Genel

Z Harfi İle Başlayan Şehirler

Şehirler listemizin ‘Z’ harfi ile ilgili ve son yazısı ile karşınızdayız. Ülkemizde ‘Z’ harfi ile başlayan tek şehir Zonguldak’tır. Bu yazımızda ülkemizde ve Dünya’da ‘Z’ harfi ile başlayan bazı şehirleri listeledik. İşte listemiz:

  • Zonguldak
  • Zagreb
  • Zaragoza
  • Zilina
  • Zürih

Zonguldak

zonguldak turkiye scaled 1

Zonguldak, ülkemizin Karadeniz Bölgesi illerinden biridir. 125,339 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Zonguldak Maden Müzesi, Karadeniz Ereğli Müzesi (Halil Paşa Konağı), Gazi Alemdar Gemisi Müzesi, Çanakçılar Özel Etnografya ve Arkeoloji Müzesi, Filyos Plajı, Kapuz Plajı, Türkali Plajı, Kozlu Ilıksu Kaplıcası, Deniz Feneri, Fetih Çınarları, Göldağı Tabiat Parkı, Gökgöl Mağarası, Herakles Sarayı ve Bizans Kilisesi Zonguldak’ta gezip görebileceğiniz yerler arasında yer alır.

Zonguldak’ta tadına bakabileceğiniz bazı lezzetler ise şöyledir: Uğmaç Çorbası, Pum Pum Çorbası, Kızılcık Çorbası, Höttürme, Tirit, Kabaklı Börek, Ereğli Pidesi, Pırasalı Mancar, Cizleme, Malay, Zılbıt, Beddam Mancar Yemeği, Çöpele, Gartlaç, Pirinçli Börek ve Cevizli Dolma.

Zagreb

otp zagreb

1,128,941 nüfusa sahip olan Zagreb, Hırvatistan’ın başkenti ve en kalabalık şehridir.

Tkalčićeva, Upper Town (Gornji Grad), Aziz Mark Kilisesi, Museum of Broken Relationships, Museum of Illusions, Moirogoj Mezarlığı, Cathedral of the Assumption, Dolac Market, Jelacic Square (Trg Bana Josipa Jelacica) ve Maksimir Park (Maksimirirski perivoj) Zagreb’e geldiğinizde görebileceğiniz bazı önemli noktalardır.

Zaragoza

İspanya’ya bağlı Aragon Özerk Bölgesi’nin başkentidir. 666,880 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Zaragoza’da gezip görebileceğiniz yerler arasında; Aljaferia, La Seo Katedrali, Museo De Zaragoza. Ebro Nehri, Basilica Del Pilar, Goya Müzesi, Diocesano Müzesi ve Puerto Fluvial Müzesi’ni sayabiliriz.

Zilina

Zilina 154,000 kişilik nüfusuyla Slovakya’nın en kalabalık dördüncü kentidir.

Babušek´s (Makovický´s) House, Budatín Kalesi, Grand Bio Universum (House of Arts Fatra), Holy Trinity Katedrali, Lietava Kalesi. Marian Meydanı, Eski Belediye Binası (Old Town Hall), Považské Müzesi, Rosenfeld Sarayı. St. Stephen the King Kilisesi, Strečno Kalesi ve The Malá Fatra National Park Zilina’da gezip görebileceğiniz yerler arasında yer alır.

Zürih

nGF91fF80bVEcEwj 637081295750863911

 

 

Zürih, İsviçre’nin en büyük kenti ve Zürih Kantonu’nun başkentidir. İsviçre’nin ekonomik merkezidir. FIFA merkezi de Zürih’te bulunur.

Altstadt, Bahnhofstrasse, Lindenhof, Zürih Gölü, Bürkliplatz, Fraumünster Kilisesi, Grossmünster, Wasserkirche, St. Peterskirche, İsviçre Ulusal Müzesi, Kunsthaus Zürich, Le Corbusier Evi, Rietberg Müzesi, Tasarım Müzesi (Museum für Gestaltung), Uetliberg Tepesi ve Zürih Opera Binası Zürih’te gezip görebileceğiniz turistik mekanlar arasında yer alır.

Bu yazımızda ülkemizde ve Dünya’da ‘Z’ harfi ile başlayan bazı şehirleri tanıttık. Böylece şehirler ile ilgili yazı serimizi sonlandırmış oluyoruz. Umarız keyifle okumuşsunuzdur. Eğer bu yazıyı ve bunun gibi yazıları beğeniyorsanız yorum yazabilir, görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu