Genel

Teknoloji Dünyasına Damga Vuran 5 Yenilik

Sizler için 2020 yılında karşılaştığımız teknolojiye damga vuran 5 adet yeniliği derledik. Bu yeniliklerin bazıları şuan için tam potansiyelinde kullanılmıyor, bakalım ileride neler olacak?

5 – Sinek şeklinde Mikro-Robot

roboflyanins

RoboFly’ın özelliği herhangi bir kabloya ya da kaynağa bağlı kalmadan uçabiliyor olması, tüm bunların yanında daha önce bu özellikte bir mikro-robot üretilmedi yani RoboFly’ın eşi benzer yok! Gücünü lazer ışınlarıyla sağlayan bu robot şimdilik yarım saniye kadar hareket edebiliyor, bu bile teknolojimiz için müthiş bir gelişme.

4 – Katlanabilir telefon

samsungdan dikkat ceken katlanabilir telefon aciklamasi 660x371 1

Kimisi dışa kimisi içe doğru katlanıyor ama mantık her zaman aynı, ihtiyacımız olduğunda tablet bilgisayar veya notlarımızı alacağımız bir araç olarak kullanabilmemiz için işlevsellik kazandırılmış büyük bir ekran, Samsung başta olmak üzer ilerleyen dönemlerde bu katlanabilir telefonları daha çok göreceğiz gibi gözüküyor! 2019’da duyrulduğunda büyük heyecan yaratmıştı bu telefonlar. Şimdi ise gerçek oldu, sorunsuz şekilde çalışıyorlar.

3 – Stratolaunch, Dünya’nın en büyük hava aracı

Stratolaunch

Geleceği şekillendirecek Stratolaunch Nisan’da ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Onunla ne yapmayı planlıyoruz, hemen anlatalım. Görevi on bin metre irtifaya dek çıkması ve uyduları uzaya taşıması. Hem taşıyabildiği ağırlık hem de alternatiflerine göre düşük bir maliyete sahip olduğu için bu buluş geleceğin uzay teknolojisini yönlendirmeye aday.

2 – HoloLens 2 ile sanal gerçeklikte zirveye ulaşıldı

hololens2

Sanal gerçeklik denilince hemen aklınıza görüntü geliyor değil mi? Hayır HoloLens 2 böyle değil. HoloLens 2 Karma gerçekliği kullanıyor. Karma gerçeklik, hem görsel hem de işitsel bir gerçeklik algısı yaratılmasına denir ve evet, HoloLens 2 bunların hepsini kapsıyor. Sadece oyun oynamak değil kullanılmıyor, nesnelerle işleme geçerken de sanki o nesneleri gerçekten hissediyormuşuz, yanı başındaymışsınız gibi kullanabiliyorsunuz.

1 – 5G hayatımıza girdi

5g

Her ne kadar sansasyonlara yol açmış olsa bile, hayır 5G kesinlikle Corona Virüs’ü yaymıyor! Her neyse biz 5G’ye geçelim, yaygınlaştığında sadece mobil telefonlarda daha hızlı ve güvenli internet sağlamakla kalmayacak aynı zamanda ev ve iş yerlerinde de kullandığımız internetin kalitesi de bununla oranla artacak. Tabii otonom araçların gelişmesinde de oynayacağı müthiş bir rol olacak 5G’nin. Şimdilik yapabileceğimiz tek şey bekleyip görmek!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu