Sağlık

Yoga Yapmak Ne İşe Yarar?

Kendinizi rahatlatmanın en iyi yolu kendinize vakit ayırmaktan geçer. Gerek işyeri, gerekse de günlük hayatınızda ki stresten arınmak için sizlerde yoga yapmaya başlayabilirsiniz. Yoga yapmak , bir nevi bedeninize hükmetmek ve bedeninizi hissetmek demektir. Bedeninizi yoga sayesinde fark etmeye başladıkça zihniniz de arınmaya başlar. Yoga ile, ayak tabanlarınızı fark etmeye, ellerinizi hissetmeye ve bedeninizin farklı noktalarınızı tanımaya başladıkça da zihnin algısı daha farklı yönde hareket etmeye başlar. Yoga yapmak ne işe yarar , neye iyi gelir?

Yoga Yapmak Ne İşe Yarar?

Düzenli ve sistemli yoga yaptığınız zaman kendinizde olan değişimi kısa süre içerisinde fark edebilirsiniz. Yoga yapmanın hem sağlık açısından hem de psikolojik açısından birçok faydası bulunur. Yoga yaparken nefesinizi etkin bir şekilde kullandığınızdan dolayı ruhsal olarak da rahatlarsınız. Yoga yapmanın birbirinden farklı faydaları bulunur. Bu faydalar şu şekildedir;

Esneklik ve Denge Artırımına Destek Sağlar

Esneklik ve denge artırımınıza destek sağlamak isterseniz yapacağınız en etkin yöntem yoga yapmaktır. Bilimsel olarak kanıtlanan bu işlem sayesinde hayal ettiğiniz esnekliğe kısa süre içerisinde kavuşabilirsiniz. Günlük olarak yapacağınız 15 ila 20 dakikalık bir çalışma sayesinde yaklaşık bir ay sonunda vücudunuzda ki değişikliği fark edebilirsiniz. Basit ve klasikleşen yoga hareketleri ile sizlerde daha esnek bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Daha Güçlü Hissetmeniz Yoga İle Mümkün

Yoganın bilinen en yanlış noktalarından bir tanesi sadece esnekliğe destek olduğu kanaatidir. Yoga, esnekliği artırmak bir yana vücudunuzun daha güçlü olmasını sağlar. Kas kütleleriniz siz yoga yaptıkça artar. Eğer sizler kas kütlenizi artırmak isterseniz kas kütlesini artıracak çeşitli hareketler yaparak dayanıklılığınızı ve gücünüzü artırabilirsiniz.

Kalp Sağlığının Korunmasını Yardımcı Olur

yoga yapmak ne işe yarar

Kalp sağlığını korumak için spor yapmanız uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Yoga yapmakta kalp sağlığına olumlu etkiler sağlar. Bilimsel çalışmalar neticesinde yoganın kalp sağlığını koruduğu da ispatlanmıştır. Örnek olarak gösterilecek olur ise 40 yıl boyunca kendisini yogaya adamış ve düzenli olarak yoga yapmış bir birey, hiç yoga yapmamış insanlar ile kıyaslandığı zaman daha düşük bir nabız ve tansiyona sahip olunduğu belirlenmiştir. Özetle yoga yaptığınız zaman yüksek tansiyon riskiniz %50 oranında azalır.

Kronik Ağrılarınız Yoga İle Son Bulur

Vücudunuz zaman geçtikçe kireçlenme, sakatlık ve benzeri gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilir. Kronik rahatsızlıklar gerekli egzersizler yapılmadığı takdirde kalıcı olabilir. Yoganın sağladığı en önemli faydalarından bir tanesi kronik ağrıların ve kireçlenmenin önüne geçmesidir. 2005’te yapılan araştırmalar neticesinde düzenli yogasını yapan insanların ağrılarında ciddi derecede azalmalar görülmüş olup, kireçlenmelerin ortadan kalktığı belirlenmiştir.

Stres ve Anksiyete Problemine Son

Yoganın vücuda sağladığı yararlar dışında zihninize de çeşitli faydaları bulunur. Zihne sağladığı en önemli faydaları ise stres azaltmasıdır. Kortizol bilindiği gibi stres hormonudur. Yoga sayesinde stres hormonu giderek azalır ve stres seviyesi düşer. Günlük yaşamda stres, üzüntü ve kaygı depresyona girmenize neden olabilir. Depresyondan kurtulmak ve bakış açınızı değiştirmek isterseniz yoga yapmaya başlayabilirsiniz.

Uyku Kalitesini Artırır

Yoga yapmak ne işe yarar diye düşünüyorsanız faydalarından bir tanesi de uyku düzeninizin olmaması depresyona girmeye yardımcı olan sebepler arasında yer alıyor. Yaklaşık bir ay boyunca yapmış olduğunuz yoga sayesinde uyku düzeniniz daha düzenli bir hale gelerek daha sağlıklı bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Nefes Alışlarınız Düzene Girer

Yogada birbirinden farklı birçok hareket mevcuttur. Her bir hareket gerek nefes alışlarınızı, gerekse de kronik ağrılarınızı düzene sokar. Nefes egzersizleri de yoganın en önemli parçasıdır. Yoga sayesinde ne şekilde nefes alacağınızı en etkin bir biçimde öğrenir ve ciğerlerinizin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Yeme Alışkanlıklarınızı Düzene Sokar

Yoga, başlı başına tüm hayatınızın değişmesine katkı sağlar. Sağlıklı gıdalar tüketmek ilerideki yaşamınızın daha sağlıklı olmasına ön ayak olur. Yoganın sağladığı etkin faydalardan bir tanesi de yeme alışkanlıklarınızın düzenli olmasını sağlar. Kandaki şeker seviyesini düzenler, kilo vermenize yardımcı olur, yeme bozukluklarınızı da ortadan kaldırır.

Sezgilerinizin Daha İyi Olmasını Sağlar

Yoganın şaşırtıcı faydalarından bir tanesi sezgilerdir. Yoga yaptığınız zaman olaylara bakış açılarınızın değiştiği gibi sezgilerinizde daha güçlü olur. Kısa süre içerisinde yoga yaparken olayları da deneyimleyerek sezgilerinizin ve hislerinizin değiştiğini anlayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi derinleşmektir. Yoga yaparken ne kadar derinleşirseniz faydalarını da aynı oranda görebilirsiniz.

Yoga Nasıl Yapılır?

İlk defa yoga yapacaksanız yoganın tekniklerini biliyor olmanız gerekir. Yanlış ya da eksik bir harekette çeşitli problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Öncelikle, yoga yaparken sakin ve dingin bir alan seçin. Mümkün olduğunca sesten uzak bir ortam olsun. Gerekli ortamı oluşturduktan ve yoganın tekniklerini bildikten sonra kendinizi ve vücudunuzu yogaya bırakabilirsiniz. Nefes egzersizleri yapabilir, konsantre olarak bulunduğunuz ortama odaklanabilirsiniz. Odaklanma işlemleri tamamlandıktan sonra yogada sizler için uygun olan hareketleri yapabilirsiniz. Yoga yaparken loş bir ışık ve mum yakmak bedenen sizleri rahatlatır. Dilerseniz bu ekipmanları kullanabilirsiniz. Yoga yaparken kesinlikle bölünmemeniz ve dikkatinizin dağılmaması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu