Nasıl Yapılır?

WİNDOWS “DİSK KULLANIMI %100” HATASININ ÇÖZÜMÜ

Microsoft, çıkarttığı işletim sistemlerini sürekli güncelleştirerek, daha da kullanışlı hale getirmeye çalışıyor. Ancak bu güncelleştirmeler birçok kullanıcının korkulu rüyası olabiliyor. Gelen güncellemeler yeni özellikler içerse de, bazen bu güncellemeler sorun oluşturabiliyor. Bu yazımızda Windows 10 kullanıcıların korkulu rüyası “Disk kullanımı %100” hatasının nedenini ve çözümünü adım adım göstereceğiz. Gösterilen adımları takip edip, uygulayarak siz de bu sorundan kurtulabilirsiniz.

KONTROL AŞAMASI

Eğer bilgisayarında yaptığınız işlemler çok uzun sürüyor, ve bu işlemler yüzünden bilgisayarınızda kasma ve donma oluşuyorsa sizin de bilgisayarınızda disk kullanım hatası olabilir. Hemen bu hatayla karşılaşıp karşılaşmadığınızı kontrol etmek için küçük bir test yapalım.
Öncelikle masaüstüne gelin. Daha sonra en altta bulunan görev çubuğuna sağ tıklayarak görev yöneticisini açın. Görev yöneticinin üst barında bulunan işlemler sekmesine gelin. Burada karşımıza gelen ekranda diskin yüzde kaç kullanımda olduğunu görebilirsiniz. Eğer disk kullanımı kırmızı renkte ve %100 olarak gözüküyorsa hemen bir sonraki işleme geçelim.

ÇÖZÜM AŞAMASI

Genellikle Windows 10 ve Windows 8 de çıkan bu sorun için birkaç çözüm önerimiz olacak. Aşağıda belirteceğimiz bu çözümleri adım adım takip ederek sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer aşağıdaki adımları takip edip uygulamanıza rağmen disk kullanımı hala %100 olarak gözüküyorsa, bilgisayarınızı en yakın teknik servise göndermeniz en sağlıklısı olacaktır.

 1. Görev çubuğunun sol kısmında bulunan arama bölümüne veya çalıştır bölümüne (Windows + R) “services.msc” yazın ve tamam tuşuna basın
 2. Açılan hizmetler penceresinde çalışan birçok hizmeti sıralı bir şekilde karşınızda göreceksiniz. Bu hizmetlerin içinde bulunan “Windows Search” hizmetini bulun.
 3. Windows Search hizmetinin yanında bu hizmetin bazı özellikler önbelleğinde sakladığına dair bir açıklama göreceksiniz. Bu açıklama kısaca şunu diyor, ben arka planda çalışarak bazı özellikler önbelleğimde tutarım. Yani diskimizin %100 olmasının nedenlerinin biri de Windows Search hizmetinin harddiskinizi yoğun bir şekilde kullanıyor olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle bu hizmeti kapatmamız gerekiyor.
 4. Windows Serach özelliğine sağ tıklayıp özellikler bölümünü açıyoruz.
 5. Açılan pencerede bulunan başlangıç türünü Devre Dışı olarak işaretleyip, hizmet durumunu da durdur olarak belirliyoruz.
 6. Yapılan ayarlar sonrası önce kaydet daha sonra da kapat butonlarına tıklayarak işlemi sonlandırıyoruz.

windows disk kullanimi 100 hatasinin cozumu 2

Bu yöntem birçok kullanıcının disk sorununu çözüme kavuşturmuştur. Ama bu yöntemin birçok kullanıcıda çalışması sizde de çalışacağı anlamına gelmez. Eğer disk sorununuz devam ediyorsa bir sonraki yöntemi de denemenizi tavsiye ediyoruz.

 1. Masaüstüne gelip bilgisayarımı açıyoruz.
 2. Açılan klasörde “C” ve “D” olmak üzere 2 bölüm bulunacak. (Bu sizlerde değişiklik gösterebilir.) İşletim sisteminiz hangi bölüme kuruluysa (bu genellikle C olur) onun üzerine gelip sağ tıklayın ve özellikler seçeneğini açın.
 3. Açılan pencerede Genel bölümüne gelin ve en altta bulunan “Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak içeriklerinin de dizin haline getirilmesine izin ver” kutucuğunu işaretleyin.
 4. İlk olarak uygula ardından da tamam butonlarına basarak işlemlerinizi kaydedin.
 5. Tamam butonundan sonra sizden yönetici izni isteyebilir. Bu izini kabul edin ve sonraki adıma devam edin.
 6. Yaptığınız işlemler sonrası karşınıza bir pencere gelecek ve yaptığınız değişikleri işleyecek. Bu değişiklikler yaklaşık 15 dakika sürebilir.

Bu adımlardan sonra bilgisayarınızın kasma ve donma sorunu çözülecek. Görev yöneticisinden disk bölümünü kontrol ettiğinizde stabil bir şekilde çalıştığını görebileceksiniz. Ancak yapılan bu adımlara rağmen bilgisayarınızın sorunu devam ediyorsa, yukarıda da belirttiğimiz üzere bir teknik servise götürmeniz gerekecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu