GenelSağlık

Toplu Taşımada Koronavirüs Önlemleri Nelerdir? Hangi Tedbirler Alınmalı?

Toplu Taşımada Koronavirüs Önlemleri Nelerdir? Hangi Tedbirler Alınmalı?

Toplu taşımada koronavirüs önlemleri konusu sadece maskeden ibaret olan bir konu değildir. Normalleşme sürecinden sonra artık giderek yaygınlaşan koronavirüs, birçok kişinin çok daha yakın hissettiği bir tehlikedir. Söz konusu tehlikenin bu denli yakınımıza gelmişken daha tedbirli olmamız gerektiği gerçeği ise kaçınılmazdır. Özellikle işe giderken, bir yerden bir yere seyahat ederken ve daha birçok durum nedeniyle toplu taşımayı kullanıyorsak, mutlak suretle daha tedbirli olmalı ve daha kapsamlı tedbirler almalıyız.

Bilindiği üzere toplum içerisinde farkında olmadan pozitif durumda olan birçok kişi mevcut. Bu kişiler ise elbette ki pozitif olduklarından haberdar olana dek toplum içerisinde dolaşırlar. Hal böyle olunca da virüsün yayılma hızı ve kolaylığı kat kat artar. Toplu taşıma kullanırken virüse yakalanma ihtimalimiz ise bu nedenle giderek artar. Peki, toplu taşımada koronavirüs önlemleri konusunda ne gibi tedbirler almalıyız?

Maske ve Eldiven İkilisi

Toplu taşıma ile seyahat ederken, seyahat ettiğiniz araç taksi bile olsa mutlaka 2 kat maske, ayrıca eldiven kullanmalısınız. Koronavirüs, pozitif bir bireyin öksürmesi durumunda dahi havada 2 saate kadar asılı kalabilir. Bu nedenle kaliteli 2 maskeyi üst üste takmak, en iyi virüs önlemlerinden biri olarak tarif edilebilir. Bununla birlikte eldiven kullanımı da büyük önem taşır.

Bilindiği üzere virüs, birçok yüzeyde 2 güne kadar durabilir ve bu yüzeylerle istemsizce temas halinde olmamız kuvvetli bir ihtimaldir. Bu ihtimalin etkilerini en aza indirebilmek adına mutlaka eldiven kullanmak gerekir. Eldiveni ise ortam değiştirirken veya herhangi bir ortamı terk ederken, mutlaka değiştirmek veya çıkarmak gerekir. Eldiveninizi çıkarırken, eldivenin bulunduğunuz ortama ve kıyafetlerinize temas etmemesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca eldiveni çıkardıktan sonra elinizi mutlaka dezenfekte etmelisiniz.

Mini El Dezenfektanı Kullanımı

Mini el dezenfektanları son dönemlerin en popüler korunma ürünlerinden biri olarak bilinirler. Çantamızda, cebimizde ve daha birçok yerde kolaylıkla taşıyabileceğimiz mini el dezenfektanları, anlık korunma ve temizlenme ihtiyaçlarımızda büyük önem taşırlar. Toplu taşımaya binerken ve indikten sonra, elimizi mini el dezenfektanları ile ufak çaplı dezenfekte etmemiz, en sağlıklı önlemler arasında yer alır.

Olabildiğince Sosyal Mesafe

Toplu Taşımada Koronavirüs Önlemleri
Toplu Taşımada Koronavirüs Önlemleri

Toplu taşımaların en büyük problemlerinden biri sosyal mesafedir. Birçok toplu taşıma aracında ne yazık ki sosyal mesafenin korunamadığı ve araç sürücülerinin de bu kurala pek uymadıkları görülür. Birçok araç şoförü daha fazla yolcu alabilmek ve daha fazla kazanç elde edebilmek adına bu kuralı pek tanımazlar. Bu nedenle de araç içerisinde bireyler arası sosyal mesafeyi korumak pek mümkün olmaz.

Sosyal mesafenin korunması konusunda bireylerin kendilerince önlemler alması ve bu konuya dikkat etmeleri gerekir. Toplu taşımada mümkün olduğunca insanlardan uzak durmak ve mesafeyi korumak adına kendinizce çabalamanız gerekir. Bu durum mümkün olmuyorsa da araç değişimi yapmak veya sosyal mesafenin olmadığı araçları tercih etmemek de bir seçenektir. Aracın camlarının açık olması da büyük önem taşırken, bu tür araçlara mutlaka çift maske ile binmek gerekir. Ayrıca araç içerisinde eldiven ve maske kullanımı kesinlikle ihmal edilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu