Nasıl Yapılır?

Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gündelik hayattaki çeşitli ödemelerimizi zamanında tamamladığımızda ekstradan bir tutar binmez ve olası cezalardan da kurtuluruz. Şimdilerde iyice sıklaştırılan ve denetim seviyesi yükseltilen trafik kuralları hakkında da birçok kişinin ceza aldığına dair haberler çıkıyor. Gelgelelim vatandaşların çoğunlukla trafik cezası adına bir sorgulama yönteminden haberdar olmadığı herkesin malumu. Eğer ki unutulmuş bir tanesi varsa ve üzerinden uzun zaman geçmişse toplam meblağ bir hayli fazla oluyor. Bu yüzden sorgulayıp ödeme durumlarınızı kontrol ederek bir an önce karşılamak kuşkusuz en mantıklısıdır. Halihazırda elektronik sistemler, sanal ortamlar üzerinden de trafik cezam var mı sorusuna yanıt bulunabiliyor. Nasıl hareket edeceğinize dair bir bilginiz yoksa aşağıda belirteceğimiz adımlardan trafik cezası sorgulama işlemi nasıl yapılır yanıtını alabilirsiniz.

trafik cezasi sorgulama nasil yapilir

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Teknolojinin geldiği nokta hesap edilirse gündelik yaşamımızdaki pek çok aktivitemizin dijitale taşınması da kabul edilebilir. Nihayetinde hız ve zaman kazandırırken bunun haricinde genel giderleri de düşürmektedir. Geçmişe nazaran daha düşük insan kaynağına ve fiziksel alana ihtiyaç duyulduğundan genel manada fayda sağlamaktadır. Devlet ve devletin kurumları da büyük ölçüde bütün fonksiyonlarını çevrimiçi platformlara taşıdılar. Elbette gerekli güvenlik önlemlerinin alınarak giriş yapılabildiği bu platformlardan neredeyse aklınıza gelen her işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin yazımıza konu aldığımız trafik cezasını sorgulama işlemi de benzer minvalde yapılabilir. Emniyet Genel Müdürlüğü ve e-Devlet altyapısıyla birlikte sunulan hizmet sayesinde borçlarınızı zamanında ve doğru biçimde öğrenebiliyorsunuz. Ayriyeten araçlarınızla, trafikle ve başka konularla alakalı kafanızdaki soru işaretlerinin cevapları yer alabilmektedir. Sadece trafik cezası nasıl sorgulama yapılır merak ediyorsanız şu şekilde anlatabiliriz:

  • Halihazırda birçok hizmetin sunulduğu e-Devlet’e girmelisiniz. https://www.turkiye.gov.tr/ adresine tıkladıktan sonra Giriş Yap butonuna basın ve TC No, şifre yazıp devam edin.
  • Gelecek ana ekrandan “Size nasıl yardım edebilirim?” kutusuna “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” ifadesini yazın ve onaylayın. Önünüze gelen iki seçenekten (gerçek veya tüzel kişi) birisini tercih edip ilerleyin.
  • Ardından son bir yıldaki adınıza kayıtlı bulunan araçların plakasına yazılan bir ceza varsa listelenecektir. Cezanızı gördüyseniz işlemleri gerçekleştirerek ödeyebilirsiniz ve ödenmediği dönemde eklenecek borçlardan muaf tutulursunuz.
  • Ayrıca EGM’nin web sitesinden trafik ceza sorgulamayı isteyenler de https://onlineislemler.egm.gov.tr/Sayfalar/TrafikCezaSorgulama.aspx uzantısından işlemlerini tamamlayabilirler.

İfade ettiğimiz üzere e-Devlet’te onlarca fonksiyon bulunmaktadır. Bunlardan birisi de daha önce kaleme aldığımız ve detaylıca bahsettiğimiz e-Devlet’te Abonelik İptali Nasıl Yapılır konusudur. Linke tıkladıktan sonra belirtilen talimatlarla çeşitli aboneliklerinizi iptal edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu