BilimGenel

Tek Hücreli Canlılar Hakkında Bilgi

Tek hücreli canlılar yazımıza geçmeden önce Hücre Nedir? Yazımızı okumanızı tavsiye etmekteyiz.

Tek hücreden oluşan canlılara tek hücreli canlılar denir. Bilindiği üzere yaşayanların en küçük yapı taşı olan hücreler birleşerek canlıyı oluşturur. Tek hücreli canlı ya da organizmalarda ise canlı eşittir hücredir. Bu canlıların tüm yaşamsal faaliyetleri tek bir hücre içerisinde bulunur. Yani beslenme, solunum, üreme ve boşaltım gibi davranışları tek bir hücre içerisinde gerçekleştirirler.

İlgili Makaleler

Canlılar, alem olarak beş grupta incelenir. Bunlar monera, protista,mantar, hayvan ve bitkidir. Monera ve protista aleminde tek hücreli canlılar bulunur. Monera ve protista aleminin birbirinden farkı hücre şekilleridir.  Bu hücre biçimleri prokaryot ve ökaryottur.

Tek hücreli canlılar özellik olarak çok hücreli canlılardan oldukça farklıdır. Çok hücreli canlılarda yaşam, birbirinden farklı hücreler arasında paylaşım gerçekleştirilerek sağlandığı halde tek hücreli canlılarda ise tüm yaşamsal işlemle tek bir hücre tarafından sağlanır.

Tek hücreli canlıların genel özelliklerine bakacak olursak;

 • Sadece tek bir hücreden oluşmaktadır.
 • Solunum, boşaltım, hareket edebilme ve beslenme gibi birden fazla faaliyetlerin hepsi tek bir hücre ile gerçekleşir.
 • Hücreler arasında organizasyon yoktur.
 • Genel olarak basit canlılardır.
 • Eşeysiz ve bölünerek ürerler.
 • Bazı tek hücreli canlılar prokaryot bazıları ise ökaryot olabilirler.

Tüm bunların yanında tek hücreli canlıları çok hücreli canlılardan ayıran en büyük özellikler ise tek hücreli canlıların sayıca çok bulunmasıdır.

Tek hücreli canlılara örnekler

Tüm prokaryotlar tek hücreli canlılardır. Prokaryotlar, Dünya’yı oluşturan ve gezegendeki çok sayıda ki organizmanın temel yaşam formlarıdır. Küçük boyutları ve basit yapıları kolay ve hızlı üremelerini sağlar. Hayatta kalma becerileri diğer organizmalardan daha hızlı gelişmiştir. Prokaryotlar, flagella adı verilen uzun, dönen saç benzeri tüplerin yardımı ile çevreleri boyunca hareket ederler. Prokaryotlar farklı kaynaktan besin ve enerji elde ederler. Tek hücreli canlılar;

 • Bakteriler
 • Arkeler
 • Amip
 • Algler
 • Öglena

Tek Hücreli Canlılar Nasıl Beslenir?

Bir tek hücreli canlının durumunu belirlemeye yardımcı olan en önemli etmen beslenme biçimidir. Bitkiler kendi besinlerini kimyasal maddelerden, karbondioksit ve sudan elde eder. Ancak hayvanlar bitkiler gibi basit kimyasal maddelerden besin elde edemez. Çünkü tek hücreli canlı olarak hayatını sürdüren hayvanlar bitki ya da başka hayvanlardan beslenerek sağladıkları karmaşık besini, kendi vücutlarında yeni baştan parçalara ayırarak ve yaparak kendi beslenecekleri maddelere benzer hale getirirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu