Yapay Zeka

Yapay Zekalar: Piksellerden İnsan Yüzü Üretmek

Yapay zekaların gelişimi gün geçtikçe büyüyor, birkaç piksel noktasının oluşturduğu gerçek yüzlerin fotoğrafını ortaya çıkarıyorlar (Bu tarz bir teknolojiyi NVIDIA’da kullanıyor, DLSS). Bunu yaparken de mevcutta olmayan yüz hatları yapabiliyor ve hatta kirpik bile ekleyebiliyor.

Sizlere konuyu anlatmadan hemen önce, bulanıklık giderici ters pikselleştirme olduğunu düşünmeyin çünkü bu fotoğraftaki pikseller yapay zeka yardımıyla oluşturuluyor yani gerçek insanlar değiller.

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir? Tüm Detayları

PULSE yani Gizli Boşluk Keşfi ile Örnekleme sistemi, bir önceki kullanılan yöntemlere nazaran 8 kat daha detaylı olarak, kaynak görüntülerden 64 kat fazla çözünürlüğe sahip resimler üretebiliyor.

Cynthia Rudin (Duke Üniversitesi Bilgisayar Bilimcisi ), “Daha önce hiç bu kadar detaylı bir çözümleme yapan süper çözümlenmiş bir görüntü görmemiştik” ile PULSE’u kısaca açıkladı.

Yapay Zekalar Piksellerden insan Yuzu uretmek

Peki, Nedir Bu PULSE?

PULSE arka planda; bulanık bir görüntü ile başlayıp bulunan her bir pikseli ayrıntı olarak ekleyip eşini bulmak yerine, pikselleştiğinde oluşan bulanık bir görüntüden resme gitmeye çalışıyor.

Sistem, her ikisi de aynı fotoğraf dizininde eğitilmiş iki sinir ağını içeren rakip ağ ya da GAN’dan yararlanıyor. Biri yüz üretirken diğeriyse yüzün yeteri kadar realist olup olmadığına karar veriyor. Araştırmacılar bu sayede belirsiz alanlara sahip birkaç görüntü elde edebiliyorlar.

Sistemin başarısının bir bölümü, gerçek görüntü yerine orijinaline küçülecek bir görüntü arama şekline bağlı. Bir eşleşme bulana kadar tüm alternatifleri test ediyorlar. Bunun gibi GAN’lar günden güne karmaşıklaşıyor ve bu halde yaygınlaşmaya devam ediyor. Nvidia bunun bir örneğidir, daha önce de bahsettiğimiz DLSS sistemleri.

Görüntüler mevcut yüzleri yeni bir şeye dönüştürmek üzere oluşturuluyor ve aynı pikselden birden çok yüz elde etmek için ya da ağaç kedi gibi bambaşka görüntüleri elde etmek için kullanılabiliyor.

PULSE web sitesinde daha fazla ayrıntı yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu