EğitimGenelTeknoloji

Uzay Bilimi “Astronomi” Kısaca Bilgi 2020 Dönem

Uzay Bilimi “Astronomi” Kısaca Bilgi 2020 Dönem

İnsanlar uzun yıllar boyunca göklere baktılar, etraflarındaki evrene anlam ve düzen getirmeyi araştırdılar. Takımyıldızların hareketi – gece gökyüzünde beliren desenler – izlemesi en kolay olmasına rağmen, tutulmalar ve gezegenlerin hareketi gibi diğer göksel olaylar da çizildi ve tahmin edildi.

Astronomi nedir? sorusuna cevap arandığında karşımıza aşağıdaki gibi bir tanım çıkmaktadır:

Güneş, Ay, gezegenler, yıldızlar, kuyruklu yıldızlar, galaksiler, gaz, toz ve diğer Dünyada olmayan cisimler ve olayların incelendiği bilim dalıdır. Astronomi ve astroloji tarihsel olarak ilişkilendirilmiştir, ancak astroloji bir bilim değildir ve artık astronomi ile bir ilgisi olduğu kabul edilmemektedir. Peki astronominin ne olduğunu öğrendikten sonra bu bilimle uğraşan kişilere ne denir diye merak edebiliriz.

İşte o zaman Astronom nedir? sorusuyla muhattap oluyoruz. Kısaca gökbilimci diyebileceğimiz astronomun tanımı şöyle:

Astronom ve Astrofizik

Evreni ve içindeki nesneleri inceleyen, astronomi veya astrofizik üzerine araştırma yapan bilim insanına astronom denir. Evrende öğrenilecek o kadar ilginç şey var ki, astronomlar genellikle galaksilere, yıldızlara, gezegenlere, yıldız oluşum bölgelerine, Güneş’e, yaşam arayışına veya bir bütün olarak Evrenin kökeni ve evrimine odaklanan uzmanlar haline geliyor.

Pek çok astronom aynı zamanda üniversitelerde veya kolejlerde profesördür ve araştırma yapmak kadar öğretmek için de zaman harcarlar. Diğer gökbilimciler uzay görevlerini planlamaya ve desteklemeye yardımcı olur.

Tarihsel olarak astronomi, gök cisimlerinin gözlemlerine odaklanmıştır. Astrofiziğin yakın kuzenidir. Özetle, astrofizik astronomi fiziğinin çalışmasını içerir ve oradaki nesnelerin davranışı, özellikleri ve hareketi üzerinde yoğunlaşır. Bununla birlikte, modern astronomi, bu cisimlerin hareketlerinin ve özelliklerinin birçok unsurunu içerir ve bu iki terim günümüzde sıklıkla birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Modern astronomlar iki alana düşme eğilimindedir: teorik ve gözlemsel.

  • Gözlemsel astronomlar, yıldızların, gezegenlerin, galaksilerin vb. doğrudan incelenmesine odaklanır.
  • Teorik astronomlar, sistemlerin nasıl evrimleşmiş olabileceğini modeller ve analiz eder.

Diğer bilim alanlarının çoğundan farklı olarak, astronomlar bir sistemi doğumdan ölüme kadar tamamen gözlemleyemezler; dünyaların, yıldızların ve galaksilerin yaşam süreleri milyonlarla milyarlarca yıl arasında değişir. Bunun yerine, astronomlar, nasıl evrildiklerini, geliştiklerini ve öldüklerini belirlemek için evrimin çeşitli aşamalarındaki anlık görüntülerine güvenmelidir. Bu nedenle, teorik bilim adamları simülasyon oluşturmak için gerçekte toplanan bilgileri kullanırken, gözlemler modelleri doğrulamaya veya onları ince ayar yapma ihtiyacına işaret etmeye hizmet ettiğinden, teorik ve gözlemsel astronomi bir araya gelme eğilimindedir.

Astronomi, bilim insanlarının belirli nesneler ve fenomenler üzerinde uzmanlaşmasını sağlayarak bir dizi alt alana ayrılmıştır.

Astronomi Nedir? Gök Bilimi Nedir?

Astronom Nedir ve Çeşitleri

Gezegensel astronomlar (gezegen bilimcileri olarak da adlandırılır) gezegenlerin büyümesi, evrimi ve ölümüne odaklanır. Birçoğu güneş sistemi içindeki dünyaları incelerken, bazıları neye benzeyebileceklerini varsaymak için diğer yıldızların etrafındaki gezegenler hakkında büyüyen kütleleri kullanıyor. University College London’nun açıklamasına göre, gezegen bilimi “astronomi, atmosfer bilimi, jeoloji, uzay fiziği, biyoloji ve kimyayı içeren bir disiplin alanıdır.”

 

 

Yıldız Astronomları

Yıldız astronomlar, yıldız ölümlerinden kurtulan kara delikler, bulutsular, beyaz cüceler ve süpernova dahil olmak üzere gözlerini yıldızlara çevirir. Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles, bir açıklamasında “Yıldız astronomisinin odak noktası, evrende meydana gelen fiziksel ve kimyasal süreçlerdir” diyor.

Güneş Astronomları

Güneş astronomları, zamanlarını tek bir yıldızı – bizim güneşimizi analiz ederek geçirirler. NASA’ya göre, “Güneşten gelen ışığın miktarı ve kalitesi zaman ölçeklerinde milyon saniyeden milyarlarca yıla kadar değişiyor.” Bu değişiklikleri anlamak, bilim insanlarının Dünya’nın nasıl etkilendiğini anlamasına yardımcı olabilir. Güneş aynı zamanda diğer yıldızların nasıl çalıştığını anlamamıza yardımcı olur, çünkü yüzeyiyle ilgili ayrıntıları ortaya çıkaracak kadar yakın olan tek yıldızdır.

Astrometri Nedir?

Astrometri, astronominin en eski dalı olan astrometri, güneş, ay ve gezegenlerin ölçüsüdür. Bu hareketlerin hesaplanması ile diğer alanlardaki gökbilimcilerin; gezegenlerin ve yıldızların doğuşunu, evrimini, modellemelerini, tutulma, meteor yağmuru ve kuyruklu yıldızların ortaya çıkması gibi olayları tahmin etmelerini sağlar. Gezegensel Toplum’a göre, zor bir süreç olmasına rağmen, “Astrometri, güneş dışı gezegenleri tespit etmek için kullanılan en eski yöntemdir”.

Kozmolog Nedir?

Kozmologlar, Big Bang’deki şiddetli doğumundan şimdiki evrimine ve nihai ölümüne kadar evrene bütünüyle odaklanırlar. Astronomi genellikle somut, gözlemlenebilir şeylerle ilgilenirken, kozmoloji tipik olarak evrenin büyük ölçekli özelliklerini ve sicim teorisi, karanlık madde ve karanlık enerji gibi ezoterik, görünmez ve bazen tamamen teorik şeyleri ve çoklu evrenler kavramıyla ilgilenen bir bilimdir.

Astronomik Gözlemciler

Astronomik gözlemciler, evrendeki geniş nesneler aralığını incelemek için elektromanyetik spektrumun farklı dalga boylarına (radyo dalgalarından görünür ışığa ve X ışınlarına ve gama ışınlarına kadar) kullanırlar.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu