Genel

T Harfi İle Başlayan Şehirler

Ülkemizde ‘T’ harfi ile başlayan 4 adet şehir bulunmaktadır. Bugün bu şehirleri listeledik ve haklarında kısa bilgiler verdik. İşte listemiz:

  • Tekirdağ
  • Tokat
  • Trabzon
  • Tunceli

Tekirdağ

34685 manset

Ülkemizin Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında bulunan Tekirdağ, 1,107,491 kişilik nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasında bir geçiş iklimine sahiptir. Bu sebeple yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlı geçer.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Rakoczi Müzesi, Namık Kemal Evi, Eski Tekirdağ Fotoğrafları Müzesi, Hora Feneri, Çamlıköy Kastro Plajı, Kumbağ Plajı, Çorlu Atatürk Orman Korusu, Laledere Mesire Alanı (Laledere Kamp Alanı), Olimpos At Çiftliği, Gölbaşı Gençlik Parkı, Eriklice Köyü ve Mürefte Tekirdağ’a gittiğinizde gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz bazı noktalardır.

Tekirdağ’da tadına bakabileceğiniz bazı lezzetler ise şöyle: Tarhana, Çeneçarpan Çorbası, Tekirdağ Köftesi, Cizleme, Sini Mantısı, Burma Sucuk, Damat Paçası, Satır Et, Manda Yoğurdu, Bulama, Üzüm Turşusu, Zennik ve Papaz Mancası.

Tokat

thumbs b c 75087620c3938656a24b4a12316b69a3

Tokat, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan illerinden biridir. 597.920 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Tokat’ta gezip görebileceğiniz bazı yerler şöyledir: Tokat Saat Kulesi, Tarihi Sulusokak ve Çevresi, Sulusaray Kaplıcaları, Reşadiye Kaplıcalar. Tokat Müzesi (Arastalı Bedesten), Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi. Mevlevihane, Topçam Yaylası, Selemen Yaylası, Çamiçi Yaylası. Dumanlı Yaylası, Kaz Gölü, Almus Baraj Gölü, Ballıca Mağarası, Zile Kalesi, Zile Maşat Höyük. Zile Ulu Cami-Nasuh Paşa Cami, Zile Elbaşoğlu Cami. Beyazıt Bestami Cami ve Şeyh Nusreddin Türbesi.

Tokat mutfağından deneyebileceğiniz lezzetlerden bazıları ise şöyledir: Tokat Yaprağı, Tokat Pağacı, Bat. Bakla Dolması, Tokat Keşkeği, Tokat Çökeleklisi, Niksar Çöreği. Tokat Kebabı, Tokat Çemeni, Bacaklı Çorba ve Toyga Çorbası.

Trabzon

www.ulutour.com

Trabzon, ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alır. 807.903 kişilik nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık yirmi yedinci ilidir.

Şehzadeler şehri de denilen Trabzon için Evliya Çelebi şöyle demiştir: – “Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası.”

Trabzon Kalesi, Boztepe, Sümela Manastırı, Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı), Atatürk Köşkü Müzesi, Trabzon Ayasofya Müzesi. Trabzonspor Müzesi (Şamil Ekinci Müzesi), Trabzon Tarih Müzesi, Nayino Dağ Evi, Şahinkaya, Ortamahalle. Altındere Vadisi Milli Parkı, Zağnos Vadisi Parkı, Trabzon Botanik Parkı, Haldizen Yaylası, Kadırga Yaylası Trabzon’da gezip görebileceğiniz yerler arasındadır.

Hamsi Çorbası, Karalahana Çorbası, Akçaabat Köftesi. Peynirli Trabzon Pidesi, Kuymak, Kara Lahana Sarması ( Pancar), Kefal Ekşilisi. Pazılı Kaygana, Hamsili Pilav ve Hodan Böreği Trabzon’da deneyebileceğiniz lezzetlerden bazılarıdır.

Tunceli

1071114 cover

Tunceli, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan illerden biridir. 86.527 kişilik nüfusa sahiptir.

Bağın (Dedebağ) Kaplıcası, Anıt Çınar Ağacı, İn Delikleri, Munzur Vadisi Milli Parkı. Örenönü Tabiat Parkı, Kepir Yaylası, Pülümür Vadisi, Munzur Gözeleri, Karagöl, Buyer Baba Dağı ve Gölü Tunceli’de gezip görebileceğiniz yerler arasında yer alır.

Dövme Çorbası, 12 İmam Çorbası, Babuko, Şir, Haşıl, Dövme Pilavı (Döğme Pilavı), Soğan Aşı ve Soğan Aşı Tunceli’de deneyebileceğiniz bazı lezzetler arasındadır.

Bu yazımızda ‘T’ harfi ile başlayan şehirleri listeledik keyifli okumalar dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu