Teknoloji

Yerli Araçlarla Beraber Yeni Şarj İstasyonları Geliyor

2018 yılında kurulan ve 2022 yılının son çeyreğinde ilk yerli ve elektrikli aracını üretmeye hazırlanan TOGG, özveriyle çalışmaya devam ediyor. TOGG tarafından 2022 yılında elektrikli bir otomobil üretileceği haberi üzerine Türkiye’deki elektrikli araç sayısı arttı. Eskiden trafikte %5 civarı gördüğümüz elektrikli araçları neredeyse %10 oranında görmeye başladık. Bununla beraber bazı elektrikli otomobil için şarj istasyonu kuran firmalar Türkiye’ye yöneldi. Paylaşılan bilgilere göre elektrikli şarj istasyonlarını artık daha fazla göreceğiz.

Bu Yıl İçerisinde Tam 100 Yeni İstasyon Kuruldu

Ülkemizdeki mevcut elektrikli araç sayısı diğer ülkelere oranla oldukça az. Bununla beraber araç şarj istasyonları da az. Ülkemizdeki şarj istasyonlarının büyük kısmı Zorlu Enerji tarafından üretiliyor. ZES adıyla üretilen bu şarj istasyonları İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Eskişehir, Muğla ve Balıkesir illerinde yoğun bir şekilde bulunuyor. Hatta bu yıl ZES tarafından 100 yeni lokasyon belirlenmiş ve bu lokasyonlara yeni şarj istasyonları açılmıştı.

yerli uretim araclarla beraber her ilde sarj istasyonu bulunacak

Yerli Üretim Araçlarla Beraber Her İlde Şarj İstasyonu Bulunacak

Yeni şarj istasyonlarıyla beraber Ege ve Akdeniz kıyılarında kesintisiz bir sürüş mümkün ancak diğer ülkelere göre bu oran da oldukça az. Şuanda ZES şarj istasyonları 56 şehir ve 268 lokasyonda 458 soketle beraber hizmet veriyor. Hatta şirket bununla da sınırlı kalmayarak isteyen kişilerin işyerlerine hatta evlerine kadar kurulum gerçekleştiriyor. ZES tarafından yapılan açıklamaya göre yerli üretilecek araçla beraber neredeyse her ilkde yüzlerce istasyon bulunacak. Bu da Türkiye’nin dört bir yanına elektrikli araçlarla kesintisiz sürüş imkanı tanıyacak.

İlginizi Çekebilir

watchOS 7 Public Beta Güncellemesi Yayınlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu