Teknoloji

Teknoloji Haberleri – Teknolojik Gelişmeler

Teknoloji Haberleri – Teknolojik Gelişmeler

 

Bilindiği gibi teknolojik gelişmeler her geçen gün kendini yenilemeye devam etmektedir. Alanın bu denli sürekli gelişmesi ve yeni teknolojileri gün yüzüne çıkartması oldukça önemli olarak görülmektedir. Ancak alanın sürekli değişmesi ve yenilenmesi, teknoloji haberleri takibini oldukça zorlaştırmaktadır. Bu yüzden sizler için son yılların en önemli teknolojik gelişmeleri hakkında derlemeler oluşturuyoruz. Aşağıda bulunan son teknolojik haberler tamamı güvenilir bilgiler eşliğinde paylaşılmıştır. Genelde olarak son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler şu şekildedir:

 

  • Birleşik Arap Emirlikleri Mars’a Uydu Gönderdi

 

Dünya’nın en değerli para dilimlerinden birisine sahip olan Birleşik Arap Emirlikleri, son dönemde gerçekleştirdiği operasyonlar ile adını Dünya’ya duyurmaya devam ediyor. Arap Dünyasında önemli bir ülke olan Birleşik Arap Emirlikleri, geçtiğimiz haftalarda Mars’a uydu gönderdi. Mekiğün gönderilmesi Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri işbirliğiyle yapıldı. Tenegashima Uzay Merkezi’nden gönderilen Hope isimli uzay mekiği, 2021 yılında Mars yörüngesini girmesi hedefleniyor. Hope isminin Türkçe karşılığı ise ‘’Umut’’ olarak nitelendiriliyor. ‘’Kızıl Gezegen’’ lakaplı Mars’aı gitmesi beklenen Hope, şu anda uzayda sorunsuz ilerliyor.

 

Hope, geçtiğimiz dönemlerde fırlatılması beklenirken olumsuz hava koşulları mekiğin fırlatılmasında sorun olmaması için ertelenmişti. Hope, ortalama olarak 1.3 Ton ağırlığa sahip. BAE’nin Mar görevinin proje müdürü Saha Al – Amiri, operasyon için ‘’anlatılamaz bir duygu’’ olduğunu söylemişti. Ayrıca projenin başında bir kadının olması, ülke açısından oldukça önemliydi.

 

  • Sağlık Teknolojisinde Çığır Açan Teknolojik Gelişmeler

 

Teknolojinin gelişmi gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Bu gelişmeler arasında oldukça önemli bir yer sağlayan durum ise sağlık ile alakalı. İnsan sağlığı açısından oldukça önemli gelişmeler her geçen gün artıyor. Son olarak Nöroteknoloji muazzam bir gelişim göstererek, adından söz ettirdi. İnsan sağlığı ve devamlılığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Nöroteknoloji, sağlık sektöründe hastalığın teşhisi, tedavisi açısından önemli görülüyor.

 

Yakın zaman Massaschusetts Teknoloji Ensitüsünde çalışmalarına devam eden bilim insanlar, gelecek nesildeki şirketlerin, günümüze dek teşhis ve tedavi amaçlı görüntülenen insan beyni; düşünce, okuma, yapay zeka ve biyolojik zekayı birleştirme adına görüntüleyebileceği bilgisini, kamoyu ile paylaştı. Yani insan beyni, artık bir bilgiyi öğrenmek zorunda olmayacak. Bilgiler, flaş diske yüklenilen bir dosya gibi insan zihnine yüklenecek. Temeknoel duyu organları eksikliği çeken; işitme engelliler, görme engellilerin bilişsel yeteneklerinin yeniden kazanabileceklerin iddia etti. Bu iddianın gerçekleşmesi durumunda; Dünya’da engele sahip insanlar, yeteneklerini tekrardan kazanabilecekler. Tüm Dünya’nın gözü Nöroteknoloji’de yaşanacak gelişmelerde.

 

  • Giyilebilir Teknoloji

 

Son dönemlerde ortaya atılan ‘’giyilebilir teknoloji’’ iddiası gün geçtkçe gerçekleşmeye devam ediyor. Dünya’da ciddi bir otoriteye sahip bilişim şirketi, ortaya koyduğu son ürünüyle insanları oldukça şaşırttı. Giyilebilir teknoloji; insan oğluna ciddi bir konfor sağlayacağı şüphesiz. Bu teknoloji temel olarak  sensörler ile iletişim sistemlerinin arasındaki veri alışverişine olanak sağlayacak. Yani akıllı telefonlarla uyumlu olan bir saate sahip olacaksınız. Ancak bu saat, günümüzdeki saatlerden oldukça farklı olacak. Telefon etmek, hava durumuna bakmak gibi temel durumlardan ziyade sağlığınızda herhangi bir sorun olup, olmadığını denetleyen, online platformlara girebileceğiniz, görüntülü konuşmalar yapabilme imkanı sağlayacak. Ayrıca giyilebilir teknoloji sadece saat ile yetinmeyerek spor ürünleri, sanal gerçeklik, tşört ve sanal gerçeklik gözlükleri de dahil olacak.

 

  • Dünyanın İlk Kesilemez Maddesi

 

Almanya ve İngiltereli bilim insanları akıl sınırlarını zorlayan bir buluşa imza attılar. Bilim insanları ‘’Proteus’’ adı verilen Dünyanın ilk kesilemez maddesini ürettiklerini Dünya’ya duyurdu. Tamamen kesilemez bir madde olduğu iddia ediliyor. Matkap, açılı taşlama aletip, su jeti kesicisiyle dahi kesilmesinin imkansız olduğu belirtiliyor. Protusadını alan madde, gelen darbelei, kesici aletleri tersine çevirerek hücresel yapıdaki alüminyumda bulunan seramik parçalarını kullanıyorlar. Yani maddeye yapılan her darbe, kendisini daha da çok güçlendiriyor.

 

Proteus’u tasarlayan bilim insanları sert ve kırılmaya oldukça dirençli olan aragonit kabuklarından esinlendiklerini belirttiler. Yapılan birçok testte de madde tam olarakkırılamıyor. Prteus’un uygulanan kesici aletler, sadece dış katmanını aşındırıyorlar. Bir tık daha derine girdiklerinde kesici aletin ucu dağılıyor ve işlevsizleşiyor. Proteus güvenlik, savunma ve sanayi alanlarında oldukça işlevsel olması bekleniyor.

 

  • Armar– 6 Geliyor! 

 

Son dönemlerde robot teknolojisi oldukça gelişme kat etti. Ocado Technolohy firması tarafından üretilen ve insanların zor çalışma koşullarından yanında olaak Armar – 6 tanıtıldı. Robot, insan modellemesi üzerine yapıldı. Beş kamer sofistike bir görüş sistemine sahip olan robot, zor çalışma koşullarında pratiklik sağlanması için üretildi. Armar – 6’yı diğer robotlardan ayıran en temel özellik ise gücünün nasıl kullanabileceğini, kullanıcının öğretiyor olması. Ayrıca robot ile oluşabilecek küçük bir temas ile kendini durduyor. Bu sayede oluşabilecek kazaların önüne geçilmesi hedefleniyor. İlerleyen yıllarda robotların çok daha ağır koşullar altında çalışabilmesi için üretimlerin artacağı düşünülüyor.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu