SağlıkGenel

Yaza Fit Girmek İçin Egzersizler | Evde ve Dışarıda Yapılabilecek Etkili Egzersizler

Yaza Fit Girmek İçin Egzersizler | Evde Yapılabilecek Etkili Egzersizler

Yaza fit girmek için uygulanan egzersizler, doğru ve sürekli olarak yapılması durumunda gerçekten etkili sonuç verirler. Fazla kilolarınız varsa, spor salonuna gitmeden, evde veya parkta egzersiz yaparak, bu kilolardan kurtulmak mümkündür. Tek yapmanız gereken, sizin için hazırlamış olduğumuz egzersiz önerilerini iyi bir şekilde okuyup, her gün düzenli olarak yapmak ve mümkün olduğunca beslenmenize dikkat etmektir.

Yaza Fit Girmek İçin Medicine Ball Squat Jumps

Yaza fit girmek için en önemli egzersizlerin başında Medicine Ball Squat Jumps egzersizi yer alır. Söz konusu egzersiz, squat hareketinin zıplamalı ve elde top ile yapılan versiyonu olarak tanımlanabilir. Elinizde top olması şart değildir ve hayali bir topla da bu çalışma gerçekleştirilebilir.

İlgili Makaleler

Hareket şu şekilde uygulanır: Ayaktayken squat pozisyonuna doğru yavaşça gelinir ve mümkün olduğunca kalça geride, parmak ucunda eğilme işlemi gerçekleştirilir. Bir yandan da elde top tutuyormuş gibi yapılır veya gerçekten bir top kullanılır. Minimum eğilme noktasına gelindiği taktirde ise parmak ucunda birden bire maksimum seviyeye zıplanır. Bu hareket günde 2 defa yapılmalı ve 10-12 tekrar şeklinde gerçekleştirilmelidir. Basen, baldır, kalça, göbek altı gibi birbirine yakın noktalardaki fazlalıklar, bu hareket sayesinde kolayca yakılabilir.

Jumping Lunge

Jumping Lunge hareketi de vücuttaki en fazla ve en kolay yağlanan kas kütlelerini çalıştıran bir egzersiz türüdür. Hareketi yapmak için: Sol bacağı öne atıp, dizinizi 90 derecelik açıya getirene kadar bükün. Aynı anda sağ kolu da öne çıkarın. Böylelikle sol bacak sağ kol, sağ bacak sol kol şeklinde bir çaprazlama oluşturun. Sonrasında ise bu hareketin temposunu arttırın ve koşu seviyesine kadar çıkarın. Olduğunuz yerde sayarak, koşu temposunda hareketi 2 set olmak üzere 10-12 tekrar şeklinde yapın. Bacaklarınızdaki yanmayı ve kaslarınızın harekete geçtiğini net bir şekilde hissedeceksiniz.

Burpee to Squad Jump

Yaza fit girmek adına yapmanız gereken en önemli hareketlerden bir diğeri de Burpee to Squad Jump hareketidir. Bu hareket, vücudunuzun hemen hemen tüm önemli kaslarının yeniden çalışmasına yardımcı olur. Şınav, squad ve zıplama hareketlerini bir arada barındıran bu egzersiz, ilk etaplarda yorucu gelse de ilerleyen süreçte favori hareketlerinizden biri olacaktır.

Öncelikle şınav pozisyonu alıp bir adet şınav çekmelisiniz. Şınav hareketi biter bitmez, bir anda yerinizden fırlayarak squat pozisyonu geçmelisiniz. Tam bir squat yaptıktan sonra ise minimum eğilme seviyesindeyken, bir anda parmak uçlarınızla havaya ve en yükseğe zıplamaya çalışmalısınız. Havadan iner inmez tekrar şınav pozisyonunu alıp, şınav çekmeli ve söz konusu döngüyü devam ettirmelisiniz. Yeni başlayanlar için bu hareket biraz yorucu geleceği için ilk etapta 5 tekrar 2 set yeterli olur. Kendinize olan güveniniz ve gücünüzün arttığını hissetmeniz durumunda set ile tekrar sayılarını mutlaka arttırın.

Bisiklet Sürmek

Bisiklet Sürmek
Bisiklet Sürmek

Yaza fit girmek adına mutlak yapmanız gereken egzersizler arasında bisiklet sürmek de yer alır. Saymış olduğumuz 3 hareket evde kolaylıkla yapılabilirken, bisiklet sürmek dışarıda veya parklarda yapılan en zevkli spor aktivitelerinden biridir. Özellikle her gün saat sabah 06.00-07.00 arasında aç karnına yapılan bisiklet sürüşleri, bacak, bel, baldır ve yakın bölgelerdeki yağların yakılması konusunda son derece etkilidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu