SağlıkGenel

Yaz Meyveleri Nelerdir? Yaz Meyvelerinin Faydaları Nelerdir?

Yaz Meyveleri Nelerdir? Yaz Meyvelerinin Faydaları Nelerdir?

Yaz meyveleri denildiği zaman herkesin aklına farklı farklı meyve gelebilir ancak meyve çeşitlerinden ziyade bu meyvelerin faydaları üzerinde durmak gerekir. Vücudunuz hangi meyvelere ihtiyaç duyuyorsa, o meyvelere ağırlık verebilir ve herhangi bir hastalığın varsa bu meyveler sayesinde hastalıklarınızı atlatabilirsiniz.

Yaz meyvelerinin faydaları saymakla bitmez ancak önemli olan, bu meyvelerin faydalarından yararlanabilmek adına bu meyveleri düzenli bir şekilde tüketmektir. Böylelikle tüketmiş olduğunuz meyvenin içermiş olduğu besin değerleri vücutta etkisini gösterir ve böylelikle vücut, ihtiyaç duyduğu besin değerini yeterli ölçüde almış olur.

Karpuz, yaz meyvesi denildiği zaman akla gelen ilk besinlerden biridir. Bununla birlikte kavun, erik, kayısı, şeftali, çilek, vişne, üzüm, kiraz, ananas ve daha birçok meyve, yaz aylarında ihtiyaç duyduğunuz besin değerlerini fazlasıyla almanıza yardımcı olur. Peki, söz konusu meyvelerin temel faydaları nelerdir? Vücuda ne gibi katkıları vardır?

Yaz Meyveleri ve Vücuda Olan Faydaları: Karpuz

Yaz meyveleri arasında özellikle ülkemizde en favori besinlerden biri olan karpuz, yüksek likopen içeriğine sahiptir. Bunun yanı sıra vitamin ve mineral açısından da zengindir. Ayrıca antioksidan özelliği taşır. Kalp ve damar sağlığına olumlu yönde etkileri vardır. Böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine ve sindirim sisteminin gerektiği gibi çalışmasına da olumlu katkıda bulunur.

Kavun

Yaz aylarında karpuzla birlikte vazgeçilmez ikili olan kavun, sindirim sisteminin en çok sevdiği meyvelerden biridir. Sindirim sistemini düzenler ve bağırsak kanserine karşı direnç sağlar. Ayrıca cilt kanseri konusunda da birçok olumlu etkisi vardır. Sindirim sistemine olumlu etkileri sayesinde kabızlığın da önüne geçer. İdrar sökücü olduğu gibi sinir, stres ve endişe gibi ruhsal sorunları da önemli ölçüde yatıştırır.

Kayısı

Yaz Meyveleri Faydaları
Yaz Meyveleri Faydaları

Yaz aylarının en çok sevilen ve en fazla tüketilen meyvelerinden biri de kayısıdır. İçermiş olduğu betakaroten maddesi sayesinde akciğer kanseri başta olmak üzere kalp hastalıklarına ve katarakta da birçok olumlu etkisi vardır. İçeriğinde bulunan magnezyum ve kalsiyum sayesinde kemik erimesinin önüne geçer. Zengin lif yapısı sayesinde bağırsakların ve sindirim sisteminin canlanmasına yardımcı olur.

Erik ve Çilek

Yaz meyveleri denildiği zaman karpuz-kavun ikilisinden sonra erik ve çilek ikilisi akla gelir. Eriğin yüksek antioksidan kapasitesi sayesinde detoks yapıcı özelliği vardır. Ayrıca bağırsakları yumuşattığı gibi iştahsızlığa da iyi gelir. Kalp çarpıntısı sorunu olan kişilere de genel olarak erik tüketmesi önerisinde bulunulur. Çilek ise sigara dumanının etkilerinin bastırılması konusunda birebirdir. Erik gibi mide ve bağırsak sorunlarına büyük ölçüde iyi gelir. Ayrıca cildi canlı tutmaya yarar ve ateş düşürücü özelliğe de sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu