Genel

Word’de içindekiler oluşturma

Hemen hemen çoğumuz tez yazmışızdır. Ya da en azından Microsoft Word programını en az bir kez kullanmışızdır. Bu yazımızda sizlere Word’de içindekiler oluşturma adlı konuyu inceleyeceğiz.

Çok sayıda sayfa içeren bir belge ile iş yapıyorsanız; örnek vermek gerekirse bir rapor veya bir tez yazarken  “İçindekiler Tablosu” ekleme ihtiyacı doğmaktadır. Bu tabloyu manuel oluşturmak çok zahmetlidir, başlıklar istenen şekilde olmaz ve her adım için birer birer uğraşmak gerekir. En çok da içindekiler tablosunu oluşturduktan sonra belge başlıklarında bir değişiklik yapılırsa veya başlıkların sayfa numaraları değişirse tüm tablonun baştan oluşturulması gerekir. Aslında Word ile içindekiler tablosu oluşturmak çok kolaydır. Burada dikkat edilmesi gerekli olan en önemli nokta, başlık olması gerekli olan metinlere Word üstündeki başlık stillerinin uygulanmasıdır. Genel olarak her başlık için birer birer gerekli biçimler (yazı boyutu, kalınlığı, rengi vs.) seçilmektedir. Bu işlemler size göre metnin başlık olması için yeterli olabilir ama Word bunu yalnızca biçimlendirilmiş bir metin olarak görmektedir ve otomatik içindekiler tablosu oluşturmaya çalıştığınızda başlıkları algılayamaz. Word yalnızca kendi stillerini kullanan metinleri başlık olarak algılayacağından başlık stillerini kullanmak gerekir.

Peki, düzgün bir biçimde başlıkları göstermek için ne yapmak gerekli?  Word tarafından bizlere sunulmakta olan başlık stillerini kullanmak!

İçindekiler tablosunu oluşturma

  1. İmlecinizi İçindekiler tablosunu eklemek istediğiniz yere getirin.
  2. Başvurular > İçindekiler Tablosu’na gidin. ve otomatik bir stil seç
  3. Belgenizde İçindekiler tablosunu etkileyen değişiklikler yaparsanız, içindekiler tablosunu güncelleştirerek içindekiler tablosuna sağ tıklayıp alanı Güncelleştir‘i seçebilirsiniz.

Eksik girişleriniz varsa

Eksik girdiler genellikle başlıklar başlık olarak biçimlendirilmediğinden oluşur.

  1. İçindekiler tablosunda istediğiniz her başlık için başlık metnini seçin.
  2. Ana > stilleri‘ne gidin ve Başlık 1‘ i seçin.
  3. İçindekiler tablonuzu güncelleyin.

Ve bu şekilde işleminiz tamamlanıyor. İçindekiler tablonuz oluşturuluyor. Tabi bunun öncesinde yazma imlecini tablonun olmasını arzu ettiğiniz yere getirmeyi unutmayın.

İsterseniz tabloya sağ tıklayarak tabloda özelleştirmeler yapabilirsiniz. Sonrasında belgeye bir başlık eklediğinizde ise tablonun sol üzerinde bulunan “Tabloyu Güncelleştir” tuşundan başlıkları güncelleştirebilirsiniz.

“Raporlar Tablosu” ve “Şekiller Tablosu” için de aynı mantıkla hareket etmeniz gerekecektir.

Ayrıca içindekiler tablosunun en güzel yanı ise, belgede daha sonra bir değişiklik yapılsa da tablonun bir – iki tıklama ile güncellenmesinin sağlanabiliyor olması.

Tablonun hemen üstündeki “Tabloyu güncelleştir düğmesine tıklayarak açılan penceredeki “Tüm tabloyu güncelleştir” seçeneği ile tablomuzun otomatik şekilde güncelleştirilmesini sağlayabiliriz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu