Genel

Y Harfi İle Başlayan Şehirler

Ülkemizde ‘Y’ harfi ile başlayan iki şehir bulunmaktadır. Bu şehirler Yalova ve Yozgat’tır. Bu yazımızda ülkemizde ve Dünya’da ‘Y’ harfi ile başlayan bazı şehirleri listeledik. İşte listemiz:

  • Yalova
  • Yozgat
  • Yakutsk
  • Yokohama

Yalova

538350649 1575366599

Ülkemizin Maramara Bölgesi illerinden biridir. Önceden İstanbul’a bağlı iken 6 Haziran 1995’te il olmuştur. Yalova’nın nüfusu  276.050‘dir. Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arası bir geçiş iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlıdır.

Yürüyen Köşk, Yalova Termal Kaplıcaları, Armutlu Hamamı, Çınarcık, Yalova Sahili, Yalova Açık Hava Müzesi, Sudüşen Şelalesi, Erikli Şelalesi, Çaldere Şelalesi, Karlık Yaylası, Beşpınarlar Yaylası, Dipsiz Göl, Çınarlı Yol ve Star AVM Yalova’da gezip görebileceğiniz yerler arasında yer alır.

Yalova’da deneyebileceğiniz bazı lezzetler ise şöyledir: Termal Çorbası, Milföylü Yalova Kebabı, Kaçamak, Böğür, Tavuklu Mantı, Yaprak Pidesi, Pavli, Ekşili Köfteli Bamya Yemeği, Ispanaklı Yalova Böreği, Yumurta Dolması, Termal Sarma, Termal Tatlısı ve Cennet Küngü.

Yozgat

yozgat ta acilacak bozok osb icin ilk ihale bu ay sonunda h107010 81b00

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nin illerinden biri olan Yozgat’ın nüfusu 432.560’tır. Karasal iklimin etkisi altındaki Yozgat’ta yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlıdır.

Yozgat Saat Kulesi, Yozgat Müzesi (Nizamoğlu Konağı), Karslıoğlu Konağı (Arkeoloji Müzesi), Saraykent Kaplıcaları, Cavlak Boğazlıyan Kaplıcaları, Yozgat Sarıkaya Kaplıcaları, Gelin Kayası, Yozgat Çamlığı Milli Parkı, Yozgat Fatih Tabiat Parkı, Akdağmadeni Ormanları, Bozok Yaylası, Kazankaya Kanyonu, Çapanoğlu Camii ve Çarşı Hamamı Yozgat’ta gezip görebileceğiniz yerler arasındadır.

Yozgat’a gittiğinizde denemenizi tavsiye ettiğimiz bazı lezzetler ise şöyle: Bulama Çorbası, Arabaşı, Düğürcük Çorbası, Sakala Sarkan Çorbası, Testi Kebabı, Yozgat Böreği, Mayalı Bazlama, Çapçup Mantı, Pezzik Cacığı, Parmak Çörek, Altüst Böreği, Çiğdem Pilavı ve İncir Uyutması.

Yakutsk

Rusya’nın uzak doğusundaki Yakutistan’ın (Saha Özerk Cumhuriyeti) başkentidir. Yakutsk Dünya’nın ortalama sıcaklığı en düşük olan şehridir.

Kingdom Permafrost, Mammoth Museum, The Museum of History and Culture of The People of The North, Treasury of The Republic of Sakha (Yakutia) Exhibition, National Art Museum of The Republic of Sakha (Yakutia), Gradoyakutskiy Transfiguration Cathedral, Monument to Petr Beketov, Archy House, Center of Spiritual Culture, Farm of Wood Buffalos Ust-Buotama Yakutsk’ta gezilebilecek yerler arasında yer alır.

Yokohama

Japonya’nın Kanagawa prefektörlüğünün merkezi ve en büyük şehridir. Yokohama 3.697.894 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Yokohama’da gezip görebileceğiniz bazı yerler şöyledir: Yokohama Minato Mirai 21, Sankeien Gardens, Yokohama Zoo ”Zoorasia”. Yokohama Landmark Tower Sky Garden, Osanbashi Yokohama International Passenger Terminal. Cup Noodles Museum Yokohama, Yamashita Park, HARA Model Railway Museum. Yokohama Hakkeijima Sea Paradise ve Nissan Global Headquarters Gallery.

Bu yazımızda ‘Y’ harfi ile başlayan şehirleri listeledik ve onlar hakkında bazı bilgiler verdik. Gelecek yazımız, bu yazı dizimizin son parçası olan ‘Z’ harfi ile başlayan şehirler hakkında olaca.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu