Eğitim

Uzlaştırmacılık Eğitimi Nedir?

Uzlaştırmacılık Eğitimi Nedir?

Uzlaştırmacılık eğitimi, anlaşmazlık yaşayan iki taraf arasında bir çözüm veya karar almak amacıyla iletişimi kolaylaştıran bağımsız bir uzlaştırma görevlisini içerir. İş hukuku uyuşmazlıkları için özel bir uzlaşma hizmeti sunulmaktadır. Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında uzlaştırmacılık eğitimi anlaşmazlık yaşayan iki veya daha fazla taraf arasında mahkemeden önce orta yolu bulma sürecidir. Olumlu sonuçlarda taraflar mahkeme heyetine gitmeden problemleri çözebilir.

uzlastirmacilik-egitimi-1

Uzlaştırmacılık Eğitimi Prosedürleri Nedir?

İhtilaflı taraflar uzlaşma sürecini kabul ettikten sonra, bağımsız bir uzlaştırıcı atanacaktır. Konuları tartışacaklar ve tarafların bir anlaşmaya varmasına yardımcı olmaya çalışacaklardır. Genellikle durumu ve farklı argümanları değerlendirdikten sonra kendi fikirlerini beyan ederler. Görüşleri bir çözüm oluşturulmasına veya anlaşmazlığın sonucuna varılmasına yardımcı olabilir.

Uzlaştırma sürecinin tamamen sonuç odaklı olduğunu belirtmek önemlidir; başarılı bir sonuç karşılıklı bir anlaşmaya bağlıdır ve her iki taraf da herhangi bir aşamada çekip gitmekte özgürdür.

 

Uzlaştırıcının Rolü Nedir?

Bir uzlaştırıcının belirli bir eğitim alması gerekmez, ancak bazılarının belirli anlaşmazlıklarda yardımcı olabilecek yasal deneyimleri gereklidir. Uzlaştırmacılık, çalışanlar ve işverenler arasındaki anlaşmazlıklar konusunda özel olarak eğitilebilir.

Bir uzlaştırıcının görevi öncelikle anlaşmazlığı olan taraflar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak ve onları bir anlaşmaya yönlendirmektir. Genellikle her bir tarafın konumunu göz önünde bulunduracaklar ve arabuluculuktan farklı olarak, her bir argümanın esasıyla ilgili görüşlerini sunabilecek ve adil bir sonuç önerebileceklerdir (Örneğin, herhangi bir çözümün şartları).

uzlastirmacilik-egitimi-2

Bir karar yasal olarak uygulanabilir mi?

Uzlaştırıcı önerilerini verdikten sonra, herhangi bir teklifi kabul edip etmeme kararları tarafların sorumluluğundadır. Bir uzlaştırıcının önerileri veya görüşleri dayatılamaz. Bir uzlaşma sağlanırsa, yasal olarak bağlayıcı olması için yazılı olarak belirlenmesi gerekir. Yazılanlar ise adliye birimleri tarafından teyit edilerek gerekli makamlarda yasal işlemleri tamamlanır.

 

Arabuluculuk, tahkim ve uzlaşma arasındaki fark nedir?

Tahkim, mahkeme süreci ve karar hakem tarafından verilen daha resmi bir ADR türüdür. Arabuluculuk ve uzlaştırma daha az resmi prosedürlerdir ve bir anlaşmazlığın çözümü amacıyla iletişimin kolaylaştırılmasına odaklanır. Uzlaştırma, değerlendirme yöntemlerini ve tavsiyeleri içermektedir. Ayrıca arabulucular çözüm için herhangi bir teklifte bulunma eğiliminde değildir.

 

Uzlaşma ne zaman uygundur?

Uzlaşma çeşitli durumlarda kullanılabilir, ancak en yaygın olarak iş hukuku uyuşmazlıklarında kullanılır. Mahkeme heyetine gidilmeden önce gerçekleştirilmesi gerekir. Ayrıca aile mahkemeleri tarafından da nafaka için kullanılabilir.

 

Uzlaştırmacı olmak için şartlar nelerdir?

Türk vatandaşı olmanız ve hukuksal açıdan tam ehliyetli olmanız gerekmektedir. Yürüteceğiniz her uzlaştırma görevinde Türkiye Cumhuriyeti Hukuklarını temsil edeceğinizden ötürü vatandaşlık uyruğunuz T.C. olmalıdır. Ehliyetli olmanızın sebebi ise eskiden suç işlememiş olmanızın temsil edeceğiniz makam için önemli olmasından ötürüdür. Avukatlar için baroda kayıtları bulunması gerekir. Kasıtlı olarak işlenen suç nedeni ile hüküm yememiş olması gerekir. Herhangi terör örgütü veya ona bağlı organlar ile ilişkisi bulunmamalıdır.

Hukuk dallarına bağlı olan fakültelerden mezun olması gerekiyor. Anayasa Hukuku, Ceza Muhakemesi Kanunu, Temel Hukuk, Ticaret Hukuku, İş Hukuku, Ceza Hukuku ve Borçlar Hukuku bunlar içinden en az ikisinin bulunduğu alandan eğitim alması gerekir. Adalet Bakanlığı tarafından onaylanmış ve eğitim vermeye hazır kuruluşlar tarafından en az 36 saat derse katılması gerekiyor. Uygulamalı olarak ise toplamda 12 saat eğitim almak zorundadır. Belirtilen kurumlardan veya eğitim organlarından alınan eğitimin geçerlilik süresi toplamda 2 yıldır ve her iki yılda bir eğitimlere katılması gerekmektedir.

 

2020 Uzlaştırmacı sınavı ne zaman ve başvuruları nereden yapılır?

Uzlaştırmacılık eğitimi kapsamında kursa katılım sağlayan ve sertifikasını alan tüm adaylar sınav zamanını beklemektedir. Belli dönemlerde gerçekleştirilen sınavların tarihi şimdilik tam net değildir. Belirtilen tarihlerin sallantılı olmasının sebebi ise pandemi hastalığının getirdiği kısıtlamalardır. 2020 yılında uzlaştırmacı sınavlarının tarihileri Şubat, Mart ve Kasım ayları olarak bildirilmişti. Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı tarafından yapılan resmi açıklamalarda ise tarihlerin netliği ile alakalı genelge yayınlanmıştır.

Uzlaştırmacılık Eğitimi Veren Üniversiteler Ve Fiyatları

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi

Toplam alınacak ders saati 48. Eğitim için istenen fiyat 1000 TL olarak kabul görmüştür.

Başkent Üniversitesi Ankara

48 Saatlik ders sonucu alacağınız sertifika eğitim maliyeti 1000 Tl olarak ön görülmüştür. 2019 yılında son ödenen fiyatlar üzerinden gidilmektedir.

Bahçeşehir Üniversitesi İstanbul

Toplam da verilecek 48 saatlik dersin ücreti 1100 lira ile 1210 lira arasında değişmektedir. Üniversite bu ödemeyi 9 taksitte yapabiliyor.

Yaşar Üniversitesi İzmir

Toplam ders saati 48 olmakla beraber listenin en pahalı ödeneği burada gibi duruyor. 48 saat için ödeyeceğiniz fiyat 1200 tl + kdv (%8) olarak kabul görmüştür.

Selçuk Üniversitesi Konya

Burada da ders saati 48 dir yalnız en güzel özelliği fiyat bakımından uygun olmasıdır. Konya da ki uzlaştırmacılık eğitimi için istenen fiyat 800 tl dir

İlgili Yazı: Uzaktan Gebe Eğitimi

Uzlaştırmacı sınavı kim tarafından yapılıyor? Uzlaştırma sınavı kaç soru?

Sınavlar ilk zamanlarında AÖF tarafından yürütülmüştür ve devam ettirilmiştir. Daha önceden sınavlara girmiş olan adaylar ise zorluk derecesinin pek olmadığını belirtmişti. AÖF üzerinden daha önceden sınav görmüş adayların, uzlaştırma sınavı için zorlu süreçlerin olmayacağından bahsedilmişti. Sınav 2.5 saat (150 dakika) olarak belirlenmiştir. İlk etap için adayların sınav başlangıcından en az 10 dakika önce belirtilen kurallara uygun şekilde hazır olması gerekir.

Sınav süresi boyunca temel ihtiyaçlarınız için ayıracağınız vakit dezavantajınız olacaktır. Bundan ötürü tüm işlerinizi 10 dakikalık zaman diliminde halletmeniz gerekir. Sınav totalde 100 sorudan oluşmaktadır. Her soru için cevap sayısı 5’dir. Sınav sonucunda 70 ve üzeri puan alan bütün adaylar başarılı olacaktır. 70 ve altı puan alan adaylar için sonuç başarısız olacaktır. Bundan ötürü verilen soruların hepsini cevaplamaya özen göstermelisiniz.

 

2020 Uzlaştırmacılık ücret baremi nedir?

Uzlaştırma için taraflar ile konuşma ücretleri nelerdir? Uzlaştırma tarafları anlaşamadı ve başarısız olundu ücret alınacak mı? Uzlaştırmacılık ücretleri nelerdir? Uzlaştırma sürecinde verilen emek ve harcanan vakit göz önüne alınarak yasalar gereğince belirtilmiş başarısız olma durumunda alınacak ücret 145 ile 218 TL aralığındadır. Uzlaşma sağlanması ve iki tarafın anlaşmasını sağlama durumunda alınacak ücret;

2-3 kişilik tarafın uzlaştırılması için alınacak ücret 436 ile 582 TL arasındadır.

4-6 kişilik tarafın uzlaştırılması için alınacak ücret 582 ile 730 TL arasındadır.

7-9 kişilik tarafın uzlaştırılması için alınacak ücret 730 ile 872 TL arasındadır.

10 ve üzeri tarafın uzlaştırılması için alınacak ücret 875 ile 1020 TL arasındadır.

 

Uzlaştırmanın olumsuz sonuçlanması durumunda alınacak ücret;

2-3 kişilik taraf için alınacak ücret 220 ile 290 TL arasındadır.

4-6 kişilik taraf için alınacak ücret 290 ile 365 TL arasındadır.

7-9 kişilik taraf için alınacak ücret 365 ile 440 TL arasındadır.

10 ve üzeri taraf için alınacak ücret 440 ile 510 TL arasındadır.

Kaynak: Uzlaştırmacılık

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu