Genel

V Harfi İle Başlayan Şehirler

Ülkemizde ‘V’ harfi ile başlayan tek bir şehir vardır. Bu şehrimiz Van’dır. Bu yazımızda ülkemizde ve Dünya’da ‘V’ harfi ile başlayan şehirleri listeledik. İşte listemiz:

  • Van
  • Valensiya
  • Vancouver
  • Varna
  • Viyana

Van

vandha 16 9 1594022854

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerinden biridir. 1.149.342 kişilik nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık on dokuzuncu şehridir.

Van Kalesi, Van Kedisi Heykeli, Tarihi Van Evleri Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, Van Müzesi, Akdamar Anıt Müzesi (Kilisesi). Van Urartu Müzesi, Erciş Doğancı Kaplıcası, Van Kedisi (Kedi) Evi, Vanadokya (Van Peri Bacaları). Edremit Sahili, Van Gölü ve Muradiye Şelalesi Van’da gezip görebileceğiniz yerler arasında yer alır.

Van’da deneyebileceğiniz bazı lezzetler ise şöyledir: Çiriş Pilavı, Tandırda Van Balığı, Kurut Aşı, Sengeser Yemeği. Murtuğa, Otlu Peynir, Helise Yemeği, Ayva Yemeği, Bulgur Aşı ve Keledoş.

Valensiya

Valensiya, İspanya’nın Valensiya özerk bölgesinin başkenti olup, 2,522,383 kişilik nüfusuyla büyük ve önemli bir liman kentidir.

Valencia’ya giderseniz gezip görmenizi tavsiye edeceğimiz bazı yerler ise şöyledir: Principe Felipe Bilim Müzesi, Taurino Müzesi. Valensiya İllüstrasyon ve Modernite Müzesi, Valencia Doğa Bilimi Müzesi, Bombas Gens Centre d’Art. Valensiya Güzel Sanatlar Müzesi, Museo del Patriarca,  Plaza de la Virgen. Lope de Vega Meydanı, Albufera,  Gulliver Park, Bioparc Valencia.

Vancouver

aktif vancouver

Kanada’nın en büyük 3. şehridir. 2.463.431 kişilik nüfusa sahip olan Vancouver önemli bir liman kentidir.

Vancouver Müzesi, Çin Mahallesi, Dr. Sun Yat-Sen Klasik Çin Bahçesi, Bloedel Çiçek Konservatuvarı, Nitobe Anıt Bahçe, Bilim Dünyası, Stanley Parkı, Vancouver Sanat Galerisi ve İngiliz Körfezi Plajı Vancouver’da gezip görebileceğiniz bazı yerler arasındadır.

Varna

Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısında yer alan Varna 347.840 kişilik nüfusuyla Bulgaristan’ın en büyük üçüncü şehridir.

Varna Dormition Katedrali, Varna Arkeoloji Müzesi, Evksinograd Sarayı, Sea Park, Aladzha Manastırı. Varna Ve Altın Kum Plajları, Retro Müzesi, Belogradchik Kalesi, Varna Etnografya Müzesi ve Roma Hamamları Varna’da gezip görebileceğiniz yerler arasında yer alır.

Viyana

wien01

Viyana Avusturya’nın başkentidir. 1,899,055 kişilik bir nüfusa sahiptir. Viyana’da yaşayan yaklaşık 2 milyon insan Avusturya nüfusunun da yaklaşık dörtte birini oluşturur.

Viyana oldukça önemli bir tarihe sahiptir. Bu sebeple çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındırır. Viyana’da görebileceğiniz bazı turistik ve tarihi mekanlar şöyledir: Schönbrunn Sarayı, Hofburg, Belvedere Sarayı, Aziz Stephen Katedrali, Kunsthistorisches Museum Viyana, Museums Quartier, Sigmund Freud Müzesi. Mozart’ın Evi Müzesi, Viyana Teknik Müze, Viyana Doğa Tarihi Müzesi, Heldenplatz. Graben, Karlsplatz, Innere Stadt, Michaelerplatz, Uygulamalı Sanatlar Müzesi. Viyana Müzik Evi, Leopold Müzesi, Karlsplatz Stadtbahn İstasyonu, Viyana Devlet Operası, Wiener Musikverein. Volksgarten, Schönnbrunn Palace Garden ve Schmetterlinghaus ( Kelebek Evi)

Bu yazımızda ‘V’ harfi ile başlayan şehirleri listeledik. Gelecek yazımız ise ‘Y’ harfi ile başlayan şehirler hakkında olacak. Keyifli okumalar dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu