi de bu bireyi başarılı kılacaktır. Bundan dolayı da başarıyı getiren en temel etkenlerden biri zeka olup bunu yanında da çok çakılmanın da olduğu asla ve asla unutulmamalıdır.

zeka mi caliskanlik mi

Zeka Tiplemeleri

Bilim adamlarının yapmış oldukları çalışmalara göre hayatta gelmiş olduğunuz yerlerin başarısını elbette ki sizin zekanızın bir eseri olduğunu kanıtlar derecededir. Zeka tilpleri; peki birden fazla alanda çalışmakta olan binlerce meslek sahiplerinin hepsi aynı zeka türünü mü gösterirler? Elbette ki hayır. Örnek vermek gerekirse eğer sözel-dilsel zekâ, mantıksal-matematiksel zekâ, görsel-mekansal zekâ, bedensel-kinestetik zekâ, müziksel-ritmik zekâ, kişisel-içsel zekâ, kişilerarası-sosyal zekâ ve son olarak da doğa-varoluşçu zekâ tüm zeka türleridir. Bu zeka türlerini inceleyelim.

  • Sözel-dilsel zeka ne demektir? Bu zeka türünde bireyler dili son derece etkili kullanırlar ve kelimeler ve sesler ile beraber düşünebilme, dilde bulunan kompleks anlamları kavrayabilme, karşısındaki insanı ikna edebilme yetisine sahip olma, dilde bulunmakta olan farklı yapıları fark edebilme, çok farklı yeni yapılar ortaya çıkarabilme ve farklı dil ile ilgili kalıplar ile ilgilenme becerisine sahip olmaktır.
  • Matematiksel yani mantıksal zeka: ise sayılar ile birlikte çalışabilme, muhakeme yeteneği, tümevarım ve tümdengelim gibi tekniker ile düşünebilme yetisine sahip olma, soyut olan ve sembolik olan problemleri çözebilme, kavram, düşünce ve de fikirler arasında yer almakta olan kompleks ilişkileri de anlayabilme yetisidir.
  • Görsel-mekansal zeka: ise resim ve şekiller le birlikte düşünebilme, görsel olan dünyayı algılayabilme, şekilleri, renleri ve dokuları da zihnin yatarmış olduğu gözler ile görebilme yetisine sahip olma ve tüm bunları da sanatsal olan formlara dönüştürülebilen bir yetenektir.
  • Kinestetik-bedensel zeka: türünde de hem aklın hem de vücudun fiziksel bir performans içerisinde belirlenmiş bir amaca yönelik olarak faaliyet sergileyebilme özelliğidir.

caliskanlik mi zekilik mi

  • Kişilerarası-sosyal zeka: Bu türünde de insanın aklı bu zekanın en önemli özelliklerindendir. Ünlü bir eğitimci olan Humprey’e göre de insan zihninin kullanabilecek olan en yaratıcı hali insan ilişkileri etkili bir biçimde sürdürülebilmesi olacaktır. Bu kişilerarası-sosyal zeka türünde insanlar ile birlikte ortak çalışabilme, sözel-bedensel zeka dilini de en etkili bir şekilde kullanabiliyor olma, bununla beraber de çok farklı karakter özellikleri taşımakta olan insanlar le birlikte çok kolay bir şekilde iletişim kurabilme, insanlar üzerinde yönetim kurma ve uyumlu bir çalışma ortamı kurabilme yeteneğidir.
  • Kişisel-içsel zeka: ise insanın kendisi hakkında var olan duygu ve düşüncelerini şekillendirebilme, elinde var olan bu yaşantıyı sürdürebilme, yaşadıklarımızdan da bir takım kavramlar öğrenebilme ve hayat felsefemizi oluşturabilme gibi becerilere sahiptir.
  • Müziksel-ritmik zeka da: ses, nota ve ritimler ile beraber düşünebilme, farklı olan sesleri tanıyabilme, yeni olan sesler ve ritimleri de üretebilme yetisinin var olması, ritmik ve tonal olan bu kavramları tanıyabilme ve çevreden gelmekte olan ses ve müzik aletlerine karşı da duyarlı olabilme yeteneğidir.

Son olarak doğa zekası da doğada bulunan bütün canlıları tanıma ve canlıların bu yaratılışları üzerine de düşünebiliyor olma becerisi üzerine kurulmuş bir zeka türüdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu