Teknoloji

WhatsApp’ın Microsoft Edge Desteği Sona Eriyor

WhatsApp Messenger, Microsoft Edge desteğini sonlandırıyor. Microsoft, 2015 senesinde Windows 10’la beraber çağdaş bir web tarayıcısı olarak tanıttığı Microsoft Edge için yaklaşık 5 sene önce Internet Explorer’ın fişini çekmişti. Günümüze döndüğümüzde Edge kullanım düzeyinin inanılmaz bir biçimde düşüşe geçmiş durumda olduğu açık ve net bir biçimde gözler önüne seriliyor. Microsoft’un stratejisindeki zincirleme hata sebebi web tarayıcısının başarısız olmasına neden oldu.

Teknoloji devi, bunun sonrasında Google tarafından geliştirilen açık kaynaklı Chromium’dan faydalanmak için kendi geliştiricileri tarafından geliştirmiş olan Edge HTML’i terk etmeye karar vermişti. Microsoft, Ocak 2020 tarihinde yeni Chromium tabanlı Edge tarayıcısını resmen duyurdu ve eski sürümde olmayan bir dizi yeni özelliği kullanıma açtı.

Bu şekilde Chromium Edge tarayıcısının artık Windows 10’un iki senede bir yapılan güncellemelerine bağlılığı bitti ve yeni web tarayıcısına yayımlandığı tarihten bu yana yaklaşık altı haftada bir güncelleme geliyor. Şirket yeni tarayıcısına düzenli şekilde destek vermeye devam edecek ve buna ilave olarak eski Edge tarayıcısına ve altyapısına verilen destek sona erdirilecek.

WhatsApp Artık Microsoft Edge Desteği Vermeyecek

WhatsApp Web’e giriş sağlamak için hala Microsoft Edge kullanıyorsanız web tarayıcınızı en son sürüme güncellemeniz gerekiyor. Sosyal medya devi Facebook’un yaptığı açıklamaya göre son sürüm kullanıcısı değilseniz Microsoft Edge üzerinden anlık mesajlaşma uygulamasını verilen tarihten itibaren kullanamamaya başlarsınız.

Facebook, anlık mesajlaşma uygulamasının web sürümünü kullanan kişilerin Microsoft Store üzerinden en son Windows 10 güncellemesini ya da WhatsApp’ın masaüstü uygulamasını indirmesini ve bu şekilde Microsoft’un web tarayıcısının en son sürümünü kullanmasını sağlamak istiyor.

Mesajlaşma uygulamasını Microsoft’un tarayıcısı üzerinden kullanmaya devam etmek istiyorsanız şirketin önerisine dikkat verebilirsiniz. Şirket, mesajlaşma uygulamasını Edge’de kullanmaya devam etmek isteyenlere ise web tarayıcısını Edge 80 ve daha üstü bir sürüme yükseltmesini öneri ediyor. Geçtiğimiz dönemlerde mesajlaşma uygulamasını satın alan Facebook ayrıca bu kullanıcıların dilerse Google Chrome, Mozilla Firefox ya da Opera gibi alternatif web tarayıcılarını da kullanabileceğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu