Teknoloji

Youtube-dl projesi DMCA tarafından erişime engellendi!

Youtube-dl projesi DMCA tarafından erişime engellendi!

Günümüz teknolojik yenilikleri göz önünde bulundurmanız taktirinde kullanıcılar artık satın aldıklarını düşündükleri hiçbir materyale tam anlamı ile sahip olamıyorlar. Örnek vermek gerekirse okumak için satın aldığınız herhangi bir e-kitap firmaların anlaşmazlıkları nedeniyle sisteminizden kaldırılabiliyor. Firmalar yaptıkları bu gibi hamleleri legal hale getirebilmek amacı ile kullanıcı sözleşmelerine etik olmayan maddeler ekliyor.

Başka bir örnek vermek gerekirse herhangi bir müzik indirme platformundan para vererek satın aldığınız bir şarkının sizin haberiniz olmadan şirket tarafından silinebilmesi. Geçmişte de benzer örneklere rastladığımız bu durum pek çok kişinin karşı çıktığı ancak hukuksal olarak hiçbir adım atılmayan konular arasında yer almakta.

YouTube ve Recording Industry Association of America, Inc. (RIAA) tarafından atılan adımlar sonucunda YouTube’dan indirilen tüm içerikler RIAA kararlarına göre amaçlanan kullanımdan ve içerikten bağımsız olarak fiilen hak ihlali olarak nitelendirilecek. Örnek vermek gerekirse herhangi bir telif içermemekte olan bir videoyu indirmek istediğinizde de bu hak ihlali olarak nitelendirilecek.

23 Ekim’de yayımlanan bu duyuru ile birlikte Creative Commons lisansına sahip olan içeriklerin de indirilmesinin yasak olduğunu belirten RIAA, DMCA ile iletişime geçerek youtube-dl temelli bütün projelere yasak getirilmesini sağladı.

Teknolojinin her geçen günde gelişmesi ile beraber şirketlerin kullanıcılar üzerinden baskısı da artıyor. Sizler alınan karar ile alakalı ne düşünüyorsunuz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu