Sağlık

Yetişkinlerde Suçiçeği Kaç Gün Sürer?

Suçiçeği, bulaşıcı bir enfeksiyon türüdür. Hemen hemen herkes, gerek çocukluk dönemlerinde gerekse de yetişkinlik çağında bu hastalığı geçirirler. Herhangi bir hayati tehlikesi olmayan suçiçeği hastalığı çeşitli belirtiler ile ortaya çıkıyor. Suçiçeği geçiren bir yetişkinde ortalama iyileşme süreci 1 ila 2 haftadır. Ancak bu durum çocuklarda değişkenlik gösterebilir. Suçiçeği enfeksiyonu geçirmeden önce virüs vücudunuza yayıldıktan sonra yaklaşık 10 gün içerisinde kendisini belli eder ve belirtiler ortaya çıkmaya başlar. İlk günlerde cildin belirli noktalarında kızarıklık ve benzeri gibi septomlar yaşanabilir. Yetişkinlerde suçiçeği belirtilerinin farklı bir hastalık ve soğuk algınlığından kaynakladığını düşünülse de zamanla yayılan belirtiler, suçiçeği hastalığını beraberinde getirir.

Yetişkinlerde Suçiçeği Kaç Gün Sürer?

Suçiçeği sonrasında meydana gelen belirtiler ilk etapta korkutucu olsa da etkili bir tedavi ve suçiçeği kremi sayesinde kısa süre içerisinde kaybolabilir. Suçiçeği hastalığının yetişkinlerde meydana getirdiği belirtiler şu şekildedir;

Suçiçeğinin en yaygın belirtisi vücudun çeşitli noktalarında kırmızı noktalar oluşup kaşınmasıdır. Ancak, bu belirtiler ancak virüsün vücut üzerinde yaygınlaşma sürecinden sonradır. Kızarıklık ortaya çıkmadan önce ilk olarak halsizlik semptomu görülür.

Suçiçeği hastalığı belirtilerinde çocuklar ve yetişkinler kıyaslandığı zaman çocuklara nazaran yetişkinlerde yüksek ateş görülür.

Grip ve soğuk algınlığı belirtilerinin birçoğunu taşıyan suçiçeği rahatsızlığında ağrıyan kaslarda meydana gelen belirtiler arasında yer alıyor.

Suçiçeği belirtisi arasında olan iştah kaybı ve bulantı hissi de yaşanan bir diğer belirtiler arasındadır.

yetişkinlerde suçiçeği

Suçiçeği Döküntüleri Nedir?

Suçiçeği döküntüleri, en yaygın görülen belirtilerin başında yer alıyor. Vücudunuzun farklı noktalarında kırmızı nokta şeklinde çoğu zaman içi sıvı dolu kabarcık halinde olan döküntüler suçiçeği hastalığının habercisidir. Genel olarak yüz bölgesinde alın, yanak gibi noktalarda, karın bölgesinde, bacakların birçok noktasında görülürler. Kabarcıklar çıkmaya başladıkları anda kaşıntı da beraberinde gelerek kabarcığın olduğu noktalar şiddetli bir şekilde kaşınmaya başlar. Kabarcıkların vücutta barınma süresi yaklaşık olarak 48 saattir. 48 saat dolduktan sonra kabarcıkların üst kısımlarında kabuklar oluşmaya başlar ve 10 gün içerisinde de oluşan kabuklar dökülür. Suçiçeği döküntüleri meydana geldiği zaman dikkat edilmesi gereken en önemli nokta cildi şiddetli bir şekilde kaşımaktan kaçınmaktır. Aksi takdirde cildinizde suçiçeği lekeleri kalabilir.

Suçiçeği Tedavisi Ne Şekilde Yapılır?

Suçiçeği tedavi yöntemleri, gelişen tıp teknoloji sayesinde farklı alternatifler kullanılarak iyileşme süreci hızlandırılmıştır. Eski dönemlerde suçiçeği aşısı bulunmadığından dolayı kaşıntı önleyici kremler kullanılarak hastalığın önüne geçilmesine yardımcı olunmuştur. Ancak, son dönemlerde geliştirilen aşı sayesinde suçiçeği tedavisinin kısa sürede iyileşmesi amaçlanmıştır. Suçiçeği hastalığı başladığı an mutlaka bir doktor muayenesine gitmeniz tavsiye edilir. Sizlerde görülen belirtilere istinaden hastalara çeşitli alternatif tedavi yöntemleri belirlenerek verilir. Ateş gibi semptomlar mevcut ise, ateş düşürücüler tavsiye edilir. Hastanın, bu hastalık evresinde aspirin kullanması hem sakıncalı hem de risklidir. Doktorlar, aspirin tavsiyesinde bulunmazlar. Kaşıntılar meydana geldiği zaman leke kalmaması ve kaşıntının hafifletilmesi için etkili bir kaşıntı giderici krem kullanılır.

Suçiçeği Tedavisi İçin Evde Uygulamanız Gereken Yöntemler Nelerdir?

Suçiçeği hastalığının hafif bir şekilde atlatılabilmesi için evde uygulayacağınız çeşitli tedavi yöntemleri bulunur. Bu yöntemler sayesinde hem hastalığın seyrinin azalmasına yardımcı olabilirsiniz hem de kaşıntıların giderilmesini sağlayabilirsiniz. Hastalığın kısa süre içerisinde geçmesine olanak sağlayabilmek için evde uygulayacağınız çeşitli yöntemler vardır bunlar şu şekildedir;

  • Deri üzerinde meydana gelen kabarcıklar kaşıntıya yol açtığından dolayı sürekli olarak kaşıma ihtiyacı hissedersiniz. Ancak, kaşıntıdan kaynaklanan çizilme gibi durumlarda mikrop kapma riskleri olağan bir durumdur. Bu durumların önüne geçebilmek için günlük olarak banyo yapmanız tavsiye edilir.
  • Banyo esnasında kese, lif gibi cilde zarar verecek ürünler kullanmanız sakıncalıdır.
  • Suçiçeği bulaşma riski olan bir hastalıktır. Bu nedenle, yanınıza misafir ve çocukları yaklaştırmamanız gerekir.
  • Hastalık sürecinde tırnaklarınız mutlaka kısa kesilmeli ve doktor kontrolü olmadan herhangi bir ilaç kullanmamaya özen göstermeniz gerekir.
Suçiçeği Lekeleri Kalıcı Mı?

Suçiçeği hastalığı geçiren insanların en çok merak ettiği noktalardan bir tanesi lekelerin kalıcı olup olmadığıdır. Kırmızı kabarcıkların içerisi su dolu bir yapıdadır ve koparıldığı takdirde ciltte çeşitli lekeler meydana gelebilir. Yaşanan bu problemin önüne geçebilmek için çeşitli tedavi yöntemleri bulunur ve bu tedavi yöntemleri sayesinde izler cildinizde kalmazlar. Özellikle genç yetişkinlerde endişe edilecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Hücre yenileyici krem takviyesi sayesinde düzenli olarak lekeli olan noktalara uygulama yapılır. Dokuların onarılması sayesinde cilt üzerinde mevcut olan lekeler zamanla azalır ve herhangi bir leke kalmaz. Hastalığınız tamamen bittikten sonra cilt yenileyici kremler sayesinde istediğiniz pürüzsüzlükte ki cilde kavuşarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

Suçiçeği Lekesi İçin Bitkisel Yöntemler

Suçiçeği lekesi için evde kullanacağınız basit yöntemler sayesinde lekelerin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Bitkisel çözümler, hem cildinizin beslenmesine yardımcı olur hem de her türlü cilt için uygundur. Leke tedavisi için evde kullanabileceğiniz bitkisel ürünler şu şekildedir;

Aloe vera jeli,

Limon suyu (3 4 damla lekelerin üzerine uygulayabilirsiniz)

Zeytinyağı ve balı karıştırıp lekelerin üzerine uygulayarak lekelerden arınabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu