Genel

U Harfi İle Başlayan Şehirler

Türkiye’de ‘U’ harfi ile başlayan yalnızca bir şehir vardır. Bu şehrimiz Uşak’tır. Bu yazımızda Dünya’da ve ülkemizde ‘U’ harfi ile başlayan bazı şehirleri listeledik. İşte listemiz:

  • Uşak
  • Ufa
  • Ulsan
  • Urumçi
  • Ust-Kut

Uşak

Lydian Cilandiras Bridge Karahalli Usak Province Turkey

 

İç Anadolu ve Ege Bölgesi’nin geçişi olan İç Batı Anadolu eşiğinde yer alan bir ilimizdir. 252,044 kişilik bir nüfusa sahiptir. Uşak, Akdeniz ve Karasal iklimin geçiş yaptığı bir iklim bölgesinde yer alır. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır.

Uşak’ta gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz bazı yerler ise şöyledir: Tarihi Uşak Evleri, Göğem Zafer Anıtı. Atatürk ve Kurtuluş Anıtı, Uşak Arkeoloji Müzesi, Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi. Uşak Kent Tarihi Müzesi, Uşak Halı Kilim Müzesi, Hamamboğazı Kaplıcaları, Örencik Kaplıcası. Paşa Hanı, Ilıcak Subaşı Parkı, Ulubey Kanyonu. Taşyaran Vadisi ve Clandras Köprüsü ve Şelalesi.

Tarhana Çorbası, Keşkek, Et Basma, Ciğer Sarma, Döndürme Böreği, Çömlek Kebabı, Alacatene, Muska Böreği, Katmer ve Cendere Tatlısı ise Uşak’ta deneyebileceğiniz bazı lezzetler arasındadır.

Ufa

Rusya Federasyonu’na bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. 1.062.319 kişilik nüfusuyla büyük bir şehirdir.

Ufa’daki bazı turistik merkezler şöyledir: Ulusal Müze, Salavat Yulaev’in Anıtı, Lâle-tülpan Camii, Zooloji Müzesi, Devlet Sanat Müzesi, Halat Park Eğlence Merkezi ve I. Yakutov Park.

Ulsan

Ulsan, resmi adıyla Ulsan Metropol Şehri Güney Kore’ye bağlı bir ildir. 1.163.690 kişilik nüfusa sahiptir. Şehir, 1962 yılında şehir statüsü kazanmış olup 1997 yılında metropol seviyesine yükselmiştir. Şehirde dünyanın en büyük tersanesi ve dünyanın en büyük ikinci petrol rafinerisi bulunmaktadır.

Ulsan’da gezip görebileceğiniz bazı mekanlar ise şöyledir: Daewangam Park, Taehwa River Seepri Bamboo Grove, Ulsan Grand Park, Ganjeolgot, Taehwagang National Garden, Jangsaengpo Whale Museum, Ilsan Beach, Ulsan Bridge Observatory, Jangsaengpo Whale Culture Village, Seosaengpo Japanese Fortress.

Urumçi

Urumçi, Çin’in Doğu Türkistan adıyla da bilinen Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkentidir. 3,112,559 kişilik nüfusuyla oldukça büyük bir şehirdir. Çin’in batıya açılan kapısı olması ve demiryolu ticaretinin önemli bir güzergahı olmasıyla da önem arz eden bir noktadır.

Tianshan Tianchi Gölü, Xinjiang Regional Müzesi (Qu Bowuguan), Tianshan Dağları, Nanshan Ranch of Urumqi, Urumçi Halk Parkı, Red Hill, Grand Bazzar, Dabancheng Wind Power Station, Red Mountain, Southern Mosque ve Beifang Mosque Urumçi’de gezilebilecek noktalar arasında yer alır.

Ust-Kut

Rusya’nın İrkutsk Oblastı’na bağlı Ust-Kut rayonunun merkezi olan şehirdir. 45,375 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Monument to the Founder of Ust-Kut, Memorial the Motherland, Ulaştırma Tarihi Müzesi, ve Magistral Sineması Ust-Kut’ta görülebilecek yerler arasındadır.

Bu yazımızda ‘U’ harfi ile başlayan şehirleri inceledik. Gelecek yazımız ‘V’ harfi ile başlayan şehirler hakkında olacaktır. Keyifli okumalar dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu