Genel

Vajinal Mantar Nedir? Belirtileri Nelerdir? Vajinal Mantar Tedavisi

Vajinal Mantar Nedir? Belirtileri Nelerdir? Vajinal Mantar Tedavisi

Vajinal mantar, en sık karşılaşılan kadın hastalıklarından biri olarak bilinir. Vajina ve çevresinde görülen bu hastalık, vajinanın etrafında bulunan vulva olarak bilinen dokularda görülür.

Vulva dokusunda aşırı akıntı başta olmak üzere, şiddetli kaşıntı ve tahrişe yol açar. Yaygın bir enfeksiyon olduğu bilinirken, bu hastalığın bir diğer adı vajinal kandidiyazis olarak bilinir. Genel olarak bu hastalığın toplumdaki kadınların %75’inde görüldüğü söylenebilir. Hastalığın genel olarak cinsel yolla bulaştığı yönünde yanlış bir inanış vardır. Vajinal yolla yayılabilmesi mümkündür ancak çoğunlukla cinsel yaşantısı aktif olmayan kadınlarda daha sık görülür. Zaten cinsel aktivitelerin vajinal mantar enfeksiyonları riskini büyük ölçüde arttırırken, hastalığın cinsel anlamda aktif olmayan kadınlarda daha sık görülmesi, en çok dikkat çeken detaylardan biridir.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Vajinal mantar belirtileri nelerdir?” sorusu, kendisinde vajinal mantar enfeksiyonuna yakın belirti gören her kadının ortak sorularından biridir. Belirtilerinin ise ilk evrelerde son derece hafif olduğu bilinir.

Vajinal mantarın en önemli belirtisi, kaşıntıdır. Vajinal bölgede çok yoğun bir kaşıntı meydana gelir ve kaşıntının ardı arkası kesilmez. Hatta bu kaşıntı nedeniyle cildin tahriş olması, kanaması ya da yara olması söz konusu olabilir. Kaşıntının yanı sıra vajina çevresinde şişlik ve ağrı da meydana gelebilir. Ayrıca bu hastalık nedeniyle bölgede kızarıklık kaçınılmazdır. Bazı hastalarda ise döküntünün meydana geldiği söylenebilir.

Hastalığın bir diğer önemli belirtisi ise vajinal akıntıdır. Vaninal bölgede, beyaz veya gri renklerinde, topak şeklinde veya düz bir şekilde akıntılar meydana gelebilir. Akıntıların bazı durumlarda ise son derece sulu olması söz konusu olabilir. Hastalığın ileri evrelerde sık görülen belirtilerinden biri de idrar yaparken veya ilişki sırasında yaşanan yanmalardır. Yanmaların son derece şiddetli olması söz konusu olabilir. Belirtilerin hemen hemen hepsi, bölgenin kaşınmasıyla birlikte yaygınlaşır ve çok daha ciddi bir boyuta gelebilir.

Vajina Mantarının Tedavisi

Vajinal Mantar Tedavisi
Vajinal Mantar Tedavisi

Vajina mantarının tedavisi hastadan hastaya farklılık gösterir. Her hastada görülen semptomlar farklılık gösterdiği için tedavisinin de farklı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Basit mantar enfeksiyonları için de krem tedavisinin uygulandığı görülür. Krem tedavisi konusunda da genel olarak antifungal krem, bunun yanı sıra merhem, tablet veya fitil gibi ilaçlar da kullanılabilir. Bu basit tedaviden sonra hastalığın iki ay içerisinde tekrar etmesi durumunda ise genel olarak farklı tedavilere başvurulur.

Farklı tedavi yöntemlerinde ise hastalığın altında, farklı bir hastalık tedavisine başvurulur. Mantara neden olan hastalığın sebebi araştırılır veya bu hastalık bulunmaya çalışılır. Bulunan hastalığa göre ise tedavi şekillenir. Herhangi bir hastalık bulunmaması durumunda ise cilt için tedavi normal tedavi yöntemleri devam eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu