TeknolojiYapay Zeka

Yazılım Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

Yazılım mühendislerinin yaptıklarını temel olarak anlatmak gerekirse; yapay zeka geliştirme, bilgisayar oyunları geliştirmek, yazılım ürünleri ve ağ kontrol sistemleri yaratmak için mühendislik ilkelerinden yaralanan ve programlama dillerini bilen bilgisayar bilimi uzmanlarıdır.

Amerika Çalışma Bakanlığı’nın açıklamalarına göre, 2019 senesinde bir milyondan fazla kişi yazılım geliştiricisi olarak istihdam sağlandı. Giderek daha da çok artan insan nüfusu ile birlikte, akıllı cihazlar kullanılmaya başladıkça, yazılım geliştiricilerinin sayısı artmaya devam edecek. Şu anki tabloya baktığımız zaman, önümüzdeki 9 yıl içerisinde bu oranın % 21 artacağı düşünülüyor.

Yazılım Mühendisleri Ne İş Yapar?

Endüstri alanında çok talebin mevcut olması ve mühendislerin kendi teknik uzmanlıkları sayesinde hem uygulama yazılım mühendisleri hem de sistem yazılım mühendisleri önemli işler yapmaları sebebi ile birlikte iyi bir miktarda maaş alıyorlar. Çalışma istatistikleri Bürosu ABD’daki uygulama geliştiricilerinin ortalama senelik maaşının 103.620 Amerika doları ve sistem geliştiricilerinin 110.000 Amerika doları olduğunu söylemiştir. Tabi bu rakam Türkiye koşulları için geçerli değildir.

Tabii ki de yazılım mühendisliği alanında uygulama ve sistem geliştiriciliğinin yanında bir çok başka pozisyon da vardır. Genellikle tercih edilen diğer meslek dalları mobil geliştiriciliği, uygulama mimarlığı, kalite kontrol analistliği ve veri tabanı yöneticiliğidir.

Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur?

Yakın zamana kadar bilgisayar ile alakalı iki ya da dört senelik bir bölümden mezun olmak yazılım mühendisi olabilmenin tek yoluydu. Ama bilgi sistemleri, elektrik ve inşaat mühendisliği ve hatta üniversitelerin online kurslarında yer alan matematik ve bilimle ilgili diğer bölümlerden birinin diplomasına sahip olmak, insanların yazılım mühendisi olabilmesine olanak sağladı.

Yazilim Muhendisligi

Ancak bir diploma sahibi olmak ya da üniversitelerin online kurslarında eğitim görmüş olmak artık bir yazılım mühendisi olmanın tek yolu değil. Yazılım mühendisliği alanında çalışmak isteyenler için kurulan kodlama eğitimi kampları giderek daha da popüler olmaya başladı.

Kodlama kampları, pratik ve özellikle dil alanında programlama becerilerini geliştirilmesine odaklanan ancak hemde bilgi teknolojisi alanına dair temel bilgileri de vermeyi amaçlayan 8 ila 30 haftalık yoğun eğitim kamplarıdır. Bu eğitim kamplarının pek çoğu öğrencilerin mümkün olan en kısa sürece BT iş sektörüne girmesine ve belirli bir bölgede en çok rağbet gören becerilerin geliştirilmesine odaklanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu