Teknoloji

Televizyonların hakimi Samsung Tizen

Samsung’un bir dönem akıllı telefon pazarında şansını deneyen ancak sonrasında giyilebilir cihaz, akıllı ev aletleri ve televizyon tarafına yönelen Tizen platformu büyümeye devam ediyor. Televizyon tarafında hakim Tizen.

Samsung’un Linux tabanlı Tizen işletim sistemi yapılan araştırmalarda bağlantılı televizyon pazarında % 12.5 paya sahip. Bunda sektörün lideri olmasının hali ile etkisi çok büyük. Toplamda 155 milyon Tizen kurulu televizyonun hali hazırda kullanımda olduğu ifade ediliyor ki tüm sektör açısından bir hayli önemli bir rakam.

Geçen yıl Tizen tabanlı televizyon sayısı 128 000 000 dolayındaydı. Bu yıl yaklaşık % 23 gibi bir artış ile 27 milyon daha Tizen işletim sistemli televizyon eklenmiş oldu. Rakamın giderek artış göstermesi bekleniyor.

Özellikle pandemi dönemi ve yeni nesil konsollar televizyon satışlarını arttırmış durumda. Samsung senenin üçüncü çeyreğinde 11.8 000 000 adet televizyon sattı ve bugüne dek herhangi bir markanın ulaşabildiği en büyük rakam oldu.

Diğer taraftan akıllı televizyon, konsol ve set üstü kutu gibi medya cihazlarının da dahil olduğu bağlantılı televizyon segmenti de büyük artış gösterdi. Üçüncü çeyrekte 81.3 000 000 satış yapıldığı ifade ediliyor. Bu senenin sonunda ise kümülatif olarak 1.3 milyar dolayında bağlantılı televizyon cihazı olacağı tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu