Genel

Tarih Verildi: 2025 Yılında Uzay Atıkları Temizlenecek

Son yıllarda uzay çalışmalarının hızı oldukça arttı ve bu çalışmalar sonucunda da ortaya çıkarılan atıklar ciddi derecede problem yaratmaya başladı. 2020 yılında uzayda yaklaşık 2.000 adet aktif görevde bulunan uydunun yer aldığı, fakat uzaydaki yaklaşık 3.000 uydunun da kullanılamaz durumda olduğu açıklandı. Lakin, söz konusu uyduların yanında 15.000 küçük parçanın ve 150.000 tane atık parça bulunduğu ifade edildi.

Güneş Sistemi Hakkında Kısa Bilgiler Adlı” yazımızı okuyarak uzay hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

uzay uydu

İlerleyen yıllarda az gecikmeli izleme ve telekomünikasyon hizmetleri verebilmek için söz konusu uyduların sayısının artacağı kaydedildi.

Alınan son bilgiye göre, uzay çöplerinin bir bölümünü temizlemek amacı ile Avrupa Uzay Ajansı tarafından 2025 yılında yeni bir göreve imza atılacağı öğrenildi.

Avrupa Uzay Ajansı’nın ClearSpace ile anlaşma sağlamış olduğu ve söz konusu uzay ajansının ClearSpace-1 adındaki aracı uzaya göndereceği, sonrasındada çöplerin bir bölümünü ortadan kaldıracağı bildirildi.

Robotik kolları bulunan ClearSpace-1 adı verilen bir uzay aracının, çöpleri toplayacağı, daha sonra bu çöpleri Dünya atmosferine getireceği ve hemen arkasından da yanmalarını sağlayacağı ifade edildi. Fakat bir hayli fazla çöpün bulunduğu uzay ortamında bunu yapmanın zannedildiği kadar kolay olmayacağı aktarıldı.

Bilim insanlarının, ClearSpace-1 isimin deki bu uzay aracında kullanılan yapay zekâ algoritmaları için araştırma yürüttükleri belirttiler. Her şeyin doğru biçimde ilerlemesi halinde 2025 yılında uzay çöplerinin bir bölümünün ortadan kaldırılabileceği belirtildi.

Öte yandan, StartRocket isimli girişimin, uzay çöplerini ortadan kaldırmak amacı ile küçük ve otonom uydulardan faydalanmayı düşündüğü aktarıldı. Söz konusu uyduların yapışkan polimer köpük uzay çöplerini toplayacağı, bu çöplerin Dünya’ya taşınacağı ve atmosferde yakılacağı ifade edildi.

Rusya, Amerika ve Çin uzayı kirletiyor

Uzayı en çok kirleten ülkenin ise Rusya olduğu açıklandı. Rusya’nın, toplam 14.403 tane aktif uzay aracı parçasına sahibi olduğu bildirildi.

En fazla uzay çöpüne sahip olan ikinci ülkenin ABD Birleşik Devletleri (Amerika) olduğu, üçüncü sırada ise Çin’in yer aldığı bildirildi. ABD Birleşik Devletleri’nin (Amerika) 8.754 uzay çöpüne, Çin’in ise 4.688 uzay çöpüne sahibi olduğu ifade edildi.

Fransa’nın 994 adet uzay çöpü ile dördüncü sırada bulunduğu, Hindistan’ın ise 517 uzay çöpü ile beşinci sırada yer aldığı açıklandı.

Bilim insanları, uzay çöplerinin son birkaç yılda ciddi artış gösterdiğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu