Nasıl Yapılır?

Ücretsiz e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Gündelik faaliyetlerimizin birçoğunu artık dijital platformlar aracılığıyla sağlıyoruz. Eskiden bazı işlemler için günümüzün belli bir bölümünü ayırmak ve fiziksel anlamda kurumlara gitmemiz gerekiyordu. Gelgelelim gelişen teknolojik imkanlar hız ve zaman konusunda pozitif katkılar sunuyor. Böylelikle resmi veya özel fark etmeksizin, akıllı cihazlar ve sanal sistemler sayesinde taleplerimizi yerine getirebiliyor, başvurularımızı gerçekleştirebiliyoruz. Örneğin kamu kurumlarıyla ilgili işlemlerin pek çoğu direkt e-Devlet üzerinden yapılıyor. Türkiye’deki devlete ait fonksiyonların hemen hemen hepsi buraya taşındı ve vatandaşlar buradan saniyeler içerisinde istedikleri bölüme ulaşabiliyor. Öğrencilikle alakalı bilgilerden, sorgulamalardan tutun da sağlığa, vergiye dek geniş ölçekte bir hizmet skalasından söz ediyoruz. Dolayısıyla sistemin dışında kalarak yaşamımızı sürdürmek mümkün değil. e-Devlet şifresi bulunanlar kolaylıkla sisteme girerken 18 yaşına yeni basanlar veya ilk defa kullanacak olanlar ise ne yapacaklarını bilemiyor. PTT kurumundan 2 Türk Lirası karşılığında şifreyi alabilirken ücretsiz biçimde alabileceğinizi de biliyor muydunuz? Ücretsiz e-Devlet şifresi nasıl alınır hakkında pek bilgi sahibi değilseniz aşağıda vereceğimiz yönergeleri takip ederek amacınıza ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz e-Devlet Şifresi Alma Yöntemi

İnternetin getirdiği en önemli kuşkusuz bol alternatiflerdir. Sadece sistemlerle sınırlı kalmayıp söz gelimi bir ürün almaya kalktığınızda siteler vasıtasıyla fiyat ve kalite kıyaslamaları yapıp bütçenize en uygun olanını alabilirsiniz. Benzer biçimde e-Devlet şifre alma yöntemi olarak da farklı seçenekler vardır. İlk aklınıza gelecek şekilde direkt PTT’den de alabilirsiniz ancak ücretsiz e-Devlet şifresi alma yöntemi olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Fiyatından bağımsız belki gün içerisinde zaman ayırıp şubeye gitmeye fırsatınız yoktur. Bu durumlarda uygulanabilecek basit bir yol mevcut.

İnternetten Ücretsiz e-Devlet Şifresi Alma Yöntemi

İnternetten e-Devlet Şifresi Almak

  1. İlk aşamada Türkiye’nin devlet kapısının web adresine ulaşmalısınız. (https://giris.turkiye.gov.tr/)
  2. Karşınıza TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girmenizin istediği bir pencere gelecektir. Eğer PTT şifre verdiyse buraya girip sisteme ulaşabilirsiniz fakat internetten e-Devlet şifresi almak istiyorsanız bir sonraki adımı okuyun.
  3. Şifre bölümlerinin üstünde bir menü bulunacaktır. Menünün en sağındaki İnternet Bankacılığı kısmına basın.
  4. Ardından ülkemizdeki bankaların logolarının yer aldığı bir ayrı bölüm açılacaktır. Buradan aktif olarak hesabınızın bulunduğu bir tanesini seçin.
  5. Sonrasında normal biçimde bankanızın internet şubesine giriyormuşçasına hesabınıza giriş sağlayın. Sonraki yönlendirmelerle ücretsiz olarak gireceksinizdir. Şifrenizi değiştirdiğinizde de ekstradan para ödemeden yeni bir e-Devlet şifresine sahip olursunuz.

e-Devlet’teki hizmetlere yönelik web sitemizde de bolca içerik yazılmaktadır. Birçok hizmet hakkında detaylı bilgileye ulaşmayı isterseniz Bilgi Yazar – e-Devlet yazısına tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu