Yapay Zeka

Yapay Zeka ile dünyanın en eski filmi yenilendi

YouTuberDenisShiryaev, dünyada bilinen ve hayatta kalan (korunan) en eski film görüntülerini yenilemek için yapay zeka kullandı. 14 ekim 1888’de Fransız mucit Louis Le Prince tarafından çekilen bu sessiz film Roundhay Garden Scene, ilk sinema filmi olarak biliniyor. Bununla birlikte film Guinness Rekorlar Kitabına dünyada varlığını sürdürebilen en eski film olarak da geçmiştir.

eski

Bu film, Joseph ve Sarah Whitley (Le Prince’in kayınpederi) dahil olmak üzere dört kişilik bir grubu bizlere gösteriyor. Bu filmde yer alan insanlar bahçede daire çizerek yürümekte ve gülüşmektedirler. Saniyede 12 kare olarak çekilen bu ilk sinema filmi teknolojinin gelişiminde ileriye doğru inanılmaz bir adımı işaret ediyor.

Bu efsanevi filmi yenilemek için YouTuberDenisShiryaev,yapay zeka kullanarak orijinal videonun karelerini renklendirdi. Videoda açıklandığı gibi, ScienceMuseum UK internet sitesi koleksiyonundaki videoyu ve resimleri alarak işe başladı. Tek tek kareler daha sonra algoritmalar kullanılarak ortalandı ve parlaklık seviyeleri daha tutarlı hale getirildi. Karelere bir renk tonu ekledikten sonra, filme daha realist bir akış vererek, eksik karelerin “boşluklarını doldurmak” için çok sayıda ağ kullanıldı. Son olarak, filme biraz daha fazla derinlik kazandırmak için arka plan sesleri eklendi. (Aşağıdaki videoda bahsedilen bilgilere ulaşabilirsiniz.)

Filmdeki yaşlı kadın Sarah Whitley, filmin çekilmesinden 10 gün sonra öldü. Ardından, Le Prince 1890’da Fransız Dijon bölgesine doğru bir tren yolculuğunda gizemli bir biçimde ortadan kayboldu. Cesedi ve bavulları hiç bulunamadı.

YouTube kanalında, 1896’da Moskova sokaklarından 1913’te Tokyo’ya kadar geçen 130 yıla ait pek çok yeniden düzenlenmiş videolara ulaşabilirsiniz, bu nedenle muhakkak kontrol etmenizi öneri ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu