Teknoloji

Uzay mekiği nedir? Uzay Mekiği Atlantis

NASA uzay mekiği, dünyanın ilk yeniden kullanılabilir uzay aracıydı. Uydular gibi büyük yükleri yörüngeye taşımak ve gerekirse onarım için geri getirmek üzere tasarlanmıştır. Enterprise (uzaya gitmeyen) servisini kullanarak yapılan test uçuşlarının ardından, ilk görevi olan STS-1, 12 Nisan 1981’de Columbia’da başlatıldı. Uçan son servis, Temmuz 2011’de STS-135 misyonunda Atlantis’ti. Uzay mekiği iki kere büyük kaza yaşadı. 28 Ocak 1986 (Challenger) ve 1 Şubat 2003 (Columbia) iki görevde toplam 14 astronot öldü.

Uzay mekiği sağladığı en büyük katkısı insan sağlığı, mühendislik ve diğer konularda yılda yüzlerce bilimsel deney yapmak için bugün yörüngede kalan Uluslararası Uzay İstasyonu’nu inşa etmekti. Program ayrıca Hubble Uzay Teleskobu’nu başlatarak servis yapmak, Rus uzay istasyonu Mir’i ziyaret etmek, çok sayıda uydu ve prob başlatmak için binlerce saatlik temel bilim deneyleri yapmakla da hatırlanıyor.

uzay-mekigi-atlantis

Son uzay mekiği Atlantis

Mekik programında test yörüngesi girişimi olarak beş uzay mekiği vardı. Ancak son olarak üretilen model Atlantis olarak kalmıştır. Servis programı çoğunlukla uzayda yürütülürken Enterprise 1977’de düşme ve iniş testleri için inşa edildi. Önceki NASA uçan kanatlı uzay araçları üzerindeki askeri çalışmaları ilerletti. Enterprise, taksi işlerinden başlayarak birkaç ücretsiz uçuş ve temasla sona eren titiz test gerçekleştirdi. Kurumsal birkaç ülkeye yapılan iyi niyet turlarına yerleştirildi ve daha sonra Smithsonian Enstitüsü’nün mülkiyeti haline geldi. Geçici olarak Fairfax, Va’daki Smithsonian Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’nin Stephen F. Udvar-Hazy havaalanı ekinde gösterildi ve 2012’de kalıcı olarak New York’taki Intrepid Deniz, Hava ve Uzay Müzesi’ne taşındı.

Atlantis (1985-2011): Bu mekiğin ilk görevi 1985’te gizli bir askeri görevdi ve bugün bile çok az ayrıntı biliniyor. Diğer faaliyetlerinden bazıları, üç iletişim uydusunu bir görevde yörüngeye yerleştirmek, Magellan uzay aracını Venüs’e fırlatmak, Galileo probunu Jüpiter’e fırlatmak, mekik Mir programının görevlerinin çoğunu uçurmak ve son uzay mekiği görevini tamamlayarak uçmaktı (2011 yılında STS-135). Mekik hizmet dışı bırakıldı ve şu anda Fla, Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi yakınındaki Kennedy Uzay Merkezi Ziyaretçi Kompleksi’nde sergileniyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu