Teknoloji

Teknoloji ve Tasarım 2020

Teknoloji ve Tasarım

Teknoloji ve tasarım, temel olarak tasarım ve teknolojinin birbirlerine entegre olarak üretilmesi anlamına gelmektedir. Günümüz dünyasında bu alan gün geçtikçe gelişmeye, yenilenmeye ve en son halini almaya devam etmektedir. Günümüzde telefon, bilgisayar ve birçok teknolojik unsurlarını; en başarılı ve en güçlü örnekleri teknoloji tasarım sayesindedir. Geniş ölçekte teknoloji ve tasarım konusunu ele alabilmek için teknoloji ve tasarım alanları hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. Bu alanlar üzerinde tam donanımlı bilgiye vakıf olmak zihninizde oturtmanız ve alanlarına birbirlerine olan bağlantılarını çözebilmek için oldukça önemlidir.

 

Teknoloji

Teknoloji’’ kelimesini hepimiz duyduk, kullandık ve bu alana az çok bilgi sahibi olduğumuzu düşünmekteyiz. ‘’teknoloji’’ kelime anlamı olarak etimolojisine baktığımızda bize bu alan üzerinden daha fazla bilgi verecektir. Teknoloji, kelime anlamının tarihi Antik Yunan’a kadar dayanabilmektedir. Yunanca sanat ve bilmek sözcüklerinin türevi olarak ‘’teknoloji’’ kelimesi gün yüzüne çıkmıştır. Teknoloji, insanların temel ihtiyaçlarını karşılaması, alet, üretimi, teknik, üretim, yetenekler bütünü olarak adlandırılmaktadır. günlük yaşama aktarılmış haline ‘’teknoloji’’ olarak nitelendirilebilmektedir. Ancak bu söylem günümüzde hala tartışılmaya devam etmekte olduğu bilgisini verelim.

 

Günümüzde biliminin gelişimi ve yapılan çalışmalar sayesinde teknik açıdan elde edilen veriler, teknoloji olarak nitelendirilir. Yani bilim bir aletin, makinenin veya bir sistemin nasıl çalışması gerektiğini anlatır. Teknoloji ise teorinin pratikliğini sağlamaktadır. İnsanlığın ürettiği bilgi birikimi sayesinde bilimin günümüzde sürekli gelişmeye ve birikerek ilerlemeye devam etmektedir. Bilimin gelişmesi ve teknik bilgilerin artması durumunda teknolojik ürünlerin oluşumu sağlanır. Yani bilim ve teknoloji alanlarını birbirinden uzaklaştırmak pBek akıllıca bir seçenek olmayacaktır. Bilim ve Teknoloji birbirlerine et ve tırnak misali bağlılardır. Çünkü iki alanda birbirlerine ihtiyaç duymaktadır.

 

Tasarım

Tasarım, en basit tanımıyla bir ürün, malzeme vb. Gibi üretim faaliyetlerinin son halini alması, pratikleştirilmesi, kolaylık sağlaması ve bu olanakların minimum masraf ile yapılmasıdır. Tasarımda temel hedef; en estetik, en hoş, en maliyetsiz ve en başarılı tasarımın sağlanmasıdır. Günümüzde tasarım ciddi bir endüstriyel alandır ve yaşamın her alanında kullanılmaktadır. Bu yüzden oldukça gelişen alanlar arasında yer almaktadır. Tasarım, günümüz dünyasının her yerinde görmeniz mümkündür. Şu an bu yazıyı okurken dahi elinizde bulunan telefon, tablet veya bilgisayarın dahi kendine has bir tasarımı bulunmaktadır. Tasarım, yaşamlarımıza bu denli sirayet etmiş bir alandır.

Genel olarak bilgiler eşliğinde konuya baktığımızda; tasarım yaşamımızda en fazla sirayet etmiş alanlardan birisi olarak karşımızda durmaktadır. Bunların yanı sıra gün geçtikçe kendini yenilemeye, değiştirmeye ve dönüştürmeye devam etmektedir. Bu dönüşümün yegane sebebi; tasarım dünyasında yaşanan rekabet ortamıdır. Her geçen gün akıl sınırlarını zorlayan ve oldukça kolaylık sağlayan tasarımlar gün yüzüne çıkmaktadır.

 

Teknoloji ve Tasarım 

Teknoloji ve tasarım alanlarının birbirlerinden çok farkı olduğu ve her iki alanında ayrı bir sektör olduğunu belirtmiştik. Bir yukarıda yazdığımız ‘’teknoloji’’ ve ‘’tasarım’’ metinleri ile alanlar hakkında kısa bilgiler verdik. Bu bilgilerin paylaşılmasındaki temel sebep iki alanın birbirine karıştırılmaması ve ikisinin ayrı bir kol olmasıdır. Biraz sonra okuyacağınız teknoloji ve tasarım ilişkisi başlığından bilgilerinizi pekiştireceksiniz.

 

Teknoloji ve Tasarım İlişkisi

Teknoloji ve tasarım ilişkisi oldukça gelişen alanlar arasında yer almaktadır. Yukarıda yazılan bilgilerde iki alanın farklılıkları hakkında bilgi vermiştik. Bu iki ayrı alanın ilişkisi ise oldukça önemlidir. Çünkü tasarım da teknolojinin olmazsa, olmazıdır. Genel olarak teknoloji ve tasarım ilişkisi şu şekilde örneklendirebilir:

  • Üretim

 

Tasarım veya Teknolojiden bahsetmemiz durumunda ortaya konulmuş olan bir ürün olması gerekmektedir. Genel olarak üretimler ihtiyaca veya talebe görü üretilmektedir. Üretim kısmını teknoloji sağlamaktadır. Ancak üretimde tasarımcılar ile birlikte çalışılmaktadır. Üretilecek olan ürünün kabaca görseli bulunmaktadır. Bu bilgiler eşliğinde üretim sağlanmaktadır.

 

  • Problemi Tanımlama

 

Teknoloji ve tasarım sürecinin ilk aşaması problemi tanımadır. Bu alanda üretilen ürün, malzeme veya makinenin problemini, teknoloji üstlenmektedir. Teknik uzmanlar var olan problemleri çözümlenmektedir. Bu çalışmaların, tasarımın koşuluna ve talebine göre hareket ettiği unutulmamalıdır.

 

  • Yaratıcılık

Yaratıcılık, tamamen tasarım alanı ile ilgilidir. Üretilecek olan makine, ürün, malzeme son haline alıp, paketlenebilmesi için tasarıma ihtiyacı vardır. Tasarımın kaygısı ise estetik bir görselliğin olması ve kolaylık sunulmasıdır.

 

Teknoloji ve tasarım ilişkisi ve üretim aşamaları genel olarak bu şekildedir. Bilinmesi gereken en önemli bilgilerden birisi teknoloji ve tasarımın farklı alanlar olduğu ancak birlikte çalışan, üretimin son halini almasını sağlayan işbirlikleri olduğudur.

Teknoloji Tasarım Adına Bir Örnek:


Ayrıca Bilgi İletişim Teknolojileri yazımıza Göz Gezdirmenizde Fayda var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu