BilimGenelİpin Ucu

Titanyum Dioksit Nedir? Nerelerde var? Zaraları Nelerdir?

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Deneme sadece

Titanyum dioksit gıda renklendiricisi olarak kullanılmaktadır. Titanyum dioksit ile alakalı pek çok yanlış anlaşılmanın olduğu görülmektedir. Başlıklardan titanyum dioksitin zararları olduğu tahmin edilse dahi, bilimsel araştırmalar esasında titanyum dioksitin uygun şartlar yada miktarlarda kullanıldığında güvenli olduğunu göstermektedir.

Doğal olarak oluşan, titanyumun oksit formu olan titanyum dioksidin (TiO2); titania (titanya) olarakta bilinmektedir. Doğada saf olarak bulunmamakta. Demir titanyum dioksit (Fe3TiO3) cevherlerinden üretilmektedir.

İlgili Makaleler

Beyaz toz halinde bulunan titanyum dioksit; ürünün teknolojik özelliklerini geliştirmek için küçük miktarlarda alüminyum ve/ya da silika ile kaplanabilen saf titanyum dioksidin içerebilmektedir.

Titanyum dioksitin, ısı ve ışık stabilitesi yüksektir. Su ve organik çözgenlerde çözünmemekte, hidroflorik asit ve sıcak derişik sülfürik asit çözeltisinde ise yavaş çözünmektedir. Sahip olduğu yüksek refraktif indeks ve parlak beyazlık sebebiyle, pigmentler için etkili bir opaklaştırıcı olmaktadır. Titanyum dioksitin önemli bir diğer yanı da UV ışık altında renginin solmamasıdır.

Titanyum dioksit zararları

Kaliforniya Üniversitesi bu konu hakkında bir araştırma yapmıştır. Kaliforniya Üniversitesi’nin Patoloji, Radyasyon Onkolojisi ve Çevre Sağlık Bilimleri Profesörü Robert Schiestl ve ekibinin gerçekleştirmiş olduğu bu araştırmada, Titanyum Dioksit (TiO2) nanoparçacıklarının DNA yapısındaki hem tek hem de çift iplik sarmallarında kırılmalara neden olmaktadır. Genel itibari ile da bunun kromozomlara hasar verdiğini ve enflamasyona neden olduğunu bulmuştur.

Kromozom hasarı demek, kanser riski demektir. Bunun farkında olan araştırma ekibi, denek fareler üstünde teste başlamıştır. Farelerin içecekleri sulara, titanyum dioksidin (TiO2) nanoparçacıkları eklenmiştir. Bu suyla beslenen fareler daha sonra 5 gün olmadan genetik deformasyonlara uğramıştır. Bundan dolayı uzmanlar farelerde 5 günde oluşmakta olan bu genetik bozukluğu, aynı koşullara maruz bırakılan insanlarda 1 yıl 7 ay sonra gözlemleneceğini açıklamışlardır. Cancer Research dergisinde bu araştırma yayımlanmıştır ve sonuçlar ürkütücüdür.

Birleşmiş Milletler´in Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu da Titanyum dioksitin insanlar için olası bir kanserojen olduğunu öne sürmektedir.

Titanyum dioksit’i vücuttan nasıl atılır

Titanyum dioksit, vücut tarafında tanınmayan ve vücut tarafından kullanılmayan kimyasal bir maddedir. Bundan  dolayı bu madde vücutta depolanmaktadır. Vücutta depolanmakta olan bu madde organik parçacıkları yok etme özelliğine sahiptir. Kuvvetli nem tutucu olduğundan vücudun su dengesini bozmaktadırlar. Bundan dolayı normal titanyum dioksitin de direkt solunması ciğerlere zararlıdır. Dolayısıyla Titanyum dioksit cilt de emilmez fakat nano materyallerin emildiği bilinmektedir. Nano, titanyum dioksitin cilt üstündeki etkisini tam bilememekteyiz.
Bu sebepten dolayı kullanmış olduğumuz güneş kremlerinde veya diğer kremlerdeki titanyum dioksitin nano olmamasına özen gösteriniz. Normal partiküldeki titanyum beyazı emilmediği için zararlı değildir. Normal partikül boyundaki titanyumu vücuttan atar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu