EğitimGenelNasıl Yapılır?Teknoloji

Windows 10 ekran videosu kaydetme

Windows 10 Ekran Videosu Kaydetme Girişimleri için birden çok özelliği içerisinde barındırıyor. Bu özelliklerden ilki Game Bar. Game Bar, pek çok oyun içi ve oyun dışı ayarı kolaylıkla yapılandırmanıza yarayan işlevsel bir Windows 10 Özelliğidir. Game Bar ile oyunlara girmeden önce veya oyun sırasında yüksek kalite ve düşük boyutta ekran videosu kaydedebilirsiniz. Daha önce yayınlanan sürümlerine nazaran çok büyük evrim geçiren Windows 10, içerisinde gelen yerleşik Microsoft aplikasyonları ekran videosu çekme özelliğine nihayet kavuştu. Peki güvenlik iyileştirmeleri ile beraber ekran videosu çekme özelliğine kavuşan Windows 10’da bu özellik nasıl kullanılır?

Windows 10 sürümü ile gelen yenilikte artık harici/üçüncü parti bir yazılıma gerek kalmaksızın ekran videosu çekmek çok basit bir hal kazandı. Özellik kullanıcılara çok detaylı bir arayüz sunmuyor fakat; temel olarak oyun videosu ve diğer temel işlemlerinizi kayıt altına kolaylıkla alabilirsiniz.

Ekran Videosu Kaydetme

Windows 10’da ekran görüntüsü almak için Print Screen tuşunu kullanabilirsiniz. Bunun yanında; Ekran Alıntısı Aracı’ndan faydalanabilirsiniz. Video kaydetmek istediğinizde ise genelde üçüncü parti araçlara başvurulduğunu biliyoruz. Ancak Windows 10’daki bir araç sayesinde, herkesin ekranın videosunu kaydetmesi olanaklı hale geliyor. Üstelik bunun için herhangi bir üçüncü parti yazılıma da ihtiyaç yok.

Microsoft’un Windows 10’a eklediği Xbox Game Bar; temelde oyun meraklılarının oyunlardaki yüksek puanlarının görüntülerini yakalamalarına ve oyun içinden video kaydetmelerine yarıyor. Ancak aracın ismi sizi yanıltmasın; onu oyun dışında da kullanmanız – her çeşit ekran kaydı için – mümkün.

Aracı görünür hale getirmek için Windows + G tuşlarına beraber basmanız yeterli. Bundan sonra yapmanız gerekenler bir hayli kolay.

Hemen sol kısımda, “yakala” isimli küçük bir pencere göreceksiniz. Bu pencere içindeki “Kaydı Başlat” düğmesine basarak; video kaydetmeye başlayabilir, “Kaydı Durdur” düğmesine tıklayarak kaydı durdurabilirsiniz.

Ekranın ortasında “üst kısımda” göreceğiniz çubuk, esasında yazılımın en temel unsuru. Buradan, sağda ve solda açık olan pencereleri kapatabilir veya tekrar açabilirsiniz. “Ayarlar” düğmesi ise, bazı temel ayarları yapmanızı sağlayacak.

Araçla kaydettiğiniz videolar, MP4 şeklinde “VideolarYakalamalar” klasörüne kaydediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu