SağlıkGenel

Tifo Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tifo Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tifo, en tehlikeli bakteriyel hastalıkların başında gelir ve ölümcül bir hastalık olarak bilinir. Bu hastalığa neden olan bakteri ise Salmonella typhi bakterisidir.

Bu bakteri ise hijyenden uzak yerlerde veya suyun az olduğu bölgelerde görülür. El yıkama alışkanlığının olmaması veya çeşitli nedenlerden ötürü el hijyeninin sağlanamaması, hastalığın oluşması konusunda önemli bir zemin hazırlar. Hastalığın hijyenden ziyade içme sularına bulaşması sonucu da ortaya çıktığı bilinir. Suyun dış etkenlerden korunamaması ve yeteri şekilde bakterilerden arındırılamaması, söz konusu bakterinin oluşumu konusunda etkin bir rol oynar.

Bakterinin vücuda girmesi konusunda bir diğer etken ise kontamina yiyecekler olarak bilinir. Hastalığın yüksek ateş ve şiddetli ishal gibi büyük belirtileri olabilir. Bunun yanı sıra bazı bireylerde herhangi bir belirti görmez. Bu durum daha tehlikelidir. Hastalığın kolaylıkla bireyler arasında bulaşmasına yol açar. Peki, hastalığın belirtileri nelerdir? Hastalık nasıl anlaşılır?

Tifo Belirtileri

Tipo Belirtileri
Tipo Belirtileri

Tifo belirtileri konusunda ishal ve yüksek ateşin önde geldiğini söylemek mümkün olur. Bu belirtilerin dışında da birçok belirtinin olduğu söylenebilir ancak söz konusu belirtiler hem çok ciddi şekilde kendini gösterir hem de giderek şiddetli hal almaya başlarlar. Hastalığın belirti göstermesinin hemen ardından tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde ölümcül sonuçları olabilir.

Belirtilerin vücutta görülme süresi bünyeden bünyeye değişim gösterebilir. Kimi bireylerde belirtilerin bir haftada ortaya çıktığı görülürken, kimi bireylerde ise belirtiler 3 hafta sonra da ortaya çıkabilir. İlk etapta ateş düşük çıkar ancak hastalık ilerledikçe 40 dereceyi dahi görebilir. Hastalık nedeniyle ciltte dökülmeler başlar ve şiddetli baş ağrısıyla karşılaşılır. Bir yandan sindirim sistemi de kontrolden çıkar ve şiddetli bir ishal görülür. Kas ağrıları ve soğuk terleme gibi durumlar, hastalığın çok daha etkin bir şekilde kendini göstermesiyle ortaya çıkan belirtileridir.

Karında aşırı derecede şişlik göze çarparken, bazı hastalarda ishal yerini kabızlığa bırakabilir.

Tedavisi

Hastalığın tedavisi konusunda ilaç veya ilaçlı serum tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi konusunda ise direkt olarak antibiyotiklere başvurulur. Hastalık nedeniyle en sık tercih edilen antibiyotik siprofloksasin olarak bilinir. Bu ilaç hamile olan ve özellikle bu ilaca alerjisi olan bireylerde kullanılamaz. Bunun yanı sıra setriakson da en sık kullanılan ilaçlardan biridir. Bunun yanı sıra bol bol su içilmesi gerekir. Vücut ishal nedeniyle fazlasıyla sıvı kaybeder. Bu sıvının tedavi edilebilmesi adına sıvı tüketilmesi önemlidir. Ayrıca ishal veya kabızlık nedeniyle bağırsak tedavisi meydana gelirse, mutlaka ameliyat gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu