Teknoloji

Yapay Zeka Konulu 5 Film Önerisi!

Günümüzde yapay zekanın oldukça büyük bir önemi var. Sizler için 1927’de çıkmış Metropolis’ten günümüzdeki birçok yapıma kadar en iyi yapay zeka içeren filmleri derledik. Bunu yaparken her birinin farklı bir alandan bahsettiğimiz alana dokunmasına dikkat ettik. Dilerseniz hemen listemize geçelim;

5- METROPOLIS (1927)

metropolis filmi

Bu filmi seçmemizin sebebi robotları sinema ile ilk buluşturan film olmasıdır. Metropolis’te, insanlık artık ikiye ayrılmıştır. Yeraltında makinelerle beraber yaşamakta olan sınıf ve yukarda daha konforlu bir hayat süren yönetici sınıf. Yeraltında yaşamakta olan işçiler zorlu bir hayat sürerken, yönetici sınıf konforlu bir yaşam sürer. Hayatlarından bir hayli memnun olan yönetici sınıf, yaşam mücadelesi veren yeraltındakilerin durumu pek de önemsemez. Lang, bölünmüş toplumsal yapıyı, insanı bir aşktan yola çıkarak, uzlaştırmaya çalışır.

4- BLADE RUNNER (1982)

BLADE RUNNER 1982

Blade Runner’ı seçme sebebimiz ise bizleri cyberpunk bir dünya ile tanıştıran ilk film olmasıdır. Balde Runner, çekildiği seneden çok uzak bir dönemde, 2019 senesinde, dünyanın artık distopik bir hayat alanı haline geldiği bir dönemde geçer. Tyrell gibi devasa üretici firmalar Replikant isimli, dış görünüm olarak insan türünden ayırt edilemeyen robotlar üretmektedirler. Dünya dışı kolonilerin tehlikeli ve illegal işlerinin halledilmesi için kullanılacak olan bu robotlar, Blade Runners isimli özel polisler tarafından yakalanmaktadır. Uzman bir Blade Runner olan Rick Deckard, görevini bıraktığı bir esnada, Los Angeles’a gelen bir grup replikantı yakalamak için verilen son bir görevi kabul eder. Ancak iki milyon insanın yaşadığı bu şehirde görünüm olarak insandan hiçbir farkı bulunmayan bu robotları teşhis etmek hiç kolay olmayacaktır.

3- HER (2013)

HER 2013

Her filmini seçme sebebimiz, Joaquin Phoenix’in bir yapay zekaya nasıl aşık olduğunu ve aralarındaki ilişkinin işleniş biçimidir. Theodore Twombly hayatını, yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Ve bu senelerde insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla beraber hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu oldukça çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve yalnızca bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla beraber bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, ağır ağır hayatın keyifli taraflarını fark etmeye başlarken yapay zeka programı ile arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.

2- TAU (2018)

TAU 2018

Tau’yu seçme sebebimiz ise açıkçası I AM MOTHER filmi ile aynı, modern bir film olması ve daha farklı işlemesidir. Bir mucit tarafından, deneylerinde kobay olarak kullanılmak üzere kaçırılan Julia, yüksek güvenlik tedbirleri ile çevrelenen bir evden kaçmak için, bilim insanı Alex tarafılan geliştirilen yapay zeka Tau ile arkadaş olur. İlk vakitler sahibinin emirlerinden dışarı çıkmayan Tau, zamanla Julia’ya karşı bir yakınlık hisseder ve Julia’nın evden kaçmasına yardımcı olmaya çalışır.

1- I AM MOTHER (2019)

I AM MOTHER 2019

I AM MOTHER’ı seçme sebebimiz ise açıkçasıTau filmi ile aynı, modern bir film olması ve daha farklı işlemesidir. I Am Mother, bir robot tarafından büyütülen genç bir kızın hikayesini konu ediyor. Dünya, çok büyük bir yıkımla karşıya karşıyadır. İnsan nesli, dünya üzerinden yok olup gitmiştir. İnsan nüfusunun tükenmesinden sonra, dünya nüfusunun yeniden canlandırmak için özel bir robot tasarlanır. Anne adı verilen bu robot, genç bir kızı büyütmekle görevlidir. İkisi arasında zamanla oluşan ilişki, yaralı bir yabancının gelişiyle ayrı bir hal alır. Yabancının gelişi ile beraber ondan dış dünya ile alakalı bilgiler alan genç kız, her şeyi sorgulamaya başlar. Anne, gerçeklere ulaşmayı kafasına koyan genç kızı önlemek için her şeyi yapmaya hazırdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu