Genelİpin UcuNasıl Yapılır?

Word’de tablo yapma

Word’de tablo yapma ihtiyacı hepimiz duyarız. Bir metnin içerisinde tablo kullanmak mecburiyetinde kalabilirsiniz. Word, yalnızca birkaç tıklama ile tablo oluşturmanızı sağlayacak yararlı araçlara sahiptir.En popüler kelime işlemci olan Word ile tablo oluşturmak, iki ayrı şekilde gerçekleştirilebilir: Araç çubuğundan “Tablo Ekle” düğmesini kullanabilir veya “Tablo” menüsüne başvuru yapabilirsiniz.

Tablo ekleme

Basit bir tablo için Ekle > Tablo‘ya tıklayın ve arzu ettiğiniz sütun ile satır sayısını vurgulayana kadar imleci kılavuzun üstünde hareket ettirin.
Daha çok büyük bir tablo için ya da bir tabloyu özelleştirmek için Ekle > Tablo > Tablo Ekle’yi seçin.
Zaten sekmeyle ayrılmış metniniz var ise, bunu hızlı bir şekilde tabloya dönüştürebilirsiniz. Ekle > Tablo’yu seçin ve daha sonra Metni Tabloya Dönüştür’ü seçin. Kendi tablonuzu çizebilmek için > tabloEkle > Tablo Çiz‘i seçin.

Mac için Word’de tablo ekleme

Tablo Word’de Mac için daha önce biçimlendirilmiş tabloların seçimden seçme ya da, arzu ettiğiniz satır ve sütun sayısını seçerek ekleyebilirsiniz. Bir tabloyu hızlı bir şekilde eklemek için Ekle > Tablo‘ya tıklayın ve arzu ettiğiniz sütun ile satır sayısını vurgulayana kadar imleci kılavuzun üstünde hareket ettirin.

Tıklatın ve tabloyu belgede görünür. Belirli ayarlamalar yapma ihtiyacı duyarsanız; satırları ya da sütunları ekleme ya da silme ya da Hücreleri Birleştir kaldırabilirsiniz.

Tablonun içine tıkladığınızda, Tablo Tasarımı ve Düzen sekmeleri görüntülenir. Tablo Tasarımı sekmesinde, farklı renkler, tablo stilleri seçebilir, tabloya kenarlıklar ekleyip kaldırabilirsiniz.

İpucu ve Ek Bilgi

İPUCU: Oluşturduğunuz bir tablonun boyutlarını değiştirmek gibi bir niyetiniz varsa, tablonun sağ alt köşesinde yer alan ve kolayca görebileceğiniz beyaz kutucuğu işaretçi ile tutmanız ve çekmeniz yeterli olacaktır.

BİLGİ: Oluşturduğunuz tablodaki herhangi bir hücreyi çok sayıda hücreye bölebilir; aynı şekilde birkaç hücreyi tek hücre olarak birleştirebilirsiniz. Bunun İçin, araç çubuğundaki “Hücreleri Böl” ve “Hücreleri Birleştir” düğmelerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Tablo içindeki yer alan hücreler arasında gezmek İçin yalnızca klavyeyi kullanmanız yeterli olacaktır. İşte bu konu da size yardım edecek başlıca tuş kombinasyonları ve özellikleri:

• “Alt + aşağı doğru ok”: İşaretçiyi bir sonraki hücrenin başına götürmektedir.
• “Alt + yukarı doğru ok”: İşaretçiyi bir önceki hücrenin başına götürmektedir.
• “Alt + Home”: İşaretçiyi bulunduğu satırın ilk hücresine götürmektedir.
• “Alt + End”: İşaretçiyi bulunduğu satırın en son hücresine götürmektedir.
• “Alt + Page Up”: İşaretçiyi bulunduğu sütunun ilk hücresine taşımaktadır.
• “Alt + Page Down”: İşaretçiyi bulunduğu sütunun son hücresine taşımaktadır.

Bunların beraberinde, işaretçiyi taşımak için “TAB” tuşunu da kullanabilirsiniz. “TAB” tuşu, İşaretçiyi bir sonraki hücreye taşır. Ayrıca eğer hücre içinde metin yarsa, metni de bir blok halinde seçer. “Shitt + TAB” kombinasyonu ise, işaretçiyi bir önceki hücreye götürmenizi sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu