Genel

Taksonomi nedir ne işe yarar?

Taksonomi, dünya üstünde yaşamını devam ettirmekte olan canlı türlerinin değişik etkenlere göre sınıflandırılması ve de elde edilen kategorilerin isimlendirilmesi ile ilgilenmektedir. Taksonomi bilim dünyası tarafında kısaca sınıflandırma bilimi olarak da bilinmektedir. Yeryüzünde yaşamını devam ettirmekte olan canlıların kendi içlerinde çeşitli prensipler ve de belirli kurallar dahilinde sınıflandırılması, taksonomi tarafından konu edinilir.

Alfa Taksonomi daha önemlidir. Dünyada mevcut halde yaşamını sürdüren canlı sayısının eksiksiz olarak bilinememesi ve gün geçtikçe yeni araştırmalar sonucu yeni canlı türlerinin bulunması, Alfa Taksonominin aktif halde çalışmasını sağlamaktadır. Diğer türleri arasında; Beta Taksonomi, türler arasında akrabalık durumunun var olup olmadığını incelemektedir. Gamma Taksonomi olarak bilinen türü ise, canlıların sahip oldukları alttür popülasyonları incelemektedir.

Neandertal nedir? ilk insanların Özellikleri Hakkında Bilgiler

Taksonomi ne demek?

Taksonomi, en genel tanımıyla, sınıflandırma bilimi ve pratiğidir. Yunanca düzen manasına gelen taxis ve kanun manasına gelen nomos kelimelerinin birleşiminden türemiştir. Kullanıcı deneyiminde taksonomi, bilginin hiyerarşik olarak ve belirli bir sistem dahilinde sınıflandırılması ve sınıfsal bağlarla organize edilmesi manasına gelir ve bilgi mimarisinin temel bileşenlerinden birisidir.

Bir web sitesi içerisindeki navigasyon elementlerinden, bir online alışveriş ortamında ürünlerin gruplanmasına kadar, bilgiyi sınıflara ayırarak organize etmeye yönelik çalışmalar taksonomi çalışması olarak ele alınır.

Aristo taksonomi

Asur uygarlığındaki bir takım filozoflar köpekgiller ve atgiller olarak bir gruplama yapmışlardır. Eski Yunan’da ise Hippocrates hayvan isimlerini saymıştır. Yapılan ayrımlar sistematik olmayıp yalnızca grup şeklindedir. Sınıflandırmanın kurucusu olarak bilinen kişi Aristoteles (M.Ö. 384-322)’dir. 500 dolayında hayvanı tanımladığı bilinir. Hayvanları kırmızı kanlı ve kırmızı kansız hayvanlar olmak üzere ikiye türe ayırmıştır. Kanlı olan grupta memeliler, kuşlar, sürüngenler, amfibililer ve balıklar bulunmaktadır. Kansız grupta ise yumuşaklar, yumuşak kabuklular, kertikliler, ve sert kabuklular yer alır.

Aristoteles’ten yaklaşık olarak 2000 yıl kadar geçmekte olan bir sürede onun anlayışı çok fazla değişmeden kullanılmaya devam etmiştir. İslam dünyası içerisinde bilim anlamında altın çağını yaşadığı yüzyıllarda hayvanlar üstünde kitaplar yazılmış, özelliklerin bahsedilmiş ve tasvirleri yapılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu