EğitimGenelNasıl Yapılır?Teknoloji

Windows 10 disk bölme

Windows 10‘un gelmesiyle birlikte satın alınan tüm yeni bilgisayarlarda hard diskiniz tek parça halinde bulunuyor. Yani C sürücüsü ya da D sürücüsü olarak bulunmuyor. Olası bir durumda bilgisayarınızı sıfırlamak dilerseniz veya format atarak temiz kurulum yapmak arzu ettiğiniz durumlarda bilgisayarınızdaki veri ve belgelerinizin silinmesi durumu oluyor; bunun için hard diskimizi bölüp verilerimizi ve belgelerimizi yedekleyerek koruyabiliriz.

Bilgisayarda disk bölme işlemleri içi Bilgisayarın masa üzerinde Bilgisayar sekmesinin üzerine maus ile gelerek sağ tıklanır ve Yönet sekmesinden devam edilir. Yönet denildikten sonra Açılan Bilgisayar Yönetimi Sayfasından Disk Yönetimi seçilir ve devam edilir.

Örnek verelim; benim kullandığım bilgisayar ortamında C diskine 243,20 GB ve D diskine 221,52 GB kapasite ayrılmış ve iki disk haline gelmiştir. Burada genelde yeni kurulu bulunan bilgisayarlarda tek disk olarak gelmektedir. Eğer gelen bilgisayar da kapasite tek disk halinde geliyorsa şiddetle sizlere disk bölme kısmını öneri ederim. Ben burda örnek olsun diye bende ki söz gelimi D diskini tekrardan bölmeye çalışacağım mantık olarak aynıdır. Bunun için maus ile D diskin üzerine geliyoruz. Geldikten sonra;

  • Disk bölme işlemlerine başlamak için sağ tıklanır. Sağ tıkladıktan sonra Birim Küçült Seçeneğinden devam edilir:
  • Birim Küçült sekmesi tıklandığında Küçült penceresi açılacaktır.
  • Alanları doldurduktan sonra Küçült tuşuna basılır ve işlemler bitirilmiş olacaktır. Muhtemelen Bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir. Windows 10 disk bölme nasıl yapılır olarak yöneltilen bu soruya yanıt vermiş olduk.

Ek Yöntem:

Windows diskpart yöntemi ile ya da üçüncü part MiniTool Partition Wizard gibi araçları kullanabilirsiniz. Diskpart yöntemiyle yapacağınız değişikliklerde dikkatli olmanız gerekiyor.

Diskpart ile:

  • Windows + R tuşlarına basma yolu ile Çalıştır uygulamasını açın, ardından diskpart yazıp tamam butonuna veya Enter tuşuna basmalısınız. Ardından, açılan pencereye list volume yazarak sürücülerinizi görüntüleyin.
  • Bunun ardından, küçültmek istediğiniz sürücüyü select volume komutu yardımıyla seçtikten sonra resimdeki gibi shrink desired komutuyla küçültün. Girdiğiniz değerin MB cinsinden olduğunu unutmamalısınız.
  • Disk küçültme işleminiz eğer başarılı olursa, Windows 10 D Diski Oluşturmak! bölümündeki adımlardan devam ederek D diskinizi oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu