Eğitim

Uzaktan Eğitimin Tarihi

Bildiğiniz gibi 2019 yılında Çin’de ortaya çıkan Covid-19 virüsü 2020 yılı içerisinde tüm Dünya’yı etkisi altına aldı. Bugün hala devam eden salgın, hayatın birçok alanını olumsuz yönde etkiliyor. Bu alanların başında da eğitim geliyor. Çünkü artık eğitim okullarda değil evden -yani uzaktan- yapılmaya başlandı. Bu da çoğu kişiye göre eğitim kalitesinde düşüşe neden oldu. Özellikle uygulamalı eğitim gerektiren, gastronomi, mimarlık, mühendislik, müzik, tıp, güzel sanatlar, veterinerlik ve uzmanlık gerektiren hukuk, psikoloji gibi alanlarda uzaktan eğitim birçok kişiye göre yetersiz kalıyor. Peki uzaktan eğitimin tarihi nedir? Uzaktan eğitim bugünün meselesi değildir. Özellikle internetin yaygınlaşmasından sonra pek çok yerde uzaktan eğitim uygulamaları görülmeye başlanmıştır. Aslında uzaktan eğitimin tek çeşidi “online eğitim” de değil, televizyon-radyo eğitimleri, mektupla eğitim ya da evde verilen özel dersler de uzaktan eğitime dahil ediliyor. Bu yazımızda uzaktan eğitimin tarihi hakkında bir inceleme yaptık. İyi okumalar dileriz.

uzaktan 2

Uzaktan Eğitim Nasıl Başladı

Uzaktan eğitim nasıl başladı sorusunda cevap olarak eski çağlara kadar gidebiliriz. Eski çağlarda dahi mektup yoluyla öğrencilere eğitim imkanlarının ulaştırıldığını biliyoruz. Ancak resmi olarak bu tür eğitimin başlangıcı 20 Mart 1728’de Boston Gazetesi’nde açılan ilan ile duyurulan “Steno Dersleri” ile olmuştur. Bu, ilk mektupla eğitimin başlangıcı olarak sayılır. Daha sonra 1833’te İsveç’te kadınlar için mektupla kompozisyon dersleri başlamıştır.

1840 yılında İngiltere’de Isaac Pitman mektupla stenografi dersleri yapmış ve öğrencilerin başarısını notlandırmıştır. Notlandırma usulünü de işin içine katması bakımında ilk gerçek uzaktan eğitim 1840 yılında başlamıştır diyebiliriz. Daha sonra 1883 yılında New York Ihaca’da mektupla eğitim üniversitesi kurulmuş ancak kısa sürede kapanmıştır. 1892 yılında Chicago Üniversitesi’nde bir mektupla uzaktan eğitim bölümü açılmıştır. İsveç’te ise 1898 yılında uzaktan eğitimle öğretim yapan ilk lise olan “Hermands” kurumu açılmıştır. 1906’da Amerika Birleşik Devletleri Baltimore’da ilk yazışmalı ilköğretim uygulaması başlamıştır.

1919’da ABD’de ilk eğitim amaçlı radyo kurulmuş, daha sonra 1920’de bu sayı 176’ya kadar çıkmıştır. Yine ABD’de 1923 yılında mektupla lise eğitimi uygulaması başlamıştır. 1932-1937’de ABD’nin IOWA Üniversitesi’nde ilk televizyonla uzaktan eğitim uygulamaları başlamıştır. Daha sonra 242 kanal daha eğitim vermeye başlamıştır.

Türkiye’de Uzaktan Eğitim

Türkiye’de uzaktan eğitim ile ilgili ilk tartışma 1927 yılında Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati tarafından ortaya atılsa da bir sonuç alınamamıştır. Ancak 1961 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Mektupla Eğitim Merkezi kurulmuş ve ülkemizde uzaktan eğitim başlamıştır. 1981 yılında Anadolu Üniversitesi bünyesinde Açık Öğretim Fakültesi açılmıştır ve TRT tarafından ders yayınları başlatılmıştır. 1992 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Liseleri’ni açmıştır.

meb eba kaynak ebagovtr 16 9 1585504287 670x371 1

Online Eğitimin Tarihi

Yukarıdaki iki bölümde “online” yani internet aracılığıyla yapılan eğitime kadar olan dönemi inceledik. Şimdi ise internet eğitimini ele alacağız.

  • 1982- The Western Behavioral Sciences Institute şirket yöneticileri için ilk bilgisayar konferansını kullandı.
  • 1983- Atari’nin eski CEO’su Ron Gordon ilk Elektronik Üniversite Ağı‘nı başlattı.
  • 1985- Nova Southeastern University in Fort Lauderdale-Davie ilk çevrimiçi sınıfı oluşturdu.
  • 1993- Jones International University, ilk tamamen web tabanlı üniversiteyi kurdu.
  • 1994- CalCampus, ilk senkron çevrimiçi eğitim fırsatını sundu.
  • 1998- California Virtual University, 700 çevrimiçi sınıftan oluşan bir eğitim ağı kurdu.
  • 1999- Türkiye’de ODTÜ, IDEA Paketi uygulamasını başlattı.

Online eğitimin temelleri böyle atılırken, günümüzde neredeyse tamamen online eğitime geçmiş durumdayız. Belki yakın zamanda okullar yeniden açılacak gibi görünse de hiçbir şey tamamen eskisi gibi olmayacaktır. Çünkü çevrimiçi eğitim artık her zaman hayatımızın bir parçası olmaya devam edecek.

Ülkemizde online eğitimin en büyük sorunu bazı öğrencilerin maddi imkansızlık ve altyapı eksikliği nedenleriyle çevrimiçi eğitimin araçlarına sahip olamamasıdır. Dolayısıyla eğitimden mahrum kalmaktadırlar. İnternet dışında televizyonda da eğitim sürmektedir ancak bazı öğrenciler televizyona da sahip değildir.

Çevrimiçi eğitimdeki sorunlardan birisi de öğrencilerin yeterince konsantre olamamasıdır. Çünkü bazı öğrenciler ev işleri ile de uğraşmak zorunda kalmakta ya da ders çevrimiçi olduğu için ders ile yeterince ilgilenmemektedir.

Eğitim – öğretim bundan sonra tamamen yüz yüze olarak devam etmese de bazı eğitimlerin (özellikle uygulamalı olanların) yüz yüze olması gerektiği açıktır. Umuyoruz ki en kısa zamanda pandemiden kurtuluruz ve her şey eski akışına geri döner.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu