Teknoloji

Yapay Zekalar Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

1. Yapay Zekaların İzlerini Tarihin Derinliklerinde Bulmak Mümkün

AI ile benzerlik gösteren machine-man fikirleri Yunan mitlerinde, Orta Çağ hikayelerinde ve insanınki gibi düşünce ve duygulara sahip olduğuna inanılan heykellere tapan topluluklarda da bulunuyordu. 

2. Alan Turing Etkisi

Alan Turing makineler düşünebilir mi sorusuna cevap bulmak için bir makale kaleme aldı ve Turing Testi diye bilinen Imitation Game’den sözetti. Testte iki oyuncunun cinsiyetini tahmin etmeye çalışan bir bilgisayar vardı.

3. Resmi Yapay Zeka Araştırmaları

Araştırmalar, 1956 senesinde yapılan Dartmouth Konferansı’nda John McCarthy tarafından yapay zekâ kavramının kullanılmasıyla başladı.

4. Doğal Dil İşleme (NLP)

AI’nın en temel hedeflerinden biri, insanların konuştuğu doğal dillerdeki ses ve kelimelerin bilgisayar tarafından algılanması, çözümlenmesi ve iletişim kurulmasının sağlanmasıdır.

5. Makine Öğrenmesi ile AI Arasındaki Fark

Makine öğrenmesi ve yapay zekâ çoğunlukla birbirlerinin yerine kullanılsa da aynı şey değildir. Makine öğrenmesi yapay zekanın bir uygulaması olup makinelere verilere ulaşma imkânı ve öğrenme becerisi verir.

6. Otonom Araçlar 

Son senelerde nakliyat alanındaki en büyük ilerlemelerden birisi de robot ya da sürücüsüz araba diye bilinen çevresini algılayıp hareket eden ve kendisini yönlendirebilen araçlardır. Bu araçların ortaya çıkmasını sağlamayı başaran etken is AI yani yapay zekadır.

7. Büyük Şirketler ve Yatırımcılar AI Şirketlerine Fon Sağlıyor

Sağlık alanından otonom araçlara kadar pek çok alanda yapay zekanın geleceğini öngörüp yapay zekâ uygulamaları geliştirmekte olan firmalara yatırım yapan büyük şirketlerin sayısı gün geçtikçe hızla artıyor.

8. Yapay Zekaya Sahip Robotlar Geliştiriliyor

Çevrelerini anlayabilen ve aralarında bilgi aktarımı yapabilen yapay zekaya sahip robotlar üretiliyor. MIT tarafından yapılan Kismet adlı robot sesleri tanıyabiliyor, çevresini tarayabiliyor, ses çıkarabiliyor ve sevinip üzüldüğü zaman bunu yüzü sayesinde fiziksel olarak da gösterebiliyor.

9. Yapay Zeka ile Birlikte Gelişen Teknolojiler

Sanal asistanlar, artırılmış gerçeklik ve akıllı teknolojilerin yapay zeka ile birlikte kullanımı geleceğin şekillenmesini yardımcı oluyor. 

10. Yapay Zeka Hakkında Farklı Fikirler

Büyük şirketlerin yatırımları ve üniversitelerin yoğun araştırmalarına karşı olarak Stephen Hawking yapay zekanın insanlığının sonu olabileceğini ileri sürerken Elon Musk ve Bill Gates de olumsuz görüşlerde bulundular. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu