Genelİpin UcuNasıl Yapılır?

Windows 10 SS alma – Ekran Görüntüsü Almanın En Kısa Yolu ve Tuşları

Ekran Görüntüsü Alma tuş kombinasyonu

Windows 10 ss (ekran görüntüsü) alma, görüntü ve performans açısından pek çok yenilikle birlikte piyasaya sürüldü. Yeni görünümün beraberinde, yepyeni ve muhteşem özelliklerinde. Mesela, internette artık yeni tarayıcı Edge ile gezinebilir veya Game DVR ile monitörü kaydedebilirsiniz. Bu işletim sisteminde keşfettiğiniz şeyleri göstermeyi istiyorsanız, ekran görüntüsü alma yardımınıza koşacaktır. Ayrıca, bir problemi gidermek için yardım almanız, bir uygulamanın kullanım adımlarını göstermeniz ya da Windows 10 hakkındaki yazılar için fotoğraflar toplamanız gerekiyorsa ekran görüntüsü alma başvuracağınız en iyi yoldur. Bu sebeple bu yazıda Windows 10 ekran görüntüsü alma ile alakalı pek çok yöntem bulacaksınız.

Her bilgisayar kullanıcısı muhakkak ekran görüntüsü almaya ihtiyaç duymuştur. Bazı kullanıcıların bu metoda her gün sık sık başvurması gerekebiliyor. Geçmişte bu özelliği kullanmak için PrtScr + Paint kombinasyonu ya da ayrı bir yardımcı kullanmamız gerekiyordu. Windows 10’un kendi üstündeki yeni araç ile basit bir biçimde ekran görüntüsü almak ve düzenlemek gayet basit.

Bu özellikle anlık olarak dilerseniz monitörün tamamını, dilerseniz bir bölümünü seçerek bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Kaydetmeden önce ise çeşitli düzenleme ya da işaretlemeler yaparak Windows 10 uygulamaları üzerinden paylaşmanız mümkün.

Ekran görüntüsü alma

Seçenek 1: ekran alıntısı & taslak uygulamasını kullanma

  • Başlat düğmesine basın ve arama alanına taslak & taslağını girin.
  • Kırpma çubuğu ‘nu kullanarak ekran alıntısı başlatmak için Yeni düğmesine basın.

Alıntı çubuğu aşağıdaki alıntıları yapmanıza olanak tanır:

  • Dikdörtgen biçimli ekran alıntısı. İmleci bir nesnenin etrafında sürükleyerek dikdörtgen oluşturun.
  • Serbest biçimli ekran alıntısı. Bir nesnenin etrafında serbest biçimli bir şekil çizin.
  • Tam ekran alıntısı. Ekranın tamamını yakalayın.

Bunların yanında, ekranınızın bir alanını bir kez ekran alıntıladıktan sonra, snipped görüntüsü panonuza eklenir ve hemen diğer bir uygulamada yapıştırabilirsiniz. Ekran istemi, ekran alıntısı & taslak uygulamasını kullanarak açıklama eklemenize, kaydetmenize ya da paylaşmanıza olanak tanır.

Seçenek 2: yazdırma ekranı tuşu

PrtScn tuşu tam ekranınızı yakalar ve bunu panonuza gönderirse, ekran alıntısı çubuğu ‘nu açmak, hassas ekran alıntısı için kullanabileceğiniz daha fazla ekran alıntısı aracı sağlar. Ekran yakalama seçeneklerinizi çok daha iyi kontrol etmek için, PrtScn tuşuna basarak Windows logo tuşu  + Shift + S tuşlarına basarak yeni ekran alıntısı çubuğunun açılmasını sağlayabilirsiniz.

Yeni ekran alıntısı özelliğini açmak için klavye kısayolu başlat  > ayarları  > erişim  kolaylığıklavye 

Seçenek 3: Window logo tuşu  + Shift + S Shortcut ile

  • S tuşu + Windows logosu + Shift tuşlarına basıldığında alıntı çubuğu başlatılır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu