TeknolojiEğitimGenelSağlık

Teknolojinin Çeşitleri Nelerdir?

Teknolojinin Çeşitleri Nelerdir?

Teknoloji çeşitleri sorusuna cevap vermeden önce teknoloji nedir? bunu bilmek gerekir. Hayatta kalabilmek adına geliştirilen  tüm aletlerin geçmişten günümüze gelmesini sağlayan bilgi ve birikimlerin tümü diyebiliriz. Teknoloji kelimesi uzun yıllar hepimizin hayatında. Sürekli gelişen bir forma sahip olan hepimizin hayatını belli ölçülerde kolaylaştırıyor, birçok işimizi teknoloji sayesinde zaman tasarrufu yaparak halledebiliyoruz. Hayatımızın neredeyse her alanına yayılan teknolojinin birçok çeşidi bulunuyor. Peki ya teknolojinin çeşitleri nelerdir?

iletişim teknolojisi nedir? Çeşitleri nelerdir?
iletişim teknolojisi nedir? Çeşitleri nelerdir?

 İletişim Teknolojileri

Neredeyse her bireyin kullandığı bir teknoloji çeşididir. Gerek günlük yaşamda gerek iş yaşamında herkesin hayatını kolaylaştıran bu gelişmelerin çeşidi, bilgilerin, dosyaların, verilerin bir yerden bir yere çok hızlı bir şekilde ulaştırılmasını sağlar. Sıklıkla kullandığımız sosyal ağlar, telefonlar, radyolar ve bunun gibi birçok örnek iletişim teknolojilerinin bir çeşididir. Yakın zaman da hayatımıza girecek olan 5G teknolojisi bir çok tartışmaya neden olsa da artık yavaş yavaş hayatımıza girmekte. Bu kategori iletişim bilimini de yavaş yavaş hayatımıza girmesi demektir.

İlgili Makaleler
tibbi teknolojisi
Tıbbi teknoloji sağlık alanında büyük gelişmelerin yanı sıra hayat kurtarma önceliklidir

 Tıbbi Teknoloji

Günümüzde hastanelerin, polikliniklerin kullandığı teknoloji çeşididir. İnsan ömrünü uzatmaya, kaliteli hale getirmek için geliştirilmiş bir daldır. Bu teknoloji sayesinde, birçok hastaya daha kolay teşhis koyulmakta, birçok hasta daha çabuk iyileşmektedir. Sağlık alanında kullanılan bu teknoloji, çoğu bireyin hayatına direk veya dolaylı yoldan yardımcı olmaktadır. Hızlı  Gelişme  sayesinde artık kullanılan ilaçlar hastalıklı hücreye direkt olarak etki edecek şekilde tasarlanmaya başlanmıştır. Geliştirilen bu ilaçlar ve tıbbi araçlar ile yapay bir çok organ ve kan hücreleri sağlanmaktadır.

 

eğitim teknolojisi
eğitim teknolojisi

 Eğitim Teknolojisi

Genellikle öğrenciler ve öğretmenlerin aktif olarak yararlandığı bir teknoloji dalıdır. Eğitim alanında çalışan personelin, öğretmenlerin, öğrencilerin bilgiye daha kolay ulaşmasını ve aktarmasını sağlar. Günümüz şartlarında milyonlarca öğrencinin ve öğretmenin işlerini kolaylaştırmaktadır. Bir çok okulda geliştirilen akıllı tahtalar gibi ileri düzey iletişim sistemleri ile okullara ileri  seviye kullanımında kolaylıklar yanı sıra hızlı bir öğrenim sağlamaktadır.

Bilgi Teknolojisi

 Bilgi Teknolojileri

Şirketler, bankalar ve bunun gibi kurumlara oldukça yarar sağlayan bir teknoloji dalıdır. Bilgi birikimleri sayesinde kurumlar bilgiyi kolayca aktarır, müşterileriyle hızlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştirirler. Ödemeler, teslimler, finansal işlemler ve bunun gibi birçok işlem  sayesinde hızlı bir şekilde halledilir. Bilgi teknolojileri kullanıldığı dalların sınırları ancak bilgilerin yaratıcılık ile sınırlandırılabildiği gözlenmektedir. Bilgiye bir an önce ulaşabilmek için hızlandırılmış veri sistemleri bulunmaktadır.

Eğlence Teknolojisi
Eğlence Teknolojisi

 Eğlence Teknolojisi

Boş vaktimizi değerlendirmek ve eğlenmek için ilk başvurduğumuz yollardan olan oyunlar, videolar ve bunun gibi eğlence amaçlı uygulamaların hepsi eğlence alanına girer. Son birkaç yılda fazlasıyla gelişme gösteren bir teknoloji dalı olmakla beraber, her yaş grubunun hayatına etki etmektedir. Sanal gerçeklik gibi büyük teknolojileri içinde barındıran bu kategori kişilerin kendi yaşamlarına sosyallik katabilmelerini de sağlamaktadır. Özellikle kullanılan alanlardan biri olan Eğlence Teknolojisi sadece bunlarla sınırlı kalmayıp sosyal medya gibi olağan üstü bir haber ağını yaratmış durumdadır. İnsanlar artık bir çok haberleşme metinlerini burada kendi sosyal çevrelerinde paylaşarak bilgi üretkenliğini çoğaltmaktadır.

Biyoteknolojinin Gıda Üretimi ve Hayvancılık Uygulamaları Nelerdir?

 

 Engellilere Yardım için Teknoloji

Engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak ve daha kaliteli bir hale getirmek için faaliyet gösteren bir teknoloji çeşididir. Tekerlekli sandalyeler, işitme cihazları ve bunun gibi birçok hayat kolaylaştırıcı ürünle bu teknoloji dalı ilgilenir. Teknoloji geliştikçe, engelli vatandaşlarımızın hayatını günden güne daha da kolaylaşmaktadır. Gelişen bu teknolojiler yakın teknoloji de ise artık barkod okuma gibi özellikler kullanılarak görme engelli insanlarımıza göz, uzuvlarını kaybetmiş insanlarımıza uzuv olma gibi bir çok ileri teknikler geliştirilmektedir. Şu an bir oyun firmasının yaptığı en son gelişme ile kendi düşüncelerimizi aktarabilmemizi sağlayan nano teknolojiler geliştirilmektedir.

2020’de Teknoloji Alanında En Gelişmiş 10 Ülke

 İş Teknolojisi

İşletmeleri, büyük ve küçük şirketleri geliştirmek için kullanılan teknolojidir. Satış, pazarlama gibi alanların işlerini kolaylaştıran bu teknoloji neredeyse bütün iş sahipleri tarafından direk veya dolaylı olarak kullanılmaktadır. En küçük örneklerinden olarak göstereceğimiz bu betimleme iş hayatında ki insanlara kullanımı daha kolay modüllü onlarca yazılım geliştirilmekte. Dünyanın en büyük yazılım şirketleri arasında gösterilen Microsoft gibi şirketler iş hayatını kolaylaştırmak adına binlerce adım atarak çok ileri gelişmiş makinelere yazılım sunmakta. İşyerlerinde yaptığınız veya uygulayacağınız her bir adım bu yazılım şirketlerinin biri veya bir kaçı ile yolları mecburi olarak kesişmek zorunda kalıyor.

2020’de Teknoloji Alanında En Gelişmiş 10 Ülke

 İnşa Teknolojisi

İnşaat alanında kullanılan teknoloji dalıdır. Binaların, projelerin hızlı bir şekilde yapılması, bu işleri kolaylaştıracak yeni aletler geliştirilmesi bu teknolojinin ilgi alanına girer. Projelerin minimum hatayla hazırlanmasını, işin minimum kazayla gerçekleştirilmesini sağlar.  Yükselen onlarca binalar yapılan 3. Nesil inşaat programları ile tek tek çizimi, dayanıklılığı ve bir çok özelliği artık önceden nasıl olacağını ön görerek yapılmaktadır. Depreme dayanıklı binalar, afetlere karşı durabilecek yapıtlar gibi bir çok özellik barındıran bu teknoloji ister istemez içlerimize kadar girmek zorunda.

 

Özetle, teknoloji bireylerin hayatının her kısmına yayılmıştır. Eğitim, sağlık, inşaat ve bunun gibi birçok alanda aktif olarak teknoloji kullanılmaktadır. İşleri hızlandırması, güvenliği artırması, zaman tasarrufu sağlaması ve uzak mesafeleri sorun etmeden her soruma bir çözüm bulabilmesi, teknolojiyi hem çalışanlar hem de işverenler için vazgeçilmez kılmaktadır.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 940024
    Güzel Bilgi ve Paylaşımlarınız için Çok Teşekkürler Bilgiyazar.Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu