Genel

Vosvos ‘un İcadı Nasıl Oldu?

Vosvos çoğumuza günümüzün en tatlı, en sevimli araçlarından biridir. İnsanlar Vosvoslar’ını renkli renkli boyarlar. Hatta barışın sembolü olarak (özellikle 70’lerde) “hippi”lerin aracı olarak anılmıştır. Peki Vosvos’un icadı nasıl oldu? Vosvoslar her zaman bu kadar sevimli miydi?

Alman otomobil firması Volkswagen, 28 Mayıs 1937 tarihinde Alman Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi tarafından kurdurulmuş bir şirkettir. Şimdi biraz daha geriye gidelim ve Vosvos’un, asıl adıyla Volkswagen Beetle’ın icadının hikayesini inceleyelim.

Vosvos esasen bizzat Adolf Hitler’in emri üzerine tasarlanıp piyasaya sürülmüştür. Alman araçlarının motorları su soğutma sistemliydi ve soğukta donma yapıyordu. Hitler ise Rusya’yı ele geçirme planları doğrultusunda Sibirya soğuklarında bile donmayacak motorlara sahip bir araç yapılmasını istiyordu.

Ferdinand Porsche ile Anlaşma

1 Ocak 1931 tarihinde Ferdinand Porsche ile anlaşma sağlayan Adolf Hitler, 1934 yılında ondan orta sınıf Almanlar için uygun, optimum özelliklere sahip bir araç istedi. Fiyat 1000 Mark’ı geçmemeliydi. Bu, dönemin mobilet fiyatlarına denk bir fiyattı. Porsche bu fiyatın maliyeti karşılayamayacağını ve yapılamayacağını söylese de Hitler tarafından ikna edildi. Hitler, aracın detay özelliklerini bizzat belirledi ve bazı çizimler dahi yaptı. Her Alman’ın bir otomobil sahibi olması amacıyla tasarlanan proje 1938’de “Gücün sevinci” sloganıyla duyuruldu.

Direksiyonun ortasında bir su, kale ve köpek resmi bulunur. Su; araç su gibi akar anlamına gelir, kale; aracın sağlamlığını, köpek ise aracın sadık bir köpekmişçesine sürücüsüne bağlı olduğunu simgeler. Ayrıca araç, bir kaplumbağayı andırmaktadır. Bu yüzden “kaplumbağa” ve “tosbağa” gibi lakaplar ile de anılır. Aslında aracın ilk ismi “Kdf-Wagen” idi.

2. Dünya Savaşı’nın başlaması ve hız kazanması “Vosvos”un kaderinin gidişatında yeni sonuçlar doğurdu. “Kdf-Wagen”lerin üretimi arka plana itilirken, “Kubelwagen” isimli, hava soğutma sistemli askeri araçların üretimine yoğunlaşıldı. Daha sonra dört çeker, karada ve suda gidebilen “Schwimmwagen”ler üretildi. Savaş bittikten sonra KDF’nin idaresi bir süre İngilizler’de kaldı.

Küçük Düşün Kampanyası

think small

Vosvoslar ilk çıktığından beri “Naziler’in” ya da “Hitler’in arabası” olarak kötü bir nam salmıştı. Batı dünyasında özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bu kötü şöhreti yıkmak kolay olmayacaktı. Ancak Volkswagen 1960’lı yılların sonlarına doğru Amerika pazarında aktif hale gelebilmek için başlattığı zekice bir reklam kampanyasıyla bu zorlu görevi başarmıştır. Reklam kampanyası Amerikan kültüründe şok etkisi yaratacak şekilde kurgulanmıştır. Amerikan kültürü, şaşaa, gösteriş, büyük ürünler, büyük fırsatlar ve özgürlükler üzerine kurulmuştur. Reklam kampanyası ise bunların tam tersi şekilde “Think Small.” (Küçük Düşün.) sloganıyla başlamıştır. Sloganlar “Kaplumbağaya benzer bir araba”, “Bu araca bindiğiniz için hiçbir kadın size bakmaz.”, “Hafta içi bu arabaya bineceksiniz ama hafta sonu diğer arabayla partiye gideceksiniz.”, “Hayallerinin altında yaşa.” gibi sloganlarla devam eder. Aslında ünlü “Küçük Düşün” reklam kampanyası güzel bir kinaye örneğidir. Bu reklam kampanyası Amerika’da oldukça başarılı olur ve Vosvoslar Amerika’da oldukça iyi satış rakamlarına ulaşır.

Dünya’nın bir çok bölgesinde “beetle” yani “böcek” olarak bilinse de ülkemizde “kaplumbağa olarak bilinir. Meksika’da ise herkeste bir adet bulunduğu gerekçesiyle “göbek deliği” olarak lakap almıştır.

volkswagen vosvos uretiminin sonlandirilacagini acikladi 1536911581

21.5 milyondan fazla satarak tarihin en çok satış yapan arabası konumundadır. Son Volkswagen Beetle ise 2003 yılında Meksika’nın Puebla kentinde üretilmiştir. Türkiye’ye gelen ilk Vosvos ise 1951 yılında Almanya’dan getirilmiştir.

Dünya’nın pek çok ülkesinde Vosvos kulüpleri bulunmaktadır. Bazı Vosvos sahipleri birbirlerini gördüklerinde kendi aralarında far selamı verirler.

Vosvos’un hikayesi, bir reklam kampanyasının ne kadar etkili olabileceğinin ve bir ürünün oldukça kötü bir itibara sahip bile olsa itibarının kurtarılarak satılabileceğinin hikayesidir. Vosvoslar günümüzde kullanım açısından çok tercih edilen bir araç olmasa da bir çoğumuzun gönlünde taht kurmuşlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu