Sosyal Medya

TikTok Video Uygulaması ABD’de Resmen Yasaklandı

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Trump 31 Temmuz 2020 Cuma günü yaptığı açıklamada, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası çerçevesinde kendilerine tanınan yetki çevrçevesinde TikTok uygulamasını ABD sınırları içerisinde yasaklanacağını duyurdu. Yapılan açıklamanın ardından henüz bir gün geçmişken resmi olarak yasaklanma için belgelerin imzalandığı paylaşıldı.

Trump: TikTok Uygulaması ABD İçin Bir Tehdit Oluşturuyor

Yaklaşık bir hafta önce Ulusal Güvenlik Komitesi tarafından TikTok uygulamasının kapatılması için gereken oy toplanmış ve bu oylar kabul edilmişti. ABD başkanı Trump ise yaptığın basın açıklamasında, ” Bahsi geçen TikTok uygulamasını ABD sınırları içinde yasaklıyoruz. Bu yasaklama işlemi çok yakında gerçekleştirilecek. Daha doğrusu bu işlem hemen gerçekleştirilecek” demişti. Trump bu cumartesi yaptığı açıklamada, “TikTok uygulaması için vatandaşların kullanabileceği alternatif uygulama arayışı içindeyiz” cümlesini kullanarak TikTok uygulamasının kapatılmasının kesinlik kazandığını aktarmış oldu.

tiktok video uygulamasi abdde resmen yasaklandi 2

TikTok Türkiye’de de Engellenebilir

TikTok uygulamasının daha önce de ABD için tehdit oluşturduğu ve bu nedenle bu uygulamanın kapatılması gerektiği konuşuluyordu. Hatta Trump bu uygulama için “Çin istihbaratı için Truva atları” cümlesini kurmuştu. ByteDance tarafından geliştirilen bu uygulamanın kapatılması gerek ABD hükumeti gerekse de analistler tarafından destekleniyordu. Cumartesi yapılan son açıklamayla uygulamanın ABD için yasaklanacağı kesinleşti. ABD vatandaşlarının bir kısmı bu yasağı desteklerken bir kısmı da bu yasağın özgürlük kısıtlaması olduğunu iddia etti. Bu yasaklama ABD gündemini meşgul ederken, TikTok yasağının Türkiye’ye de gelebileceği iddia edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu