Genel

Voyager 2 ile aylar sonra bağlantı kuruldu

NASA, pandemiden evvel en son Mart ayında bağlantı kurmuş olduğu Voyager 2 uzay aracından aylar sonra birinci sefer komut aldıklarını duyurdu. Konutundan yaklaşık 11.6 milyar mil uzakta olan ve 1977’de fırlatılan Voyager 2, işini hala aksatmadan yapıyor.

NASA’nın en çok yolculuk yapan uzay araçlarından biri olan Voyager 2‘yle yaklaşık 8 aydır irtibat sağlanamıyordu. Tek başına uzayda dolaşan ve dünyadan yaklaşık 11.6 milyar mil uzakta olan uzay aracı, topladığı bilgileri bize ulaştırıyor. Lakin Avustralya’daki bir uzay istasyonu (DSS43) ile bağlantıya geçilen uzay aracının NASA ile irtibat kurmasını sağlamayı başaran radyo anteni, bir dizi güncelleme gerçekleştirilirken çevrimdışı olmuştu.

NASA’ya nazaran DSS43’teki birtakım vericiler yaklaşık 43 senedir değiştirilmedi. Yeni donanımın teste alınması için de 29 ekim tarihinde Voyager 2’ye birinci defa ping gönderildi. Bu da aylar sonra birinci kere uzay aracına sinyal yollanılması anlamına geliyordu. Voyager 2 aracı çok uzakta olduğundan, irtibat grubunun bir yanıt alması yaklaşık 34 saat sürdü. Komutları sorunsuz bir biçimde almayı başaran Voyager 2 ise geri yanıt olarak ‘Merhaba’ bildirisini ulaştırmayı başardı. İstasyon, uzay aracıyla irtibata geçildiğini attığı bir tweet ile uzay severlere duyurdu.

NASA’nın Derin Uzay Ağı, bilim insanlarının uzay araçları ve güneş sistemindeki gezici araçlarla bağlantı kurmasını sağlıyor. Ağ, Amerika, İspanya ve Avustralya’daki 3 büyük teleskoptan oluşuyor. Fakat İspanya ve Amerika’deki teleskoplar, yörüngesinden ötürü uzay aracı ile bağlantı kuramıyor.

Bu durum ile ilgili konuşan NASA yöneticilerinden Brad Arnold, “Voyager 2 ile yapmış olduğumuz bu test irtibatı, bize işlerin yolunda gittiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı. Söz konusu konunda yükseltmelerin 2021 senesinde tamamlanması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu