EğitimGenelİpin Ucu

Microsoft Word’de Sayfa Silme

Microsoft Word’de sayfa silme işlemi için birçok yol mevcuttur, bu yazımızda bu yollardan bazılarına değineceğiz. Microsoft Word, bilgisayarınızda metin belgeleri oluşturmanıza olanak tanıyan Microsoft Office paketine dahildir. Bu yazılımla formülleri vardır ve bunlar kullanılabilirlik sağlar. Anlatacağımız bu programla formları kullanabilir, boyama, çizim gibi araçlarla kullanabilir ve renkler ekleyebilirsiniz.

Microsoft Word’deki fazladan boş sayfalar genelde lüzumsuz paragrafların yada sayfa sonları sebebiyle oluşur. Boş bir sayfanın sağ alt köşesine tıklayıp silme tuşuna basarak boş bir sayfayı silmeye çalıştıysan (ve başarısız olduysan), bu sorunu tüm gizli biçimlendirme simgelerini silerek çözebilirsin. Paragraf işaretlerini, sayfa sonlarını gösterme, silmenin yanında, silinemeyen bir işaret bulman durumunda ne yapman gerektiğini öğren.

Metin, Grafik yada Boş Paragrafları Silmek

Bir sayfayı silmek için içeriği seç ve DELETE basarak kaldırılır.

Aşağıdakileri de yapabilirsiniz:

  • Silmek istediğiniz sayfada herhangi bir yere tıkla, ardından CTRL + G tuşlarına basınız.
  • Sayfa numarası girin kutusuna page yazın.
  • Klavyenizde Enter tuşuna basın ve Kapat‘ı seçin.
  • Bir içerik sayfasının ardından seçildiğini doğrulayın son olarak klavyenizin Delete tuşuna basın.

Kelimenin Sonundaki Boş Sayfayı Sil

Word belgenizin sonunda neden silinmeyecek boş bir sayfa olduğunu merak ettiyseniz, bunun sebebi kelime işlemcinin silinemeyen bir bitiş paragrafı içermesidir. Kimi zaman içeriğinizin son satırının nerde biteceğine bağlı şekilde, belgenin sonunda boş bir sayfanın görünmesine neden olur.

Bitiş paragrafı silinemediğinden,  boş sayfayı gerçekten kaldırmanın tek yolu, 1 punto yazı tipi boyutu vermektir.

Yapmak isteyeceğiniz ilk şey Word belgenizdeki paragraf işaretlerini göstermektir. Bunu yapabilmeniz için Ctrl + Shift + 8 tuşlarına basın (Mac’te Command + 8).

Adım adım Microsoft Word’de boş sayfa silme

Word’deki bir sayfadan kurtulmanın en hızlı yolu, içeriği seçmek ve Windows’ta geri, Mac’te ise “Sil” tuşlamaktır. Sayfanın metnini manuel olarak vurgulamak istemiyorsanız, bul ve değiştir aracını da kullanabilirsiniz.

  • Word’de boş sayfa silmek için, öncelikle silmek istediğiniz bölümü seçin. Pencerenin sol alt köşesinde, sayfanın numarasını da göreceksiniz.
  • Ardından, Windows’ta Ctrl+G, Mac’te ise Option+Command+G tuşlarına basın. Bu işlemle, kendinizi “Bul ve değiştir” penceresinin “Git” sekmesinde bulacaksınız. Bu aşamada “Sayfa numarasını girin” metin kutusuna sayfayı yazın ve “Git”i seçin.
  • Mevcut sayfanızdaki tüm içerik seçilecektir. Şimdi yapılması gereken olan tek şey, Windows’ta “Geri”, Mac’te ise “Sil” tuşuna basmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu