Nasıl Yapılır?

VGM Bursu Nasıl Alınır? 2020 VGM Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uzun bir süredir tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 adlı pandemi, sağlık sektörüyle kalmayıp ekonomiden eğitime kadar geniş çapta alanları negatif yönde etkiledi. Sokağa çıkma yasaklarının dahi uygulanmaya başladı süreç boyunca çeşitli işyerleri kapanma noktasına geldi. Hatta genel anlamda tüm para birimleri değer kaybı yaşarken vatandaşların pek çoğu işsizlik gibi bir sorunla karşı karşıya kaldı. Haliyle ay sonunu zor getiren kişilerin sayısını da düşününce ekonomik bütçelerin ne kadar sarsıldığı tahmin edilebilir. Devlet vatandaşlara çeşitli noktalarda yardımlarda bulunurken ihtiyaç sahiplerinin bizzat başvurusu sonrasında elektrik faturası desteğinden, gıda yardımına, nakit desteğine dek geniş ölçekte sosyal hizmetler yapılıyor. Birden ikiden fazla öğrencisi olanlar da pandemi nedeniyle uzaktan gerçekleştirilecek eğitim sistemine ayak uydurmakta zorlanıyor. Neticede bilgisayar, tablet veya akıllı telefon tarzında gereçlerin sağlanamaması halinde eğitim almak da imkansızlaşıyor. Bahsettiğimiz kesimdeki insanlar için faydası bulunacak Vakıflar Genel Müdürlüğü kısaca VGM bursu alınabilir. 2020 yılında öğrenci başına okunan öğretim seviyesine göre farklı destekler veriliyor. VGM burs başvurusu nasıl yapılır diyorsanız aşağıda belirteceğimiz adımları takip edebilirsiniz.

VGM Bursu Ne Kadar? 2020 Başvuruları

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Yapmak (VGM)

Halihazırda Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) da özellikle üniversite öğrencilerine hatırı sayılır miktarda kredi veya burs sağlıyor. VGM bursları işleyişi de karşılıksızdır ve sonrasında faizli geri ödeme gibi bir şey söz konusu değildir.

VGM Bursu Ne Kadar?

Belirttiğimiz şekilde yükseköğretim ve diğer orta / ilköğretim öğrencilerine değişik miktarlar yansımaktadır. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu olarak aylık 75 Türk Lirası almaktadır. Yine üniversitede eğitimlerine devam edenler ise aylık 300 TL’den faydalanmaktadır. Eğer ki yabancı uyruklu yükseköğretim seviyesindeki biri başvurursa 600 TL veriliyor.

VGM Bursu Vakıflar Genel Müdürlüğü Başvuru Tarihleri

2020 VGM Burs Başvuru Tarihleri

Türkiye’de okuyan milyonlarca insanı ilgilendirdiğinden başvurular okul seviyelerine göre farklı tarihlerde sağlanmaktadır. Yine belirtmek isteriz ki genel manada şartlar aynı olsa da öğrenim düzeylerindeki detayların yardım alınıp alınmayacağını önemli derecede etkilemektedir.

Lise / orta / ilköğretim VGM bursu başvuru tarihi: 1 Ekim 2020 ile 15 Ekim 2020.

Yükseköğretim (üniversite) ve yabancı uyruklu başvuruların tarihi: 15 Ekim 2020 ve 30 Ekim 2020.

VGM Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle https://www.vgm.gov.tr/sayfalar/2020-2021-egitim-yili-burs-basvurulari adresine tıklayın.
  • Karşınıza gelecek sayfada sizin veya öğrencinizin eğitim durumuna göre tablodaki ilgili forma tıklayın.
  • Eğer ki tabloda yazılmış başvuru tarihleri arasındaysanız forma tıkladıktan sonra ekrana gelen pencere istenen verileri karşılarındaki kutucuklara yazın ve giriş butonuna basın.
  • Girişinizi başarıyla sağladıysanız ardından teker teker tüm tablolara bilgilerinizi yazın ve en sonunda Başvur butonuyla VGM bursu işlemlerini tamamlayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu