Yapay Zeka

Yapay Zeka Hangi Alanlarda Kullanılır?

Son zamanlarda sıklıkla araştırılan konular arasında yer alan Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Hangi Alanlarda Kullanılır? Sorularının cevabını sizler için araştırdık. Sizler için araştırdığımız konuyu okuyup bitirdikten sonra siz de yapay zeka hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Teknolojiyle alakalı herhangi bir bilginiz olmasa bile hazırladığımız yazıyı okuyarak siz de yapay zeka alanında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yapay Zeka Hangi Alanlarda Kullanılır?

Yapay zeka kullanım alanları farklılık göstermektedir. Günümüz teknolojisiyle bizlere hizmet veren yapay zeka kullanım alanlarını sizler için listeledik. Siz de eğer yapay zeka teknolojisinden faydalanmak istiyorsanız bu alanlardan herhangi birinde çalışma göstermeniz gerekir. İşte, Yapay Zeka Kullanım Alanları:

 • Ses tanıma,
 • Görüntü işleme,
 • Doğal dil işleme,
 • Muhakeme,
 • Siber Güvenlik,
 • Sesli asistanlar,
 • Dil çevirileri,
 • Öneri sistemleri,
 • Navigasyon,
 • Sosyal Güvenlik,
 • Sağlık hizmetleri,
 • E-ticaret,
 • Yardımcı robot uygulamaları gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Yapay Zeka Nedir?

Artifical İntelligence kelimesinin Türkçe anlamı olarak bilinen Yapay Zeka terimi, teknoloji dünyasında Al olarak bilinmektedir. Yapay zeka en net açıklamasıyla insan beyninin düşünme sisteminin aynı şekilde başka bir şeye kopya edilmesi olarak tanımlanabilmektedir. Bu tabir size yabancı gelebilir. En kısa tanımıyla yapay zeka bir bilgisayar programının insan gibi düşünebilecek hale getirilmesi diyebiliriz.

yapay zeka hangi alanlarda kullanılır

Son birkaç yıldır adından bahsettirse de yapay zeka teknolojisi aslında bilgisayar kadar eski bir teknolojidir. İngiliz asıllı bilim adamları tarafından yapılan açıklamaları incelediğimizde 1943 yılı karşımıza çıkıyor. 1943 yılından itibaren ortaya atılan Makineler düşünebilir mi? Sorusu bugün geliştirilmeye çalışılan yapay zekanın temellerini oluşturuyor diyebiliriz. 1950 yılında geliştirilen satranç yazılımı aslında yapay zekanın ilk kullanım alanı olarak nitelendirilebilir. Yani yapay zeka, yeni bir teknoloji değildir. Yapay zeka konusunda araştırma yaptığınızda karşınıza farklı farklı terimler çıkabilir. Bu terimleri sizlere bahsetmeden yapay zekayı en net şekilde sizlere anlatmaya çalışacağız.

Yapay Zeka Nasıl Meydana Geldi?

Yapay zeka terimi ilk defa 1956 yılında ortaya çıktı. Fakat teknolojinin gelişmesi ve diğer unsurlardan dolayı günümüzde daha popüler hale gelmeye başladı. 1950’li yıllarda yapılan AI araştırmaları, problem çözme ve sembolik yöntemler gibi konular üzerinde duruldu. 1960’lı yıllarda ise ABD tarafından yapılan çalışmalarda temel insan işlevlerini taklit etmek amacıyla bilgisayarlar eğitilmeye başlandı. Yapay zeka tarafından desteklenen en önemli ürün ise günümüzde çalışma gösteren Google Asistan olmaktadır. Google tarafından geliştirilen sanal asistan ile siz de internet üzerinde arama yapabilir ve cihazınızda olan donanımları planlayarak kullanabilirsiniz.

Yapay Zeka Neden Önemlidir?

Teknolojinin giderek gelişmesiyle beraber yapay zekanın da önemi artmıştır. Yapay zekanın önemi konusunda sizler için bilgi vermeye çalıştık. İşte, Yapay Zekanın Önemi:

 • Tekrarlayan öğrenme ve verisel keşifleri ön plana çıkarır,
 • Bulunan ürünlere zeka ekler,
 • Verilerin programlama yapmasına izin verir,
 • Sinir ağlarını kullanarak daha fazla verileri analiz eder,
 • Sinir ağları sayesinde sınırsız ağla çalışıyor,
 • Verileri en iyi şekilde kullanarak size hizmet verir.

Yapay zeka her ne kadar önemsiz gibi görülse de teknolojik anlamda oldukça önemli bir konuma sahiptir.

Yapay Zeka Yenilikleri Nelerdir?

Yapay Zeka Yenilikleri olarak bilinen en önemli yeniliklerden sizlere bahsetmek istiyoruz. Bu yenilikler arasında yer alan Yapay Zeka yenilikleri günümüzde oldukça popüler konumda yer almaktadır. İşte, Yapay Zeka Yenilikleri:

Google Asistan

Yapay zeka tarafından desteklenen Google Asistan, mobil ve akıllı ev cihazlarında bulunan Google tarafından geliştirilen sanal bir asistandır. Bu asistan sayesinde internette arama yapabilir, olayları ve alarmları planlayabilirsiniz. Google dışında Google Asistan, doğal dil işleme algoritmasını kullanarak iki yönlü konuşma yapmanızı sağlar.

Tesla Autopilot

Tesla tarafından sunulan Autopilot, şerit merkezleme, hız sabitleme, kendi kendine park etme, sürücü direksiyonuna gerek duymaksızın otomobilin garaja girmesini ve garajdan çıkmasını sağlayan gelişmiş bir sürücü destek sistemine sahiptir.

Facebook DeepFace

Bir dijital görüntü harici video karesinden kişileri tanımlayan ve doğrulayan Facebook Deepface ile siz de yapay zeka tabanlı bir uygulama teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor. Yüz tanıma sistemlerinin çalıştığı pek çok sistem bulunmaktadır.

Aynı zamanda arabalarda da kullanılan yapay zeka sayesinde arabalar daha çok ön plana çıkmıştır. Teknolojinin giderek gelişim göstermesiyle beraber yapay zeka teknolojisi de gelişim ve değişim göstermiştir. Araçlarda kullanılan yapay zeka teknolojisi sayesinde siz de arabanızla sohbet bile edebilirsiniz. Bunun harici dil çeviri sistemleri, metin sistemiyle konuşma, denetim sistemleri, akıllı yollar, hukuk, tıp için uzmanlık alanları, robotlar, trafik izleme sistemleri ve diğer alanlarda ticari olarak kullanılan yapay zeka sistemleri ile hayat oldukça kolaylaşmıştır. Hayatımıza yapay zeka teknolojisinin nasıl girdiğini hiç birimiz bilmiyoruz. Ama yapay zeka teknolojisi hayatımızın hemen her alanında yer aldığından dolayı teknolojik gelişmelere bizde hiç anlamadan uyum sağlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu