Bilim

Uranüs’ün Eksen Eğikliği

Güneş Sistemi’nde bulanan toplam 8 gezegenden 2’si diğerlerinden çok ters hareket ederler. Ters hareket eden gezegenlerden birisi olan Uranüs’ün eksen eğikliği 90 dereceye çok yakın bir açıda olmasıdır.

Uranüs gezegeninin eksen eğikliği 98° derecedir. Güneş Sistemi’nin aykırı çocuğu olan Uranüs eksen eğikliği nedeniyle neredeyse yana yatık bir şekilde kendi etrafında dönmektedir. Bunun nedenleri hakkında bir sürü görüş ileriye atılmıştır. Bu görüşlerden şu ana kadarki en etkilisi ise: Uzun zaman önce yaklaşık Dünya’nın 2 katı büyüklüğünde olan bir gök cismi Uranüs’e çarpmıştı. Gök taşının Uranüs’e çarpması sonucunda ise Uranüs’ün eksen eğikliği değişmiştir. Fakat teorideki eksiklik ise Uranüs’ün uydularının neden aynı derecede dönüş yaptıklarını açıklayamamıştır.

İlgili Makaleler

2011 senesinde yapılan simülasyonlar büyük bir gök cismi yerine küçük ama çok sayıda gök cisminin çarpması görüşünü savunmuştur. Bu görüşte ise Uranüs’ün eksen eğikliği değişmiş bu da Uranüs’ün uydularının neden aynı eğikliğe sahip olduğunu açıklamıştır.

Mars’a yolculuktan sonra Uranüs’e bilgi toplamaya gidilmesi ve bu teorilerin çözümlenmesi dileğiyle…

Uranüs’ün Gözlemi

Güneş Sistemindeki 7. gezegendir. Uranüs, çıplak gözle görülür buna rağmen onlarca yıl bir sınıflandırma yapılamamış gezegenler arasındadır.

Dünyaya en yakın olduğu noktada Dünya’dan 1.6 milyar kilometre en uzak olduğu noktada ise 1.98 milyar kilometre uzaklıkta bulunur. Gezegenin ilk gözlemi MÖ 128 yılında Antik Yunan’da yaşayan bir gökbilimci ve aynı zamanda trigonometrinin kurucusu olan Hipparkos tarafından yapılmıştır. Hipparkos, Uranüs’ü ilk olarak yıldız olarak tanımlamış ve o kategoriye dahil etmiştir. Antik Yunan dönemindeki en önemli eser olan “Büyük Bileşim” isimli kitaba bu şekilde kayıt edilmiştir. Uranüs hakkında Hipparkos’un gözleminden sonra bir sürü izlenim yapılmış fakat yıldız harici bir noktaya varılamamıştır.

Sonunda yakalaması gerçekten de zor olan gökcisminin sırrını William Herschel 13 Mart 1781 yılında çözmüştür. William Herschel Uranüs’ü teleskop yardımı ile çok daha detaylı bir şekilde incelemiş ve gözlemlemeyi başarmuştur. İlk gözlemleri sonucunda Uranüs’ü bir kuyrukluyıldız sanmış fakat daha önceki gökbilimcilerin incelemeleri ile karşılaştırınca gezegen olduğunu anlamıştır.

Uranüs Hakkında Genel Bilgiler

 1. yüzyılda gezegen olduğu gözlemlenen Uranüs, eksen eğikliği ile gökbilimcilerin oldukça dikkatini çeken bir gezegendir.

Uranüs’ün genel bilgileri ise şu şekildedir:

 • Kütle olarak 86.810.300.000.000.000 milyar kilogram ağırlığındadır. Yani Dünya’dan yaklaşık olarak 14536 kat daha ağırdır.
 • Ekvator çapı: 51.118 kilometre, Kutup çapı: 49.946 kilometredir.
 • Ekvator çevresi ise 159.354,1 kilometredir
 • Yüzey sıcaklığı olarak -197° derece olduğu düşünülmektedir.
 • Yörünge hızı: 6.80 km/s ‘dir.
 • Yörünge tamamlama süresi ise dünya günü olarak bakıldığında 30.688,5 dünya gününe karşılık gelmektedir.
 • 27 tane uydusu bulunmaktadır. Bunlardan en bilinenleri ise Oberon, Titania, Miranda, Ariel ve Umbriel olarak kaynaklara geçmiştir.

Güneş sisteminde 7. sırada yer alan bu gezegen eksen eğikliği nedeni ile oldukça dikkat çeken bir gezegendir. Dünyaya olan uzaklığı nedeni ile eksen eğikliğinin nedeni tam olarak bilinmeyen Uranüs oldukça soğuk bir gezegendir.

Uranüs Hakkında İlginç Bilgiler

Güneş Sistemi’nin asi çocuğu: Uranüs. Uranüs, Güneş Sistemindeki diğer gezegenlerden tıpkı Venüs gibi oldukça farklıdır. Özellikle eksen eğikliği onu diğer bütün gezegenlerden farklı kılmaktadır. Bunun yanı sıra Uranüs’ün ilginç daha birçok özelliği bulunmaktadır:

 1. Güneş Sisteminde bulunan en sert rüzgarlara sahip ikinci gezegen olarak bilinir. Öyle ki Uranüs’te saatte 1800 kilometre hız ile esen rüzgarlar bulunmaktadır. Rüzgarların hızı saniyede 250 metreye kadar ulaştığı bu gezegende insanları yaşaması neredeyse imkansızdır.
 2. Uranüs gezegeni “buz devi” olarak isimlendirilmektedir. Gezegenin kaya ve demir çekirdeği çevreleyen buzlu bir mantoya sahip olduğu gözlemlenmiştir. Üst atmosferi ise soluk bir mavi renk veren amonyak ile metan buz kristalleri içermektedir.
 3. Uranüs aynı Venüs gibi doğudan batıya dönmektedir. Yani bu gezegende güneş Batıdan doğmaktadır.
 4. Çok az miktarda metan çoğunlukla ise atomik helyum ve moleküler hidrojen içeren bir atmosfere sahiptir. Bu nedenle hiçbir hayatı desteklemez.

Şüphesiz ki Güneş Sistemi’nin en ilginç gezegenlerinden birisi…

Uranüs Gezegeni’in Fiziki Özelliklerini Okumak istemez misiniz? https://www.bilgiyazar.net/uranus-gezegeni-hakkinda-bilinen-her-sey/

Uranüs Adı Nereden Geliyor?

William Herschel, 13 Mart 1781 yılında Uranüs’ün bir gezegen olduğunu gözlemledi. Gözlemden sonra yeni bir gezegenin ortaya çıkması beraberinde bir problemi de yanında getirmişti. Bu problem ise gezegenin adının ne olacağıydı. William Herschel, bu gözlemin kraliyet şerefine adlandırılmasını istemesi üzerine İngiltere’de Uranüs’e “Georgium Sidus” adı verildi. Fakat dünya genelinde bu isim yaygınlaşmadı.

İsveç gökbilimciler tarafından bu gezegenin isminin Neptün olması öne sürüldü. Çünkü o zamanlar güneş sisteminin 8. gezegeni olan Neptün gözlemlenmemişti. Alman gökbilimciler ise en son bulunan Satürn gezegeninin Yunan mitolojisindeki babası ismi olan Uranüs’ü önermiştir. Uranüs’ten önce en son bulunan gezegen olan Satürn, Jupiter’in Yunan mitolojisindeki babasının ismiydi. Bu yüzden bu yeni gezegene de Satürn’ün babasının ismi verilmişti: Uranüs.

Uranüs Yunan mitolojisine göre Satürn’ün babasıdır. Yani meşhur Tanrı Zeus’un büyük babasıdır. Bu düşünce ile birlikte yeni gezegenin ismi Uranüs olmuştur ve tüm dünyada da bu şekilde kabul edilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu