EğitimSağlık

Uzaktan Gebe Eğitimi

Uzaktan Gebe Eğitim

Uzaktan gebe eğitimi, korona virüs nedeni ile özellikle gebe kadınların sokağa çıkamama problemlerini çözmek amacıyla hazırlanmıştır. Gebelik süreciyle ilgili bilgilenmek amacı ile eğitim alan kadınlar sokağa çıkma yasağı, virüs bulaşmaması için dışarıya çıkmama ve doğacak bebeğine zarar vermemek için kendilerini eve kapattılar. Virüs nedeni ile aksayan eğitim süreci online olarak devam edecektir.

 

İlgili Makaleler

Sağlık bakanlığı tarafından hamile kadınlara düzenli olarak doğum öncesi, doğum hazırlıkları, doğum ve doğum sonrası eğitimler verilerek süreci rahatlıkla atlatmalarını sağlanıyor. Gebelik döneminde bu eğitimi almak çoğu aday için memnuniyet yaratıyordu. Fakat oluşan korona virüs salgını sebebiyle gebelik eğitimleri askıya alınmıştı. Normal doğum süreci için bu eğitimlerin verilmesi gerektiğinden ötürü, sağlık bakanlık tarafından açıklanan karar ile online gebe eğitimi olarak verilecektir.

Uzaktan Gebe Eğitiminde Neler Olacak

Mevcutta bulunan gebe okulları virüs öncesi verilen eğitimin daha standart halini paylaşacaktır. İçerisinde doktor, fizyoterapist, diyetisyen, psikolog, doğum uzmanları ve ebeler yer alacaktır. Gebelik süreci fizyolojisi, gebelikte psikoloji durumları, gebelikte beslenme düzeni, gebelik sürecinde izlenmesi gereken yollar vb. başlıkları ele alınarak ilk videolar paylaşıma açıldı. Uzaktan eğitim sürecinde yararlanabilecekler ise gebeler, gebe adayları ve gebe yakınları olacaktır. İşitme engellisi olan gebelerin ise eğitim çekimleri işaret diliyle anlatımı yapıldı.

 

uzaktan-gebe-egitimi-beslenme

Gebe Eğitiminde Öncelik Beslenme

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme gerekmektedir. 7 ile 12 kilogram aralarında kilo alabilirsiniz. Anne adayı için yaşına, boyuna, yeme alışkanlıklarına ve vücut indeksine göre beslenme programı oluşturulur. Günlük enerji dengelemesi için 150-200 kalori barındıran besin çeşitlerini tercih etmesi gerekmektedir. Ayrıca %12-15 arası protein ve %30 yağ oranını dengeleyecek besinlerde listeye eklenmelidir. Süt, yoğurt, ayran, et, tavuk, balık, peynir, yumurta, taze sebze, zeytinyağı, meyve, ceviz, fındık, badem ve ekmek ürünleri günlük olarak tüketebileceğiniz besinlerdir. Uzaktan gebe eğitimlerinde üstünde durulacak konulardan birisi beslenme düzenidir. Bundan ötürü gebe adayları ve gebelik dönemini sürdüren kadınlar için gerekli olan bilgileri aktarılacaktır. Diyetisyenler tarafından önerilecek beslenme tablosu gebeler için özel olarak yapılması planlanıyor. Bu süreci eğitim platformunda takip ederek detaylı bilgilere ulaşılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu